GRY
 
 

XII Wielka PGNiG Parada Smoków. Sąsiedzi

2-3.06.2012r. W pierwszy weekend czerwca do Krakowa już po raz dwunasty zawita Wielka Parada Smoków.

Teatr Groteska
Organizowana od roku 2000 przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska Wielka Parada Smoków w ciągu kilku lat, z kameralnej imprezy, przerodziła się w wielkie wydarzenie, na które ściągają tłumy miłośników smoków z całej Polski i Europy. Inspiracji do tegorocznych wydarzeń poszukamy w kulturach krajów sąsiadujących z Polską. Razem z nami poznacie najwybitniejszych kompozytorów niemieckich, najciekawsze elementy kultury ludowej Białorusi, cerkiewną architekturę z Ukrainy, baśnie czeskie, słowackie krajobrazy i litewskie dziedzictwo narodowe…

Smoczy festiwal rozpocznie Smoczy Piknik Rodzinny na Bulwarach Wiślanych, który potrwa cały weekend. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji: konkursy, wesołe miasteczko i IV Przegląd Artystyczny O Smocze Jajo, a także występy najciekawszych artystów wyłonionych z tegorocznej edycji Studenckiego Przeglądu Artystycznego STUK FAMA! Ukoronowaniem pierwszego dnia smoczego święta będzie, zapierające dech w piersiach, Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki zatańczą przy muzyce, sztucznych ogniach i laserach.

W niedzielę przez Kraków przejdzie Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu. W barwnym korowodzie pełnym kolorowych smoków weźmie udział ponad 1000 dzieci. Spośród ponad 30 smoków wybierzemy Najpiękniejszego Smoka Parady. Doceniając dużą i stale rosnącą rangę wydarzenia, sponsorem tytularnym XII Wielkiej PGNiG Parady Smoków zostało tego roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

PROGRAM XII PGNiG WIELKIEJ PARADY SMOKÓW:

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle
2 czerwca (sobota) godz. 22.00, Zakole Wisły pod Wawelem

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle łączy zapierające dech w piersiach efekty pirotechniczne, niezapomnianą muzykę, fantastyczną oprawę świetlną i laserową oraz gigantyczne kurtyny wodne. Jednak największą atrakcją Widowiska są ogromne latające smoki (do 25 m długości i 15 m wysokości) – niesamowite stwory animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku, w Widowisku wezmą udział nowe smoki, które zachwycą publiczność feerią kolorów i zaczarują Kraków.

Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu
3 czerwca (niedziela) g.12.00, ul. Grodzka – Rynek Główny

W Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu bierze udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie rycerzy i księżniczek, dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy oni stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżających na tę okazję turyści.
Rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszego Rycerza i Damę Dworu – godz. 14.00.
Rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszego Smoka – godz. 14.30.

Smoczy Piknik Rodzinny
2 -3 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie
2 czerwca (sobota), godz. 10:00 - 21:30
3 czerwca (niedziela), godz. 10:00 - 19:00

Na odwiedzających Piknik czekać będzie ciekawie skonstruowany program: konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. IV Przegląd Artystyczny O Smocze Jajo, a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpią liczne zespoły taneczne i muzyczne; poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymi domy kultury i szkoły tańca, na Pikniku będzie można zobaczyć także profesjonalnych wykonawców m.in. finalistów tegorocznej edycji Przeglądu Artystycznego STUK FAMA.

Szczegółowe informacje: www.groteska.pl oraz już wkrótce na www.paradasmokow.pl
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj