Zabawki dostosowane do wieku i potrzeb dziecka
fot. AdobeStock

Zabawki dostosowane do wieku dziecka. Czym bawi się roczniak, a czym kilkulatek?

Chciałabyś, aby zabawki, które kupujesz dla swojej pociechy, nie tylko ładnie wyglądały, lecz także służyły rozwojowi dziecka i były chętnie używane? Sprawdź, w co warto inwestować!
Milena Oszczepalińska
Zabawki dostosowane do wieku i potrzeb dziecka
fot. AdobeStock

Kupując zabawkę dla dziecka, możemy czuć się zagubieni. Wybór w sklepach jest tak ogromny, wszystko jest kolorowe i przyciągające uwagę, ale nie wszystkim dzieci bawią się z takim samym zapałem. Co warto kupować, żeby to była inwestycja, a nie marnotrawstwo? Podpowiadamy!

Odpowiednio dobrane zabawki w trosce o rozwój maluchów

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej stymulacji. Zabawki ze względu na to, że są ładne, kolorowe, bardzo zwracają uwagę maluchów, a jeśli są przemyślane, oprócz fascynującej zabawy, mogą też wiele nauczyć.
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Zabawki dla roczniaków

Roczne dziecko staje się bardzo aktywne, często niemal z dnia na dzień zaczyna chodzić, potem biegać. Na tym etapie doskonale sprawdzają się wszelkie zabawki stymulujące rozwój ruchowy, takie jak:
 • jeździki,
 • bukaczki,
 • pchacze,
 • wózeczki,
 • zabawki na sznurku do ciągnięcia,
 • piłki.
Poza tym dzieci powyżej pierwszego roku życia zaczynają się już interesować różnego rodzaju układankami, lubię budować (i przewracać!) wieże. Dla wielu dzieci w tym wieku to tez dobry czas na zakup pierwszych klocków Lego Duplo.
  [content:2_1187,0_25861,1_4521,31_216:CMPlebiscite]

Zabawki dla dwulatków

Dwa lata to wiek, w którym dziecko bacznie obserwuje, co robią mama i tata i z entuzjazmem próbuje to naśladować. Takiemu dziecku najlepiej kupować zabawki, dzięki którym będzie mógł odgrywać różne role – lekarza, sprzedawcę, kucharza. Poza tym dwulatki uwielbiają sprzątać (co później zwykle im mija), ucieszą je odkurzacze, zestawy do ścierania kurzy, zmiotki. To także wiek, w którym maluch zaczyna już samodzielne zabawy np. zwierzątkami, ludzikami czy lalkami, a jeśli ma już swoje pierwsze klocki, potrafi układać je godzinami.

Planszówki i gry edukacyjne

Najprostsze gry planszowe przeznaczone są już dla dzieci powyżej 1,5 roku. Choć wydaje się, że dzieci mogą ich nie lubić, bo zmuszają do wysiłku, jest zupełnie odwrotnie. Maluchy uwielbiają gry edukacyjne i jest to najlepsza forma zabawy, która uczy je:
 • skupienia,
 • logicznego myślenia,
 • zapamiętywania,
 • zwracania uwagi na szczegóły.
Gry planszowe wymagają z reguły uczestnictwa minimum dwóch osób, dlatego dzięki nim dziecko rozwija umiejętności społeczne. Uczy się nie tylko komunikacji, lecz także radzenia sobie w różnymi emocjami, z porażkami, gdy wygrywa ktoś inny.

Puzzle dla dzieci

Układanki typu puzzle uwielbiają nie tylko maluchy, lecz także dzieci w wieku szkolnym, a nawet dorośli. To znakomity sposób na wyciszenie, skupienie, zebranie myśli. Puzzle rozwijają w dziecku:
 • koordynację wzrokowo-ruchową,
 • zdolności manualne,
 • logiczne myślenie,
 • spostrzegawczość,
 • wyobraźnię,
 • cierpliwość.
Na rynku dostępne do puzzle kartonowe i drewniane. Najprostsze układanki dla maluchów składają się z 3-4 elementów, a dla starszaków producenci proponują puzzle kilkuset elementowe. Wersje kilkutysięczne przeznaczone są raczej dla dorosłych, tu poziom trudności polega nie tylko na ilości elementów, lecz także na tym, jakie obrazki należy układać. Jedno jest pewne, puzzle dobrze wpływają na nasz mózg w każdym wieku.

Tablet – czy do dobra zabawka dla dziecka?

Jeszcze kilka lat temu tablety służyły głównie dorosłym, dziś coraz częściej sięgają po nie także przedszkolaki. Dzięki nim mają dostęp do wielu gier, np. edukacyjnych, ale nie tylko. Kupując tablet dla dziecka należy pamiętać o tym, by posiadał on odpowiednie blokady rodzicielskie i był wyposażony w aplikacje przydatne dziecku. Jeśli maluch korzysta z tabletu pod kontrolą rodzica, w dodatku nie robi tego bez ograniczeń, może być on przydatnym i wartościowym gadżetem np. do nauki języka obcego. W dobie tak rozwiniętych technologii raczej nie da się uniknąć kontaktu dzieci z tabletami, ale warto to robić mądrze.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy