GRY
 
 

Zabawą pokonaj problemy dziecka

Wykorzystaj wakacje i... baw się z dzieckiem. Dzięki wspólnym zabawom słodki łobuziak okiełzna swój temperament, a mała beksa zrozumie, że nie zawsze trzeba płakać.

Zanim rozstrzygniesz, w co się bawić z maluszkiem, dokładnie mu się przyjrzyj. Zastanów się, skąd wynikają problemy w jego zachowaniu. Musisz pamiętać, że dziecko nigdy nie jest agresywne, nieśmiałe lub płaczliwe bez powodu. Kiedy znajdziesz przyczynę, droga do pokonania problemów stanie się już prosta.

WSTYDZĘ SIĘ, MAMO...
Nie licz na to, że wstydliwe dziecko od razu przełamie barierę swojej nieśmiałości. Trzeba czasu, by przekonało się, że inni też są mili.

Co może pomóc?
Wybieraj te zabawy, które budują w maluszku pewność siebie.

- Siłowanie na macie edukacyjnej
Zabawa uwielbiana przez wszystkie dzieci. Rozłóż matę i zaproś na nią smyka. Możecie np. turlać się i próbować przytrzymać się nawzajem na plecach. Połóż się na środku maty i zaproponuj dziecku, by spróbowało cię zepchnąć na podłogę. Namów malucha do użycia siły i pozwól mu wygrać.
Po zabawie nie zapomnij go pochwalić!

- Pluskanie się w wodzie
Idealne podczas wypoczynku nad morzem. Nieśmiałek może brodzić z nowo poznanymi dziećmi w powstałych na plaży kałużach wody. Maluchy prawdopodobnie szybko zaczną ze sobą współdziałać. Nawet jeśli smyk nie od razu włączy się do zabawy, nie pospieszaj go, wkrótce z pewnością się przełamie.

Słowa zakazane:
Dzieci często nie chcą rozmawiać o swojej nieśmiałości. Bądź zatem dyplomatyczna. Nigdy nie mów do malca:

- No, nie wstydź się
Po tych słowach speszy się nawet odważny maluch.

- Powiedz pani, jak się nazywasz
Dzieci nie lubią być zmuszane do określonych zachowań. Dobre maniery dziecka lepiej ćwiczyć w domu.

- Jesteś taki biedny...
To nieprawda, że maluchy nieśmiałe czują się nieszczęśliwe. Czasem to, co ty bierzesz za nieumiejętność poradzenia sobie w kontaktach z innymi, dla malca jest zwykłym zdystansowaniem się do świata.

NIE USIEDZI NA MIEJSCU
Często o takich dzieciach zbyt pochopnie mówi się, że są nadpobudliwe. A tak naprawdę maluszki nie są jeszcze w stanie skupić uwagi na bardzo długo.

Co może pomóc?
Zaproponuj malcowi zabawy, które pomogą w koncentracji.

- Czytanie
Pozwala dziecku na skupienie. Czytaj brzdącowi jak najwięcej: w podróży, na plaży, wieczorem w ogrodzie. Słuchając, dziecko wycisza się i rozluźnia. Książeczkę niech wybierze twój malec: tylko w ten sposób utrzymasz go na dłużej przy lekturze.

- Bujanie, huśtanie...
Podczas kołysania w bujaczku możecie dodatkowo bawić się w pokazywanie min albo przesyłanie całusków. Rozbieganego malca trzeba zajmować zabawami spokojnymi, co nie oznacza, że muszą one być nudne. Żwawy brzdąc nie usiedzi długo na miejscu.
Redakcja poleca: Jakie zabawki kupować dziecku? Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej
Czy dziecku potrzebne są superdrogie interaktywne zabawki, czy wystarczą mu takie kupione w kiosku za parę złotych? Sprawdź!
Doładuj
Przeładuj