GRY

Ile wypada wydać na komunijny prezent? I czy "koperta" jest w dobrym tonie?

Ile pieniędzy wydać na prezent na komunię? I czy lepiej, żeby to była gotówka, czy raczej gadżet elektroniczny, sprzęt sportowy, a może jakaś wycieczka, wyjazd czy też kurs, o którym marzy dziecko? A jeśli już "koperta", to ile konkretnie do niej włożyć?
dziewczynka w stroju komunijnym
fot. Fotolia
Jak czytamy na stronie internetowej Super Expressu (se.pl), w maju Polacy wydają olbrzymie kwoty z okazji komunii świętych. Cały ten biznes komunijny, bo tak to można nazwać, jest warty około 3 miliardy złotych! Ta suma robi wrażenie, prawda? Warto sobie uzmysłowić, że to właśnie tak działa, to jest biznes. Może więc lepiej nie przesadzać z materialną stroną tego duchowego i religijnego wydarzenia? Na co wydajemy aż 3 miliardy złotych? Na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby, wynajem sal na przyjęcie komunijne, a także prezenty i pieniądze, które dostają dzieci.

Zobacz też: Najmodniejsze prezenty komunijne w tym roku – co kupić?

Ile dać pieniędzy w prezencie komunijnym? Konkretne kwoty

Najczęściej z okazji komunii rodzice dają dziecku około 500 zł w prezencie. Bliska rodzina - kwoty rzędu 300-400zł, dalsza rodzina i znajomi najczęściej wręczają po 100, 200 zł. Średnio więc na prezent komunijny Polacy przeznaczają 300-500 zł. Niektórzy dają do 200 zł i to też jest spora grupa osób. Niewielka ilość ludzi deklaruje, że na komunię daje do koperty powyżej 1000 zł.

Ile powinniśmy dać pieniędzy lub wydać na prezent komunijny? Tak naprawdę tyle, ile... uważamy za stosowne oraz tyle, ile nie spowoduje totalnego załamania naszego budżetu domowego. Należy również dostosować kwotę do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością czy urażeni prezentem lekceważąco niskiej jakości czy zupełnie nieprzemyślanym. Zawsze przecież można podpytać rodziców o to, co chciałoby dostać dziecko lub co radzą, by przynieść.
Dobra zasada, która się sprawdza, choć przez niektórych krytykowana, to prezent lub gotówka równe mniej więcej cenie, którą płaci się za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym (w lokalu lub domu).
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Ciekawe komentarze Internautów w sprawie prezentów komunijnych

W Internecie – kopalni praktycznych inspiracji i ciekawych, ale i szczerych wypowiedzi – czytamy takie oto opinie na temat tego, ile należy dać na komunię (pisownia oryginalna):
  • BŁAGAM, TO JAKAS MASAKRA Z TYMI PREZENTAMI NA KOMUNIĘ, a gdzie tutaj "idea" ?? sie pytam ?? kasa prezenty (szok!) bale wręcz, a dziecko w tym wszystkim nie czeka na "Boga" czeka na prezenty i pieniądze, sami to nakręcamy, moje dziecko w maju ma komunię i ani nie uczestniczę w szaleństwie nabożeństw codziennych , dróg krzyżowych i całej tej szopce ani nie mam zamiaru wyprawiać imprezy w restauracji za 10 tyś zł, ludzie weźcie się ogarnijcie, dziecko ma czuć ten dzien jak powinno, a nie oczekiwać konca uroczystości bo prezenty czekają!
  • Jestem matką chrzestną dziewczyny która idzie w maju do komunii i jak do tej pory zakupiłam srebrny łańcuszek z matką boską na odwrocie wygrawerowałam imię i datę komunii może dokupię tablet. I to nie jest wyraz mojego skąpstwa ale rozdzielenia świąt od ważnych życiowych przeżyć.
  • Moj syn idzie do komuniii w maju. Ja rowniez nie robie tych szopek. Zaprosilam najblizsza rodzine i robie skromny obiad w domu. Stac mnie jest na wielkie przyjecie ale nie chce. Mieszkam za granica a tutaj komunia jest wydarzeniem typowo koscielnym. Moj syn nawet nie wie ze dostanie prezenty na komunie. Celowo nie robimy wielkiej imprezy aby dziecku nie zamacic w glowie. Od malego uczymy go opierania sie presjom zewnetrznym i wpajamy kierowanie wlasnym umyslem.
  • Prawie nikt konkretnie nie napisał ile daje w koperte. Zostałam zaproszona do siostrzenicy córki na komunie i tak zastanawiam sie czy dać 100zł czy 150,zł. . Nie przesadzajmy to tylko komunia św.
  • Właśnie, że nie. Mnie stać, aby dać 5 tys, ale chyba nie o to chodzi w komunii? Do koperty wkładam 200 zł i koniec. Na szczęście nie mamy w rodzinie nowobogackich typu "zastaw się a postaw się". Dzieci też nie mają wygórowanych oczekiwań, bo wiedzą, że nie o prezenty chodzi.
  • może od razu wille z basenem i mercedesa klasy a na komunie dać bo 2 tysiaki to mało
  • Moim zaproszonym gościom na Komunię mojej córki zapowiedziałam,że nie mają klupować prezentów.Mimo to otrzymała prezenty ale bardzo drobne i symboliczne.Podczas uroczystości było bardzo miło i goście nie byli przestraszeni zaproszeniem i nikt nie unikał przyjścia na nie.
  • około 300 zł, jeśli nie należysz do wybitnie bogatej rodziny.
    jeśli jednak możesz sobie pozwolić na więcej, albo obdarowywany dzieciak jest snobem, to wtedy 500-700. powodzenia :)

Moim zdaniem na komunię wystarczy dres, łańcuszek i pierścionek, a twoim?

Jak ja przystępowałam do pierwszej komunii świętej, dostałam – uwaga – dres – zielony piękny z kolorowymi nadrukami na bluzie (chyba od rodziców), łańcuszek, złoty pierścionek i… wiele więcej nie pamiętam. Takie były czasy. Nawet jeśli była darowana wówczas jakaś gotówka, to nikt mi jej do ręki raczej nie dawał.

Za to pamiętam, że później dzieci się licytowały i wymieniały, co dostały oraz ile pieniędzy było w kopertach. Ale już wtedy mnie to jakoś mało obchodziło, nie sprawiało, że czułam się gorsza, czy lepsza. Może to kwestia wychowania, a może jakiejś wewnętrznej siły;) – tak czy inaczej tego przede wszystkim właśnie życzę wszystkim dzieciom przystępującym w tym roku do komunii. I ich rodzicom.

Źródło: se.pl, onet.pl
Doładuj
Przeładuj