GRY
 
 

Za zimno na spacer

Gdy pogoda bawi się z nami w ciepło-zimno, przestaje być wesoło. Maluch może się przeziębić albo spocić. Jednak aura to nie powód, by rezygnować z codziennych wyjść. Trzeba się tylko do nich dobrze przygotować.

dziecko, zima, spacer
Nie jesteś pewna, jak ubrać dziecko na spacer, by nie było mu za gorąco ani za chłodno? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy temperatura spada poniżej zera. Sprawdź też, jak zorganizować spacer, by przyniósł same korzyści.

Wyjście na mróz
Kiedy w domu jest ponad 20°C, na dworze -2°C, to dla malucha spora różnica. Ale wystarczy porządnie go ubrać, by poradził sobie z zimową aurą. W ten sposób system termoregulacji dziecka uczy się, jak radzić sobie z różnicą temperatur. Pamiętaj, że zimno ucieka przez głowę, dlatego na spacerze czapeczka jest obowiązkowa (najlepiej dwuwarstwowa: wewnątrz bawełniana, z zewnątrz polarowa lub z wełny). Jeśli malec próbuje ją ściągnąć, prawdopodobnie przeszkadza mu np. gryząca metka albo też wiązanie.

Garderoba a zmienna aura

Wybieranie spacerowego stroju dla maluszka zależy od temperatury na dworze, wieku dziecka i tego, czy leży w wózku, czy już trochę chodzi. Zawsze jednak pamiętaj, aby ubierać dziecko na cebulkę. Lepiej rozpiąć mu kombinezon, gdy jest za ciepło, niż narazić go na kilkuminutowe wychłodzenie, gdy trzeba będzie włożyć dodatkową bluzę, bo jest zimniej, niż się spodziewałaś. Jeśli dziecko leży w głębokim wózku, nie nakładaj mu cieplejszych ubranek, niż kiedy jest w domu. Dodatkowo chroni je przecież zimowy kombinezon, czapeczka i ciepły śpiworek lub kocyk. Oczywiście, przy siarczystych mrozach konieczna może być dodatkowa warstwa odzieży, np. polarowa bluza czy rozpinany sweterek. I jeszcze jedno. Siedzący w spacerówce maluch potrzebuje bucików, które lepiej niż najgrubsze skarpetki ochronią małe stópki przed zimnem.

Ono inaczej odczuwa chłód
Organizm małego dziecka nie ma jeszcze do końca rozwiniętego systemu termoregulacji (czyli zdolności adaptacji do temperatury otoczenia), więc ze zmienną aurą radzi sobie trochę gorzej niż twój. W dodatku temperatura, jaką wskazuje termometr za oknem, to jeszcze nie wszystko.  Najbardziej nieprzyjemna aura to niezbyt silny mróz przy ostrym, porywistym wietrze. Także gdy jest wilgotno, malec odczuwa temperaturę jako niższą. W takie dni ubierz go jak na spacer i weranduj przy otwartym oknie.

Rączki, policzki czy karczek?
Jak sprawdzić, czy malcowi nie jest za zimno? Nie wystarczy dotknąć policzka albo rączek dziecka, bo to może być mylące. Sygnałem, że dziecku jest zimno, może być nie tylko chłodna skóra na karku, ale też czkawka i zimne stópki (nie rączki!). Karczek powinien być ciepły, ale suchy. Jeśli zauważysz, że jest spocony, to znak, że ubrałaś dziecko za ciepło. Uważaj, to grozi przegrzaniem i może skończyć się chorobą.

Oby nie zmarzło
Gdy dziecko przemarznie na spacerze, od razu przykryj je dodatkowym kocykiem lub choćby własnym szalikiem. Możesz na chwilę wejść do sklepu, by maluch nieco się ogrzał, ale lepiej jak najszybciej wracać do domu. Tam otul dziecko ciepłym kocem, a jeszcze lepiej przytul je do siebie i przykryj się razem z nim. Pamiętaj, że maluszka nie można rozgrzewać zbyt gwałtownie. Gorąca kąpiel byłaby zbyt dużym szokiem dla organizmu. Możesz polewać rączki i nóżki letnią wodą.

Redakcja poleca: Czy ferie zimowe w mieście są nudne? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ferie zimowe spędzane w mieście oznaczają nudę. Czas zimowego odpoczynku trwa w najlepsze i potrwa aż do niedzieli 25 lutego.

Ocena (1 ocena)

2.0
Doładuj
Przeładuj