dziewczynka w stroju komunijnym
fot. Fotolia

Ile dać na komunię? Za ile kupić prezent na komunię? Podpowiadamy

Ile włożyć do koperty, ile dać pieniędzy dla dziecka na prezent z okazji komunii świętej? Czy ma znaczenie stopień pokrewieństwa oraz zasobność portfela gości? Sprawdź!
Weronika Zagojska
dziewczynka w stroju komunijnym
fot. Fotolia
W maju Polacy wydają olbrzymie kwoty z okazji komunii świętych. Cały ten biznes komunijny, bo tak to można nazwać, jest warty około 3 miliardy złotych! Ta suma robi wrażenie, prawda? Warto sobie uzmysłowić, że to właśnie tak działa, to jest biznes. Może więc lepiej nie przesadzać z materialną stroną tego duchowego i religijnego wydarzenia? Na co wydajemy aż 3 miliardy złotych? Na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby, wynajem sal na przyjęcie komunijne, a także prezenty i pieniądze, które dostają dzieci.

Ile dać pieniędzy w prezencie komunijnym?

Najczęściej z okazji komunii rodzice dają dziecku około 500 zł w prezencie. Bliska rodzina - kwoty rzędu 300-400zł, dalsza rodzina i znajomi najczęściej wręczają po 100, 200 zł. Średnio więc na prezent komunijny Polacy przeznaczają 300-500 zł. Niektórzy dają do 200 zł i to też jest spora grupa osób. Niewielka ilość ludzi deklaruje, że na komunię daje do koperty powyżej 1000 zł.

Ile powinniśmy dać pieniędzy lub wydać na prezent komunijny? Tak naprawdę tyle, ile... uważamy za stosowne oraz tyle, ile nie spowoduje totalnego załamania naszego budżetu domowego. Należy również dostosować kwotę do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością czy urażeni prezentem lekceważąco niskiej jakości czy zupełnie nieprzemyślanym. Zawsze przecież można podpytać rodziców o to, co chciałoby dostać dziecko lub co radzą, by przynieść.
Dobra zasada, która się sprawdza, choć przez niektórych krytykowana, to prezent lub gotówka równe mniej więcej cenie, którą płaci się za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym (w lokalu lub domu).
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.

Ile goście dają w prezentach?

W Internecie – kopalni praktycznych inspiracji i ciekawych, ale i szczerych wypowiedzi – czytamy takie oto opinie na temat tego, ile należy dać na komunię (pisownia oryginalna):
  • Jestem matką chrzestną dziewczyny która idzie w maju do komunii i jak do tej pory zakupiłam srebrny łańcuszek z matką boską na odwrocie wygrawerowałam imię i datę komunii może dokupię tablet. I to nie jest wyraz mojego skąpstwa ale rozdzielenia świąt od ważnych życiowych przeżyć.
  • Moj syn nawet nie wie ze dostanie prezenty na komunie. Celowo nie robimy wielkiej imprezy aby dziecku nie zamacic w glowie. Od malego uczymy go opierania sie presjom zewnetrznym i wpajamy kierowanie wlasnym umyslem.
  • Prawie nikt konkretnie nie napisał ile daje w koperte. Zostałam zaproszona do siostrzenicy córki na komunie i tak zastanawiam sie czy dać 100zł czy 150,zł. . Nie przesadzajmy to tylko komunia św.
  • Mnie stać, aby dać 5 tys, ale chyba nie o to chodzi w komunii? Do koperty wkładam 200 zł i koniec. [...] Dzieci też nie mają wygórowanych oczekiwań, bo wiedzą, że nie o prezenty chodzi.
  • Moim zaproszonym gościom na Komunię mojej córki zapowiedziałam,że nie mają klupować prezentów.Mimo to otrzymała prezenty ale bardzo drobne i symboliczne.Podczas uroczystości było bardzo miło i goście nie byli przestraszeni zaproszeniem i nikt nie unikał przyjścia na nie.
  • około 300 zł, jeśli nie należysz do wybitnie bogatej rodziny.

Dewocjonalia lub drobny prezent zamiast pieniędzy

Jeśli nie jesteś przekonana do dawania dziecku pieniędzy lub kwoty, jaką się wkłada do koperty, warto pomyśleć o pamiątkowym upominku. Z okazji Pierwszej Komunii świetnie sprawdzą się dewocjonalia. Są to pamiątki na całe życie i można wybierać z różnych półek cenowych. Do najpopularniejszych należą łańcuszki i medaliki. Wiele osób decyduje się także na delikatne łańcuszki z inną zawieszką niż bozia czy krzyżyk lub tez kolczyki.

Źródło: se.pl, onet.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy