rodzina na rowerze
fot. Fotolia

Z dziećmi na rowery – porady policjanta

Policjant radzi, jak bezpiecznie – bez urazów i nieszczęśliwych wypadków - oraz zgodnie z prawem – czyli bez mandatów – przetrwać rodzinną wycieczkę rowerową z dziećmi.
Aneta Grinberg
rodzina na rowerze
fot. Fotolia

Wakacje i słoneczna pogoda sprzyjają częstym rodzinnym wycieczkom rowerowym. Chcąc wybrać się na przejażdżkę musimy pamiętać, że dziecko do 7 lat przewozimy na rowerze tylko w specjalnym foteliku albo przyczepce ciągniętej za rowerem.
 

Z maluchem na rowerze tylko w foteliku a starszy po chodniku

- Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę – mówi asp. Robert Opas, funkcjonariusz z Komendy Stołecznej Policji. - Jeśli nasze dziecko może się już samodzielnie poruszać na rowerze, ale jeszcze nie skończyło 10 lat może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Policjant przypomina, że zgodnie z kodeksem drogowym dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest traktowane jako pieszy.
- Dlatego nie może poruszać się po jezdni, a tylko i wyłącznie po chodniku – dodaje policjant.- I w tym przypadku kodeks dopuszcza również, by osoba opiekująca się dzieckiem również poruszała się na rowerze po chodniku.
 
Jeżeli dziecko skończyło 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po drogach publicznych. Jedyne wymaganie formalne (poza wiekiem) to posiadanie Karty Rowerowej. Karta obowiązuje do 18 roku życia. Rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.
 
Polecamy: Jak przewozić małe dziecko na rowerze?
Redakcja poleca: Ta moda przyszła od mam z Zachodu. Nie ulegaj jej! [WIDEO]
Czy można przewozić niemowlę w wiklinowym koszu zamontowanym na kierownicy roweru? Ekspert - znany fizjoterapeuta - dla bezpieczeństwa i zdrowia dziecka mówi stanowcze: nie!

Z dzieckiem w przyczepce po jezdni i ścieżce rowerowej

Od maja  2011 roku Prawo o Ruchu Drogowym dopuszcza też do użytku przyczepki rowerowe.
- Od tego czasu przewożenie dzieci w przyczepce jest uregulowane i legalne – wyjaśnia policjant. - Z dzieckiem w przyczepce możemy jechać jedynie po jezdni, lub ścieżce rowerowej.
 
Policjant zwraca również uwagę na odpowiedni dobór fotelika. Najlepiej kupować certyfikowane  w punktach zajmujących się dystrybucją takiego sprzętu. Jeśli kupujemy używany, musimy zwrócić uwagę na stan techniczny fotelika rowerowego.
- Nie powinniśmy używać fotelików złamanych, bądź pękniętych – mówi asp. Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji.
 

O czym należy pamiętać zanim wsiądziemy na rowery?

  • Pamiętajmy, że obciążony rower inaczej się prowadzi – jest mniej stabilny, więc musimy się do tego przyzwyczaić i prowadzić ze szczególną ostrożnością, by podczas upadku na rowerze dziecku może stała się krzywda.
  • Nie zapominajmy również  o porządnym mocowaniu fotelika przed podrożą oraz zapięciu pasów, aby nie mogły się one rozpiąć w najmniej spodziewanym momencie.
  • Zadbajmy też o takie zamocowanie fotelika, aby dziecko nie miało możliwości zahaczenia nogami o elementy roweru – przede wszystkim ruchome części związane z napędem pojazdu.
  • Warto wcześniej kupić i zamontować elementy odblaskowe.
  • Nie parkujmy też roweru z naszym małym pasażerem odchodząc od niego.
  • Schodząc z roweru przytrzymajmy pojazd ręką.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy