Czas wolny

A my wolimy nasz namiot – rozmowa z rodzicami małego podróżnika

Wakacje pod namiotem możesz spędzić nawet z niemowlakiem, pod warunkiem, że lubisz taki rodzaj wypoczynku i dobrze przygotujesz się do wyjazdu. Dobrze czyli jak?

Dlaczego warto jechać z dzieckiem pod namiot?
Kiedy można zacząć?
O czym pamiętać?
Co zabrać?

Zapytaliśmy o to Tomka Dudka, współautora bloga globtroterek.blogspot.com, który podróżuje z żoną i dzieckiem po Europie.
Jego 5-letni synek, Michał,  był już we Włoszech, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii i Czechach. Pod namiotem sypia także w Polsce, np. nad jeziorem w Boszkowie.

Przeczytaj także:  Co zabrać w daleką podróż z niemowlakiem i małym dzieckiem? Rady podróżniczki Anny Olej-Kobus

Dlaczego wolicie namiot od hotelu?

Cały rok tkwimy w budynkach – w mieszkaniu, biurze, przedszkolu, kinie, na basenie... Podczas wakacji wolimy spać pod namiotem, a nie w klimatyzowanym hotelu, bo to gwarancja kontaktu z naturą przez całą dobę i spora dawka świeżego powietrza.

Kiedy można pomyśleć o takich wakacjach?

Zdecydowaliśmy się na nie jeszcze zanim nasze dziecko przyszło na świat: gdy żona była w ciąży, spaliśmy pod namiotem we Włoszech. Gdy teraz liczymy z synkiem miejsca, w których byliśmy razem, ten wyjazd także mu zaliczamy ;-)

Czy można zabrać pod namiot kilkumiesięczne niemowlę?

Oczywiście! Trzeba jednak mieć na uwadze potrzeby niemowlaka.
Warto poszukać odpowiedniego miejsca. Kempingi – szczególnie te zagraniczne – oferują mnóstwo udogodnień dla rodzin z małymi dziećmi (także niemowlętami). Specjalne prysznice, miejsca do kąpieli niemowlaków, przewijaki etc.
Na niektórych kempingach za drobną opłatą można wypożyczyć różne akcesoria: łóżeczko turystyczne, krzesełko do karmienia, wanienkę, a nawet nocnik.
Większość parceli ma przyłącze prądu. Dzięki temu łatwo można zagotować wodę, przygotować posiłek czy podłączyć wentylator w upalne dni.
Na kempingach jest też masa atrakcji dla maluchów, od placów zabaw, przez baseny z brodzikami i zjeżdżalniami, po minidyskoteki i animacje. A co najważniejsze, są tu inne dzieci, a więc jest zabawa.

Czy potrzebny jest jakiś wyjątkowy namiot?

Nie ma specjalnych namiotów dla niemowląt i małych dzieci. Kupując wakacyjny domek, musimy wziąć pod uwagę to, dokąd się wybieramy i jak będziemy podróżować. Inny namiot będzie potrzebny na wypad w góry, gdy musimy sami nosić go na plecach, na większy i bardziej komfortowy możemy sobie pozwolić, jadąc gdzieś samochodem. Nasz ma dwie sypialnie i przedsionek, w którym jest kuchnia, jadalnia i salon.
Uważam, że opłaca się kupić większy namiot. Po pierwsze, maluszek często śpi z rodzicami – warto więc mieć zapasową sypialnię, żeby nie było za ciasno. Po drugie, dzieci szybko rosną i nim się obejrzymy, trzeba będzie pukać, by wejść do ich sypialni ;-)

A co z pozostałym sprzętem?

Zamiast tradycyjnej karimaty i śpiworu, polecam Sleepin’ bed, czyli materac z kompletem pościeli. Kołdra jest zaczepiona o specjalne haczyki, dzięki czemu małe dzieci tak łatwo się nie odkrywają. Całość mieści się w poręcznej torbie, która zajmuje mało miejsca.
A reszta? Z tym jest podobnie jak z namiotem: im więcej mamy miejsca, tym więcej możemy zabrać, włącznie z regałem, stolikiem, kuchenką, lodówką turystyczną, sztućcami i naczyniami. W sklepach jest mnóstwo funkcjonalnych przedmiotów i mebli przydatnych na kempingu. Ich zaletą jest niska waga, odporność, a przede wszystkim konstrukcja pozwalająca na efektywne spakowanie i łatwy transport.
Warto też zadbać o dobre oświetlenie w namiocie. Polecam lampki na akumulatorki, które ładuje się za pomocą ładowarki telefonicznej. Dzięki nim można się bawić, przygotowywać kolację i czytać także po zmierzchu.
Trzeba też zabrać to, czego dziecko używa na co dzień. Ważna jest także dobrze wyposażona apteczka. Namiot jest bardziej dostępny dla wszelkiego rodzaju owadów, warto więc mieć preparaty owadobójcze i podręczny odsysacz jadu. Ale tak naprawdę  owadów nie ma specjalnie dużo: wszystkie kempingi, na których byliśmy, były regularnie odkomarzane.
Warto jednak zabrać dodatkową moskitierę – przyda się do ochrony śpiącego dziecka przed zabłąkanymi mrówkami. Niezbędny może okazać się gumowy młotek do wbijania śledzi – znacznie skraca czas rozbijania namiotu.
Trzeba też zapakować kilkumetrowy przedłużacz zewnętrzny, a w przypadku kempingów europejskich również przejściówkę, niezbędną do podłączenia prądu.
Przyda się także pompka do materaców, sznurek i klamerki oraz składany kanister z kranem na wodę.

A czego absolutnie nie wolno zapomnieć?

Ulubionej maskotki dziecka, uśmiechu i chęci przeżycia przygody :). Poza tym nie można zapomnieć o ubezpieczeniu zdrowotnym. Podczas podróży różne rzeczy mogą się zdarzyć, więc warto mieć możliwość skorzystania  nieodpłatnie z pomocy lekarskiej. Należy też pamiętać, żeby zabrać dziecku dokument tożsamości – dowód lub paszport.


Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?

Trzeba liczyć się z tym, iż pogoda może nam spłatać figla. Warto więc zabrać ze sobą cieplejsze ubranie, na wypadek ochłodzenia oraz zabawki na zabicie nudy w deszczowe dni – my polecamy gry planszowe (np. Grzybobranie czy gry z serii Koala Mądrala).


O co najczęściej jesteście pytani przez znajomych i czytelników bloga?

O standard i czystość kempingów, na które jeździmy. Przed dokonaniem rezerwacji warto przeczytać opinie internautów. Wiele europejskich kempingów ma pełną infrastrukturę – sklepy, restauracje, części rekreacyjne, a nawet pralnie samoobsługowe czy ogólnodostępne zmywarki do naczyń. Jednak nie wszystkie. Kempingi, podobnie jak hotele, podlegają kategoryzacji.
Znajomi i czytelnicy bloga pytają nas także o bezpieczeństwo i kradzieże na kempingach. Namioty i ich zawartość nie są zabezpieczone, a często pozostawia się je bez nadzoru na długie godziny. Nigdy nie zdarzyła nam się kradzież i nie słyszeliśmy o takich przypadkach podczas naszych wyjazdów. Jednak nie kusimy losu i cenne przedmioty (aparaty, kamery, pieniądze czy dokumenty) chowamy do samochodu lub kempingowego sejfu.

Czy miejsce trzeba rezerwować z wyprzedzeniem?

Warto. W Polsce turystyka kempingowa dopiero raczkuje. W Europie Zachodniej (Holandia, Niemcy, Francja) to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wakacji. W sezonie ciężko znaleźć wolne miejsca na najpopularniejszych europejskich kempingach.

Polecamy: Wakacyjna szarpanina to nie wypoczynek

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na ofertę kosmetykó... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na ofertę kosmetyków marki Bielenda, obowiązuje na bielenda.com. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat 30% na nowoczesne meble,... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat 30% na nowoczesne meble, lampy i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na kare24.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA