za szybkie zarastanie ciemiączka
fot. Panthermedia

Za małe ciemię

za szybkie zarastanie ciemiączka
fot. Panthermedia
Pediatra stwierdził, że córcia ma za małe ciemię, i skierował nas na USG główki. Mówił, że trzeba sprawdzić, że może taka jej uroda. Mała rozwija się prawidłowo, jest radosna i pogodna. Nie zauważyłam, aby coś jej dolegało. Czy się martwić? Ewa

Niekiedy lekarze są zaniepokojeni zbyt szybkim zarastaniem ciemiączek i szwów czaszkowych, bo obawiają się tego, czy rosnący mózg dziecka będzie miał odpowiednio dużo miejsca. Nie wiem, w jakim wieku jest córeczka, ale u większości dzieci ciemię zarasta między szóstym a 18. miesiącem i niekiedy szybkość jego zarastania nie koreluje z początkową wielkością. Jeśli obwód główki u córci jest w normie i mała rozwija się prawidłowo, nie ma powodu do niepokoju.


Odpowiada: Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog, specjalista chorób dziecięcych, pracuje w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]
Ciemiączko jest miękkie, może pulsować i sygnalizować problemy zdrowotne. Oto odpowiedzi na 6 ważnych pytań na temat ciemiączka u noworodka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy