Z ostatniej chwili: drugi etap łagodzenia obostrzeń
fot. adobe stock

Z ostatniej chwili: znamy datę otwarcia galerii handlowych, hoteli i przedszkoli!

Na zwołanej dziś konferencji Mateusz Morawiecki, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przedstawił drugi etap łagodzenia restrykcji. Co się zmieni w dotychczasowym funkcjonowaniu społeczeństwa?
Katarzyna Gałązkiewicz
Z ostatniej chwili: drugi etap łagodzenia obostrzeń
fot. adobe stock
20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd wywołanych pandemią koronawirusa. Od poniedziałku można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została także dopuszczalna liczba klientów w sklepach. Dziś Premier poinformował o szczegółach dotyczących zniesienia kolejnych restrykcji.

Co obejmuje drugi etap łagodzenia obostrzeń?

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił stanowisko rządu w sprawie drugiego etapu znoszenia restrykcji, które obejmą otwarcie:
  • hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami) – 4 maja
  • galerii handlowych – od 4 maja, 1 osoba na 15 metrów kwadratowych 
  • niektórych instytucji kultury, w tym muzeów, bibliotek i galerii sztuki – 4 maja
  • żłobków i przedszkoli od 6 maja, choć nie dla wszyskich. Dla tych osób, które nie mogą oddać dzieci do tych placówek, utrzymany zostanie zasiłek opiekuńczy

Premier podkreślił, że nie oznacza to luzowania dystansu społecznego: – Widać, że niektórzy pozwalają sobie na trochę więcej, że jest większy ruch. Pamiętajmy, że z domu wychodzimy do pracy i w ważnych życiowo sprawach – podkreślił.
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Kiedy nastąpi trzeci etap znoszenia restrykcji?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika rządu Piotra Müllera, trzeci etap  łagodzenia restrykcji obejmie otwarcie lokalów gastronomicznych, które początkowo funkcjonować mają z pewnymi ograniczeniami. W tym samym czasie otwarte zostaną także zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Jako ostatnie przywrócone zostaną miejsca licznych zgromadzeń tj.koncerty czy imprezy sportowe. Informacje o szczegółach dotyczących kolejnego etapu znoszenia obostrzeń będą podawane w odstępach cotygodniowych i uzależnione od analiz rozwoju koronawirusa w Polsce.


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy