Maja Bohosiewicz z dziećmi
fot. screen instagram/@majabohosiewicz

Spanie z dzieckiem w łóżku? Maja Bohosiewicz nie ma wątpliwości i znowu dzieli internautów

Celbrytka wyznała otwarcie coś, co czuje wiele kobiet, jednak nie każda mama się z tym zgadza.
Dominika Bielas
Maja Bohosiewicz z dziećmi
fot. screen instagram/@majabohosiewicz
Gdy pojawia się w domu noworodek, każdy rodzic musi podjąć decyzję, gdzie będzie spało dziecko. Od początku we własnym łóżeczku, a może jednak z rodzicami? Jedni mają plan, którego się trzymają, inni weryfikują założenia, gdy pojawia się dziecko (i niewyspanie). Takie rozterki nie są łatwe zarówno w przypadku głodnego noworodka, jak i stęsknionego przedszkolaka. Maja Bohosiewicz zdradziła, jak to wygląda u niej w domu i wywołała niemałą burzę w sieci. Bo według niej chodzi nie tylko o potrzebę bliskości, jaką odczuwa dziecko, ale i o emocje jego mamy...
 
"Spanie z dzieckiem to jedna z najfajniejszych rzeczy w macierzyństwie jaka mi się przytrafiła. Serio, nie rozumiem po co miałabym uczyć ich, że mają spać sami kiedy możemy wszyscy razem. 🙈 a to dostane stopą w oko, a to pośpie na ziemii bez „kordeczko”, a to moge uspokajać dwulatkę która co noc krzyczy ponad godzinę, że „ nie mogę, muszę, mam iść, zostać, robić masaż, nie dotykać, wyjść, leżeć oraz nieee taaaaak!”  ale jednak obudzić się obok takiego ciepłego gargamela to aż się zęby z miłości zaciskają. Dobrego dnia dla wszystkich niewyspanych Matek, kto jest tutaj ze mną? " [pisownia oryginalna — przyp. red.] napisała celebrytka na swoim instagramowym profilu.

Lepiej w łóżeczku czy z mamą?

Jednej prawidłowej odpowiedzi nie ma. Specjaliści zauważają wiele korzyści dla rozwoju dziecka wynikających ze spania blisko rodziców. Jednak pojawiają się wątpliwości, np. co do tego, jak wpływa to na relacje męsko-damskie. Spanie z dzieckiem w łóżku to temat gorących dyskusji, a metoda ta ma tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jeśli jesteś za i kochasz te małe stopy wbijające się w środku nocy między twoje żebra, to nie możesz jednak zapominać o bezpieczeństwie! O czym należy pamiętać? Nie traktuj poniższych wskazówek jak sztywnych wytycznych. Pomogą ci przygotować się do wspólnego spania:
  • Łóżko powinno być przystawione do ściany, a materac bez żadnych szczelin powinien stykać się ze ścianą tak, by niemowlę nie mogło wpaść. Jeśli łóżko stoi na środku, od strony, z której będzie spało dziecko, należy zamontować specjalną poręcz, by maluch nie spadł.

Taka osłonka może zabezpieczyć dziecko w domu, ale również może zastąpić łóżeczko turystyczne, gdy jesteśmy w podróży.

  • Materac, na którym będziecie spać, powinien być sprężysty, ale sztywny. NIE MOŻE to być miękka gąbka! Jeśli w łóżku są nierówności lub szczeliny, dokładnie je wypełnij kocem lub ręcznikiem, ale pamiętaj, by powierzchnia była zupełnie gładka i przykryta prześcieradłem (najlepiej, by było na gumkę). Pościel powinna być bawełniana, ale maluch powinien spać pod swoim kocykiem. Jeśli boisz się, że dziecko zmarznie, załóż cieplejsze śpioszki lub piżamkę.
  • Jeśli masz starsze dzieci, które lubią wędrówki, przyzwyczaj je do samodzielnego spania, zanim niemowlę pojawi się w domu. W łóżku powinno być tylko jedno dziecko.
  • Maluch nigdy nie może spać między rodzicami. Najbezpieczniej jest, gdy rodzice śpią po jednej stronie łóżka, a maluszek od krawędzi. Ciekawym gadżetem dla noworodka, który rodzice wykorzystują do wspólnego spania, jest gniazdko/kokon.
 
A także pamiętaj, że nigdy nie wolno kłaść się do jednego łóżka z dzieckiem po alkoholu, nawet po jednej lampce wina.
Koniecznie napiszcie w komentarzach, jak wygląda to u was. Maluch śpi łóżku rodziców czy może we własnym?

Źródło: Instagram [content:0_24270,0_25971,0_26540,0_12394:CMNews]
Redakcja poleca: Filary Rodzicielstwa Bliskości: 5. Śpij przy dziecku [WIDEO]
Spanie z dzieckiem to temat 5. filaru rodzicielstwa bliskości. Gdy niemowlak śpi w łóżku rodziców, łatwiej jest im reagować, gdy płacze, ma gorączkę czy wymiotuje. Zobacz, co jeszcze o spaniu z dzieckiem mówi Agnieszka Stein, psycholożka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy