GRY
 
 

Wzrost poniżej normy

Czy można podawać malcowi jakieś witaminy pobudzające wzrost? Pytanie do specjalisty

wzrost, dziecko, norma
fot. Panthermedia
Mój półtoraroczny synek rozwija się prawidłowo, tylko wzrost ma poniżej normy (gdy się urodził, miał 43 cm, a teraz 75 cm). Czy można podawać malcowi jakieś witaminy pobudzające wzrost? Idę z nim do endokrynologa, ale nie chcę, by syn brał hormony. Dodam, że sama mam 1,54 m wzrostu. Iza

Od wizyty u endokrynologa do leczenia hormonem wzrostu jest długa droga – tylko po stwierdzenua znacznego niedoboru hormonu wzrostu i po akcerptacji specjalnej komisji dziecku przysługuje terapia hormonalna. Gdy synek się urodził, już był malutki, warto ustalić z jakiego powodu. Bo przyczyn niskorosłości jest wiele. A do lekarza  powinna udać się cała rodzina, gdyż ocena  wzrostu rodziców jest bardzo ważna w diagnostyce zbyt niskiego wzrostu.


Odpowiada: Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog, specjalista chorób dziecięcych, pracuje w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Stop robakom! Doktor Ozimek podpowiada, jak uniknąć pasożytów
W przedszkolu co chwila ktoś ma owsiki, tasiemca czy lamblie? Robaki to częsty problem kilkulatków. Dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych tłumaczy, jak zapobiegać zbyt bogatemu życiu wewnętrznemu dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj