GRY
 
 

Wybierz się z rodziną na festiwal ludowy w Kielcach

Masz urlop a nigdzie nie wyjeżdżasz? Możesz zapewnić rodzinie nie lada rozrywkę zabierając ją na festiwal ludowy. Występy barwnie ubranych zespołów tanecznych i śpiewaczych z całego świata mogą być ciekawą lekcją historii kultury ludowej.

Festiwal ludowy w Kielcach 2014
fot. Mat. prasowe Europejskiego Festiwalu kultury Ludowej
Od 23 do 28 lipca w Kielcach odbędzie się Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej Europeada. – W imprezie weźmie udział ponad 3500 tancerzy, muzyków oraz śpiewaków i będziemy mogli oglądać występy 150 zespołów ludowych  m. in. z Belgii, Niemiec, Estonii, Hiszpanii, Francji, Węgier, Skandynawii i oczywiście z Polski – mówi Marta Szczecińska, koordynatorka festiwalu. I dodaje:
 - To festiwal o ponad pięćdziesięcioletniej tradycji. Europeada wywodzi się z Belgii i ciekawostką jest to, że każdego roku odbywa się w innym państwie.

Program festiwalu

Program Europeady obejmuje całodniowe (od godz. 10 do 18) występy zespołów na scenach miejskich w centrum Kielc, a dodatkowo na każdy dzień są przewidziane wydarzenia specjalne.
  • 23 lipca będzie to wieczór powitalny, czyli koncert polskich wykonawców dla gości z zagranicy,  
  • 24 lipca odbędzie się ceremonia otwarcia w unikatowym amfiteatrze Kadzielnia,
  • 25 lipca koncert dziecięcy i wieczór chórów,
  • 26 lipca parada zespołów przez główne ulice Kielc i bal Europeady na rynku miejskim,
  • 27 lipca odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne oraz wieczorna ceremonia zamknięcia festiwalu.
Na wszystkie koncerty w ramach Europeady wstęp jest bezpłatny, a impreza zapowiada się na wielkie i barwne wydarzenie, tym bardziej że uczestnicy festiwalu będą chodzić w swoich tradycyjnych ludowych strojach i zachęcać do wspólnej zabawy – zapowiadają współorganizatorzy.
 
Zainteresowanie ludowością, poszukiwaniem korzeni i historii sprawia, że imprezy o charakterze ludowym gromadzą w województwie kilkadziesiąt tysięcy widzów.
- Wydarzenia w Tokarni, takie jak Święto Chleba czy Jarmark Agroturystyczny przyciągają całe rodziny – opowiada Filip Kryczka z Muzeum Wsi Kieleckiej. I dodaje: - Wśród odwiedzających widzimy kilka pokoleń: dziadkowie, rodzice i małe dzieci, więc są to imprezy dla całych rodzin.

A w tym roku kielczanie, a także turyści z kraju i zagranicy, zobaczą jak barwna i różnorodna jest kultura ludowa z różnych krajów Europy.
Organizatorami Europeady 2014 są: Międzynarodowy Komitet Europeady (Belgia), Urząd Miasta Kielce oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Festiwal uzyskał patronat Komisji Europejskiej został także wpisany jako wydarzenie w ramach Roku Kolberga.

Polecamy: Muzyka czyni cuda: rozwija, relaksuje, leczy

 

Redakcja poleca: Nie wyjeżdżacie na wakacje? W domu też można się dobrze bawić! [WIDEO]
Tego lata zostajecie w domu? Oto 7 propozycji wakacyjnych zabaw z dzieckiem bez opuszczania miejsca zamieszkania - na każdy dzień tygodnia i na każdą pogodę!

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj