za dużo zabawek, bałagan w pokoju
fot. Fotolia

Gdy dziecko ma za dużo zabawek

Co zrobić, gdy dziecko ciągle jest obdarowywane zabawkami, tak że już nie ma na nie miejsca w pokoju? Jak radzić sobie z bałaganem i uczyć kilkulatka porządku? Podpowiada pedagog Agnieszka Galica.
Konsultacja: Agnieszka Galica, pedagog
za dużo zabawek, bałagan w pokoju
fot. Fotolia
Toniemy w powodzi zabawek, które nasza trzyletnia córeczka dostaje od rodziny i znajomych. Potykamy się o wózki, lalki, pluszaki... O tym, by sama je sprzątała, nie ma mowy. Zaczyna, ale nigdy nie kończy. Jak nauczyć Aldonkę porządku? I co zrobić, by na każdy dzwonek do drzwi nie reagowała: „Zaraz coś dostanę”? Ewa z Puław

Po pierwsze, należy ograniczyć ilość zabawek przynoszonych córeczce w prezencie. Po drugie, warto już teraz uczyć dziecko porządku.
  • Przy okazji pokaż znajomym i rodzinie dobytek córeczki i poproś, by powstrzymali się od nowych zakupów. Wkrótce Aldonka nie będzie na nie czekać.
  • Przyjrzyj się, czym dziecko najchętniej bawi się w danym czasie i pozbądź się tych zabawek, z których wyrosła, a pozostałe spakuj do pojemnika. Jeśli mała będzie protestować, wytłumacz, że zabawki czasami muszą odpocząć.
  • Po jakimś czasie wymień „zmęczone” zabawki na te „wypoczęte”. Ręczę, że Aldonka będzie miała z tego dużo radości.
  • W nauce sprzątania pomoże ustalenie stałych miejsc, np. pluszaki na półeczce, klocki w szufladzie, układanki w pojemniku itd.
Zobacz też: Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka
Redakcja poleca: Zabawki interaktywne kontra tradycyjne - film
Co wybrać - tradycyjnego pluszaka czy nowoczesną zabawkę, która wydaje dźwięki i mieni się kolorami? Jakie zalety mają zabawki interaktywne?
Agnieszka Galica
Konsultacja: Agnieszka Galica, pedagog

Terapeuta rodzinny i małżeński. Kieruje Pracownią Konsultacyjną "Na Uboczu" Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka popularnych bajek i piosenek dla dzieci oraz programów telewizyjnych.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy