Jakie zabawki kupować dziecku? Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej

Czy dziecku potrzebne są superdrogie interaktywne zabawki, czy wystarczą mu takie kupione w kiosku za parę złotych? Sprawdź!

Zobacz inne z serii: Dorota Zawadzka o zabawie i zabawkach – obejrzyj! (11)

Zabawki dla dzieci mają przede wszystkim rozwijać dziecięcą wyobraźnię. Jak znaleźć te najlepsze dla swojego dziecka? Czy istnieje zabawka idealna? Wyjaśnia Dorota Zawadzka.

Zabawka wszech czasów  

Czy wiesz, jaka zabawka została uznana za najlepszą zabawkę wszech czasów? Patyk! Tak, tak. Dlaczego? Bo może być tak naprawdę wszystkim: i narzędziem do narysowania misia na piasku, i kukiełką, i łyżką do zamieszania zupy w wiaderku... No i nic nie kosztuje, może go mieć każde dziecko. Inne hity to klocki i baza, czyli modne dzisiaj tipi. 

Zabawki, których nie warto mieć

Rodzice czasem popełniają błąd i kupują dziecku zabawki, którymi można się bawić tylko w jeden określony sposób, a chodzi o to, żeby zabawka mogła służyć do wielu zabaw – tłumaczy Dorota Zawadzka. Właśnie takimi zabawkami bawiliśmy się my, rodzice, w młodości. Na pewno pamiętasz domowe bazy, czyli krzesła, a na nich koce, a w środku poduszki. To mógł być zamek, stanica, baszta, jaskinia, co tylko nam przyszło do głowy. Wspaniała rzecz. 

Zabawki dobre, czyli jakie?

Dzieci często marzą o zabawkach z reklam, normalna rzecz. Ale to my powinniśmy z rozsądkiem wybierać dobre zabawki. Dobre, czyli polecane przez specjalistów, takie, które wygrywały konkursy zabawkarskie. Warto śledzić na przykład organizowany od wielu lat przez Komitet Ochrony Praw Dziecka konkurs Świat Przyjazny Dziecku oraz konkursy w pismach parentingowych, w których specjaliści oceniają zabawki i pokazują, które z nich są wartościowe, dlaczego te a nie inne zabawki wybierać dla dziecka, jak się nimi bawić. 

Zabawka to nie wszystko

Samo kupienie, danie czy zrobienie zabawki to nie wszystko. My, jako rodzice, powinniśmy z jednej strony pokazać dziecku, jak się można konkretną zabawką bawić, a z drugiej pozwolić dziecku wymyślić swoją własną koncepcję zabawy. A jeśli dziecko przychodzi do nas i prosi "Pobaw się ze mną", powinniśmy spełnić jego prośbę. To dla niego bardzo ważne.

Czytaj też: 12 zabaw, w które można bawić się w domu
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy