Dziecko trafiło do adopcji
fot. AdobeStock

Sąd uznał, że są za starzy, by opiekować się własnym dzieckiem

Para zdecydowała się na in vitro w późnym wieku, teraz ich córka wychowa się w rodzinie adopcyjnej.
Dominika Bielas
Dziecko trafiło do adopcji
fot. AdobeStock
Jest wiele par, które chciałby swoją miłością obdarzyć dziecko, nie każdemu jednak jest to dane. Mimo przepisów pewna para z Piemontu postanowiła znaleźć sposób, by spełnić swoje marzenie. Ostatecznie dzięki procedurze in vitro, przeprowadzonej poza granicami Włoch, w maju 2010 roku zostali rodzicami. Po kilku latach walki w sądzie ostatecznie zapadła decyzja, że dziecko 58-letniej Gabrielli i 70-letniego Luigiego wychowa się w rodzinie adopcyjnej.

Za starzy na bycie rodzicami?

Czy wszystkie osoby, które chcą, powinny mieć możliwość korzystania z zabiegu in vitro? Czy powinny być prawne ograniczenia wieku dla takich osób? To pytanie nurtuje wiele osób, a sytuacje jak ta sprawiają, że widoczne stają się problemy związane z późnym rodzicielstwem. Przepisy dotyczące in vitro nie zawsze określają kwestię wieku. W każdym państwie jest inaczej, np. Wielka Brytania, Norwegia określają nie tylko górną granicę wieku osób, które chcą skorzystać z tego zabiegu, ale również dolną. Część państw wprowadziło też zapisy dotyczące wieku przyszłego ojca np. Niemcy i Australia (50 lat). Są i miejsca, gdzie decyzja pozostawiona jest zdrowemu rozsądkowi potencjalnych rodziców i lekarza, który dokonuje zabiegu. W Europie średni wiek kobiet poddających się in vitro to 40-45 lat, a w Polsce ok. 30 proc. zapłodnień wykonuje się u kobiet w wieku ponad 50 lat. To dość późno.

W przypadku małżeństwa z Piemontu orzeczenie lekarzy nie sprawiło, by zmienili plany. Mimo iż usłyszeli, że nie nadają się ani na rodziców adopcyjnych, ani nie mogą zostać poddani procedurze in vitro ze względu na wiek, postanowili i tak spienić swoje marzenie. Dziecko pary urodziło się w 2010 roku. O sprawie "rodziców-dziadków" szybko zrobiło się głośno we włoskich mediach. Gdy rodzice byli z córką w szpitalu, do opieki społecznej wpłynął wniosek o odebranie im praw do dziecka ze względu na ich wiek. Dziewczynka została ostatecznie odebrana parze po tym, jak zostawili ją w samochodzie na dziedzińcu przed domem. Para tłumaczyła, że ich mająca wtedy miesiąc córka spała w aucie i nie chcieli jej budzić.
Redakcja poleca: Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? [WIDEO]
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo w nią zajść – okazuje się, że tylko u 10 proc. kobiet może dojść do naturalnego zapłodnienia. Mimo wszystko zmiana stylu życia doprowadziła do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik, wymienia wady i zalety ciąży po 40.

Liczy się miłość

W 2013 roku sędzia orzekł, że ciąża Garbielli była "owocem wypaczonego wykorzystania możliwości oferowanych przez postęp w dziedzinie genetyki", a rodzice tracą prawa do opieki nad dzieckiem. W rezultacie 5 lat temu dziecko trafiło do adopcji i nie ma kontaktu z biologicznymi rodzicami. Ponieważ nie poddała się, sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. W 2016 roku ten odesłał sprawę do Sądu Apelacyjnego, orzekając, że nie ma limitu wieku dla rodziców. Sąd w Turynie oddalił zażalenie rodziców na adopcję dziewczynki i utrzymał ją w mocy. Wyrok o oddaniu dziecka do adopcji utrzymał w środę także Sąd Najwyższy. W orzeczeniu sędziowie stwierdzili, że rodzice nie są w stanie "zrozumieć potrzeb uczuciowych i praktycznych" dziecka. Ponadto sąd uznał, że ojciec jest "całkowicie uzależniony" od pragnień swej żony, "zamkniętej w świecie narcyzmu".

– Nie dano nam czasu, by pokazać, że będziemy dobrymi rodzicami – powiedzieli Gabriella Carsano i Luigi Deambrosis dziennikowi "Corriere della Sera". – Liczy się miłość, którą byśmy jej dali – podkreślili. Zadeklarowali również, że nie poddadzą się i będą dalej walczyć o córkę.

Co sądzicie o tak późnym rodzicielstwie? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: PAP

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy