ile się daje na komunię
fot. Fotolia

Ile się daje na komunię w 2021: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Ile się daje na komunie? To pytanie, które zadaje sobie niemal każdy zaproszony na tę uroczystość gość. Ile włożyć do koperty na komunię, a ile pieniędzy przeznaczyć na prezent? Czy ma znaczenie stopień pokrewieństwa oraz zasobność portfela gości? Sprawdź, ile dać na komunię (zwłaszcza jeśli jesteś chrzestną lub chrzestnym!).
Weronika Zagojska
ile się daje na komunię
fot. Fotolia

Ile się daje na komunię – to zagwozdka, która pojawia się każdego roku. W maju Polacy wydają olbrzymie kwoty z tej okazji. Warto wiedzieć, że cały ten biznes komunijny – bo tak można go nazwać – jest wart około 3 miliardów złotych! Ta suma robi wrażenie, prawda?

Na co wydajemy aż 3 miliardy złotych? Na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby, wynajem sal na przyjęcie komunijne, ale także na prezenty i pieniądze, które dostają dzieci. Jakie sumy wkłada się do koperty? Sprawdź, ile dają goście na komunię.

Ile pieniędzy dać na komunię?

Ile powinniśmy wydać na prezent komunijny lub włożyć do koperty? Tak naprawdę tyle, ile... uważamy za stosowne oraz tyle, by nie nadwyrężyć naszego budżetu domowego. Należy również dostosować kwotę do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością czy urażeni prezentem zupełnie nieprzemyślanym. Zawsze można również podpytać rodziców o to, co chciałoby dostać dziecko idące do komunii.

Dobra zasada, która się sprawdza (choć przez niektórych jest krytykowana), to prezent lub gotówka równe mniej więcej cenie, którą płaci się za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym (w lokalu lub domu).

Ile dają goście na komunię? 

Ile się daje na komunię? Zazwyczaj kwota ta zależy od stopnia pokrewieństwa, a także od tego, czy pieniądze są prezentem od rodziców chrzestnych dziecka. Najczęściej z okazji komunii rodzice dają dziecku do koperty około 500 zł. Średnio na prezent na komunę Polacy przeznaczają 300-500 zł. Niewielka liczba ludzi deklaruje, że na komunię daje do koperty powyżej 1000 zł.

Ile na komunię od chrzestnej/chrzestnego?

Chrzestni dają najwięcej pieniędzy. Kwota, którą chrzestni wkładają do koperty, zaczyna się od 500 zł, a często sięga nawet 1500 zł. Znaczenie ma zamożność danych osób, zwyczaje panujące w konkretnej rodzinie, a także to, czy dziecko poza pieniędzmi dostanie jeszcze jakiś prezent (wtedy ta kwota jest niższa).
 

Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Ile na komunię od dziadków i bliskiej rodziny?

​Kwoty, które są wręczane dzieciom przez członków bliższej rodziny, zwykle oscylują w granicach 400-500 zł. Zazwyczaj na górne widełki tej kwoty decydują się dziadkowie, którzy chcą porozpieszczać swoje ukochane wnuki. Jeżeli ktoś jednak jest w trudnej sytuacji finansowej – może dać mniejszą kwotę lub całkowicie zrezygnować z koperty, a zamiast tego wręczyć dziecku pamiątkę (np. Biblię lub pamiątkowy obrazek).

Ile dają pozostali goście na komunię?

Dalsza rodzina i pozostali goście zazwyczaj dają na komunię ok. 100-200 zł, choć niektórzy decydują się włożyć do koperty nawet 300 zł. Jeśli kogoś nie stać, by dać minimalną kwotę z tych widełek – w takiej sytuacji może po prostu kupić skromny prezent dla dziecka!
 

Ile wydać na prezent komunijny?

W Internecie – kopalni praktycznych inspiracji oraz ciekawych, ale i szczerych wypowiedzi – czytamy takie oto opinie na temat tego, ile należy dać na komunię:

  • Jestem matką chrzestną dziewczyny, która idzie w maju do komunii i jak do tej pory zakupiłam srebrny łańcuszek z Matką Bożą. Na odwrocie wygrawerowałam imię i datę komunii, może dokupię tablet. I to nie jest wyraz mojego skąpstwa, ale rozdzielenia świąt od ważnych życiowych przeżyć.

  • Mój syn nawet nie wie, że dostanie prezenty na komunię. Celowo nie robimy wielkiej imprezy, aby dziecku nie zamącić w głowie. Od małego uczymy go opierania się presjom zewnętrznym i wpajamy kierowanie własnym umysłem.

  • Zostałam zaproszona do siostrzenicy córki na komunię i tak zastanawiam się, czy dać 100 zł, czy 150 zł. Nie przesadzajmy, to tylko komunia!

  • Mnie stać, aby dać 5 tys. zł, ale chyba nie o to chodzi w komunii? Do koperty wkładam 200 zł i koniec. Dzieci też nie mają wygórowanych oczekiwań, bo wiedzą, że nie o prezenty chodzi.

  • Gościom zaproszonym na komunię mojej córki zapowiedziałam, że nie mają kupować prezentów. Mimo to je otrzymała, ale bardzo drobne i symboliczne. Podczas uroczystości było bardzo miło i goście nie byli przestraszeni zaproszeniem.

Dewocjonalia lub drobny prezent zamiast pieniędzy

Jeśli nie jesteś przekonana do dawania dziecku pieniędzy lub kwoty, jaką się wkłada do koperty, warto pomyśleć o pamiątkowym upominku. Z okazji Pierwszej Komunii świetnie sprawdzą się dewocjonalia. Są to pamiątki na całe życie i można wybierać z różnych półek cenowych. Do najpopularniejszych należą łańcuszki i medaliki. Wiele osób decyduje się także na delikatne łańcuszki z inną zawieszką niż Matka Boża czy krzyżyk lub też kolczyki.
 


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 32 głosy

Zobacz także

Popularne tematy