2-letnie dziecko płacze w objęciach mamy
fot. Fotolia

Za starzy na dziecko? Rodzice walczą o odzyskanie córki!

Włoski sąd odebrał rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem. Uznał, że są za starzy i ich dziecko wkrótce może zostać sierotą. Rodzice wciąż walczą o odzyskanie córki.
Hanna Szczesiak
2-letnie dziecko płacze w objęciach mamy
fot. Fotolia
Sąd apelacyjny uznał, że odebranie rodzicom córki w 2011 roku było w pełni uzasadnione. Według sądu, rodzice dziecka byli za starzy, by zajmować się córką.

Rodzice walczą o odzyskanie córki

W 2009 roku Gabriella De Ambrosis miała 57 lat. Jej mąż, Luigi – 69. Dzięki zabiegowi in vitro w maju 2010 roku para powitała na świecie długo wyczekiwaną córeczkę. Informacja o rodzicach, którzy mogliby być dziadkami, obiegła włoskie media. Gdy rodzice byli z córką w szpitalu, do opieki społecznej wpłynął wniosek o odebranie im praw do dziecka ze względu na ich wiek. Prawo w żaden sposób nie reguluje granicy wieku, do jakiej można zostać rodzicem, dzięki czemu dziewczynka została z biologicznymi rodzicami. Szczęście rodziny nie trwało jednak długo.

W 2011 roku, gdy dziewczynka skończyła 15 miesięcy, jej matka została oskarżona o porzucenie dziecka. Sąsiad Gabrielli i jej męża zawiadomił policję, gdy zobaczył 15-miesięczne dziecko pozostawione w samochodzie bez opieki. Okazało się, że mama dziewczynki zostawiła córkę w aucie, by przygotować jej butelkę z mlekiem. Rodzice musieli stanąć przed sądem, a dziewczynka została oddana pod opiekę rodziny zastępczej. W 2013 roku sędzia orzekł, że ciąża Garbielli była "owocem wypaczonego wykorzystania możliwości oferowanych przez postęp w dziedzinie genetyki", a rodzice tracą prawa do opieki nad dzieckiem. Tym samym dziewczynka może zostać adoptowana przez rodziców zastępczych.

Przez kolejne lata Gabriella i Luigi walczyli o odzyskanie córki, bezskutecznie. Dziewczynka kończy w tym roku 7 lat, przez większość życia wychowywała się w rodzinie zastępczej. Mimo walki biologicznych rodziców o powrót dziewczynki do domu, decyzja sądu pozostaje niezmienna. Mimo incydentu z pozostawieniem dziecka w samochodzie, rodzicom nie zostały postawione żadne zarzuty.
Redakcja poleca: Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? [WIDEO]
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo w nią zajść – okazuje się, że tylko u 10 proc. kobiet może dojść do naturalnego zapłodnienia. Mimo wszystko zmiana stylu życia doprowadziła do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik, wymienia wady i zalety ciąży po 40.

Późne macierzyństwo = egoizm?

Czy można być za starym, żeby zostać rodzicem? Kilka dni temu pisaliśmy o 64-letniej Mauricii, która dzięki metodzie in vitro powitała na świecie bliźniaki. Kontrowersje wzbudziła historia 65-letniej Niemki, która w 26. tygodniu ciąży urodziła czworaczki. Lekarze nie mieli pewności, czy dzieci przeżyją. Obawiano się, że jeśli przeżyją, mogą być niepełnosprawne. Dyrektor kliniki ginekologiczno-położniczej uniwersytetu w Erlangen wprost przyznał, że decyzja o tak późnym macierzyństwie jest nieodpowiedzialna.

Czy według was ciąża w tym wieku świadczy o nieodpowiedzialności i egoizmie? Jak oceniacie decyzję sądu o odebraniu praw do opieki nad dzieckiem parze z Turynu? Czy wiek biologicznych rodziców rzeczywiście może być podstawą do umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej? Czekamy na wasze komentarze!

Zobacz także: 65-latka urodziła czworaczki. Czy zdrowie dzieci jest zagrożone?

Źródło: odditycentral.com, rp.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy