Staropolskie imiona męskie
fot. Fotolia

Zabawki, które uczą i nigdy się nie nudzą - jak je znaleźć?

Półki uginają się od kolorowych misiów, klocków, lalek. Jaką zabawkę wybrać dla malucha, żeby świetnie się bawił, a jednocześnie uczył?
Staropolskie imiona męskie
fot. Fotolia
Pokaż mi, jaką zabawkę wybrałaś, a powiem ci… jakim jesteś rodzicem. Nie wierzysz? Oto przykłady.

Rodzice, którzy kupują głównie gry komputerowe czy bajki na DVD, pragną sobie (być może nieświadomie) zapewnić wolny czas i święty spokój. Wybierane przez nich rzeczy angażują bowiem do tego stopnia, że dorosły nie musi już uczestniczyć w zabawie.

Inaczej sprawa się przedstawia w przypadku osób, które stawiają wyłącznie na zabawki edukacyjne. Tacy rodzice z reguły są bardzo ambitni i pragną wychować dziecko na małego geniusza. Zapominają jednak przy tym, że nie każda zabawa musi być mądra, ważne, by sprawiała radość.

Kolejna grupa, zwłaszcza zasobniejszych rodziców, kieruje się głównie ceną i modą na zabawki. Zabawki odpowiadające tym kryteriom kupowane są często na pokaz – jakbyśmy chcieli udowodnić sobie samym, a także innym ludziom, że naprawdę inwestujemy w swoje dziecko. A przecież nie o to tylko chodzi.

Sprawdź gry i zabawy edukacyjne dla dzieci.

By zabawki rzeczywiście pełniły swoją rolę, muszą przede wszystkim podobać się dzieciom, być bezpieczne, rozwijać ich umiejętności i ułatwiać nawiązywanie kontaktu zarówno z rodzicami, jak i rówieśnikami. Choćby dlatego warto kupować rzeczy z różnych kategorii:
  • edukacyjne,
  • doskonałe do przytulania
  • czy właśnie do zabawy z rodzicami.

Jaka zabawka ucieszy twoje dziecko

Dobra zabawka to taka, z którą dziecko wie, co zrobić. Nie ma sensu, by ojciec kupował synkowi kolejkę czy model samolotu tylko dlatego, że sam zawsze o takich marzył. A matka dawała córce lalkę, mimo że ta woli bawić się samochodami.

→ Dobry wybór. By poznać gust swojego dziecka, idź z nim do sklepu i zobacz, co je naprawdę interesuje. Jeżeli jednak dziecko sięga po jakieś „koszmarki”, przekieruj jego uwagę na to, co ładne. Pokaż też, jak możecie się tym czymś wspólnie bawić. By zachęta nie była gołosłowna, bawcie się z malcem także później – w domu.
Redakcja poleca: Zabawki dla dzieci: rozwijanie zdolności manualnych - film
Jakie zabawki pomogą dziecku w rozwijaniu sprawności manualnej? Sprawdź, co warto wybrać na prezent dla malucha.

Jakie zabawki wspomagają rozwój dziecka

Teoretycznie wszystkie. Tyle że nie w tym samym stopniu. Zabawki skomplikowane, a także te, którymi można się bawić tylko w jeden sposób, nie pobudzają aż tak wyobraźni. Dlatego zamiast kupować np. mocno rozbudowany zestaw w kolorowych klocków, z których ma powstać widoczny na opakowaniu domek, warto kupić np. kredki i blok rysunkowy albo planszową grę strategiczną (pobudza do myślenia).

Ranking zabawek dla dzieci - sprawdź opinie rodziców!

→ Dobry wybór. Twoje dziecko jest nieśmiałe? Kup mu misia albo inną przytulankę. Pozwól, by miękki towarzysz kładł się razem z dzieckiem do łóżka czy zasiadał do śniadania. Jego obecność da maluchowi poczucie bezpieczeństwa, pomoże też się otworzyć. Dziecko będzie powierzać zabawce najskrytsze tajemnice. Z czasem, gdy nabierze pewności siebie, podzieli się sekretami także z innymi dziećmi i z tobą.

Jak się bawić z dzieckiem - radzi ekspert:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy