Encyklopedia problemów wychowawczych

Zabawa w lekarza

Pokażę ci, co ja mam, jeśli ty mi pokażesz, co ty masz - bardzo możliwe, że takie propozycje do swoich kolegów kieruje też Twoje dziecko. Nie ma powodów do obaw. To normalny etap w życiu każdego malucha.

Większość dzieci między trzecim, a szóstym rokiem życia, zaczyna przejawiać zainteresowanie tym, co znajduje się pod bielizną innych maluchów. Nie zna jeszcze zasad przyzwoitości, a zabawa w lekarza jest wynikiem jego ogromnej ciekawości. Zainteresowanie genitaliami kolegi lub koleżanki jest więc raczej ciekawością naukową niż seksualną.

Jak reagować na tzw. zabawy w lekarza?

1. Stosowanie kar, drwiny, wprawianie dziecka w zakłopotanie może tylko poniżyć, zaniepokoić lub sprawić, że owoc, który właśnie został zakazany, stanie się jeszcze bardziej intrygujący.

2. Gdy kiedykolwiek zauważysz, że dziecko bawi się "w lekarza", nie okazuj zakłopotania, nawet wtedy, gdy ta scena rzeczywiści bardzo Cię zaniepokoi. Oznajmij malcom (nie wnikając w skomplikowane wyjaśnienia), że te części naszego ciała są intymne i dlatego właśnie nie pokazujemy ich innym ludziom ani też nie pozwalamy im ich dotykać. Następnie szybko zaproponuj dzieciom, żeby się ubrały i zaczęły się bawić w coś innego. W takim momencie najlepiej poświęcić maluchom trochę uwagi.

3. Znajdź chwilę czasu i postaraj się odpowiedzieć swojemu dziecku na nurtujące go pytania, zanim zacznie szukać odpowiedzi wśród rówieśników. Zapewnij je, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości może zawsze zwrócić się do Ciebie.

4. Jeśli zauważysz, że dziecko ma obsesję na punkcie narządów płciowych innych dzieci, porozmawiaj o tym z lekarzem. Może to być bowiem oznaka wykorzystywania seksualnego.