dziecko, picie, mleko, szklanka

Czy twoje dziecko ma wystarczająco dużo wapnia?

Polskie dzieci mają ogromne niedobory wapnia – alarmuje Instytut Matki i Dziecka. Skąd ta nagła wrzawa? Dlaczego akurat wapń jest tak ważny w diecie dziecka? Co robić, jeśli dziecko nie chce pić mleka albo jest na nie uczulone?
Beata Turska
dziecko, picie, mleko, szklanka
Wapń jest naprawdę bardzo ważny. Specjaliści poświęcają temu pierwiastkowi aż tyle uwagi, ponieważ to właśnie on odpowiada za prawidłową mineralizację kości, a więc za to, by były mocne i nie łamały się z byle powodu.  Za niedobór wapnia „płacą” oczywiście także zęby.
Ale wapń ma znaczenie nie tylko dla kości: wpływa również na pracę całego układu nerwowego, gospodarkę hormonalną, krzepliwość krwi i stan mięśni dziecka.

W jakich produktach szukać wapnia?

Najlepszym jego źródłem jest mleko oraz jego przetwory – zawarty w nich wapń wchłania się aż w 80 proc.
Dużo jest go także w rybach (głównie w szprotkach i sardynkach z puszki, bo jada się je razem z kręgosłupem i ośćmi).
Można go znaleźć w orzechach, fasoli lub soi (jednak nasz organizm potrafi przyswoić tylko 20 proc. wapnia z produktów roślinnych) oraz w żywności wzbogacanej w ten pierwiastek (informacje na opakowaniach).
Redakcja poleca: Przepis na krupnik z kaszą orkiszową i tofu
Aromatyczny i bogaty w pełnowartościowe składniki odżywcze przepis na krupnik z kaszą orkiszową i tofu. Koniecznie go wypróbuj.

Dlaczego wapń bardzo często wymienia się jednym tchem z witaminą D?

By organizm malucha mógł zrobić użytek z dostarczanego mu z pożywieniem wapnia, musi dostać także odpowiednią dawkę witaminy D, inaczej nic z tego. Potrafimy wyprodukować tę witaminę sami pod warunkiem, że wystawimy się na działanie promieni słonecznych. Niestety, w naszym klimacie jest go trochę za mało, dlatego trzeba ją „dowozić” z zewnątrz, w pożywieniu (pamiętaj, znajdziesz ją w tłustych rybach i tranie).
Uwaga! Nie rezygnuj ze spaceru z dzieckiem tylko dlatego, że jest pochmurno. Czy wiesz, że już kwadrans spędzony na dworze może uaktywnić produkcję witaminy D?

Jak dużo wapnia potrzebuje dziecko?

Dzieci w wieku od roku do trzech lat potrzebują 800–1000 mg wapnia na dobę. Starsze (od czterech do dziewięciu lat) – 800 mg. To oznacza trzy, cztery szklanki mleka dziennie! Na szczęście nie musisz stać nad swoją pociechą i pilnować, by pochłonęła taką ilość.
 Szklankę mleka możesz zastąpić jogurtem (150 g), szklanką kefiru, dwoma plasterkami żółtego sera (nie za często, bo jest tłusty i słony – wystarczy kilka razy w tygodniu), dwoma trójkącikami serka topionego lub 10 dag migdałów.
O niemowlę nie musisz się martwić. Jeśli karmisz je piersią albo podajesz mu mieszankę w zalecanej ilości, otrzymuje dostateczną porcję wapnia.

Czy twarożek jest dobrym źródłem wapnia?

Nie. Większość tego cennego składnika pozostaje w serwatce. To jednak wcale nie oznacza, że należy z niego rezygnować. Jest pyszny, więc dzieci zjadają go sporo, poza tym można go „wzbogacić”, np. rozrabiając nadzienie do naleśników z jogurtem.

Wydrukuj przepis   Twarożek Gąski Balbinki

Co robić, jeśli dziecko nie lubi mleka?

Spróbuj podać mu mleko  inaczej. Może zmieni zdanie, gdy kupicie razem specjalny „mleczkowy” kubek albo pozwolisz mu je pić przez kolorową słomkę (potrafi zdziałać cuda).
Pamiętaj, że mleko nie musi być wcale ciepłe – równie dobrze możesz podawać je w temperaturze pokojowej albo nawet lekko schłodzone (ale nie prosto z lodówki) – mnóstwo dzieci woli je właśnie w takiej postaci.
Możesz także robić malcowi kakao, koktajle mleczne, budyń, a także zabielać jego zupki jogurtem, dodawać mleko do ziemniaków i naleśników, podawać mleczne desery.

Sprawdź, co można podać dziecku zamiast mleka

Co robić, jeśli dziecko nie może pić mleka, bo jest na nie uczulone? 

Przede wszystkim nie wolno wprowadzać diety bezmlecznej na własną rękę! Jeśli zaleca ją lekarz, poproś, by dokładnie wytłumaczył ci, co powinnaś dawać dziecku do jedzenia, by nie groziły mu niedobory wapnia. Malec powinien być pod stałą kontrolą pediatry lub alergologa.
 
Przeczytaj także: Czy mleko szkodzi? Wreszcie koniec z mitami
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy