AdobeStock_71778229kapiel.jpg
fot. AdobeStock

Zabawki do kąpieli dla niemowlaka

W sklepach jest wiele atrakcyjnych zabawek, które sprawią, że twój maluch pokocha kąpiele.
Dominika Bielas
AdobeStock_71778229kapiel.jpg
fot. AdobeStock
Kąpiel powinna odprężać i sprawiać przyjemność maluszkowi, by przygotować na błogi sen, jednak nie każde dziecko lubi się moczyć. Aby pobyt w wannie był przyjemnością, rodzice powinni zadbać o to, by kąpiel była fajną zabawą.

Jak wybrać najlepsze zabawki do kąpieli?

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę wiek dziecka. Choć zabawkę do kąpieli można podarować nawet noworodkowi, to umówmy się, nie będzie on się nimi bawił. Zabawa zaczyna się najczęściej po 6 miesiącu życia dziecka. Wtedy malec jest bardziej mobilny lubi zabawy na brzuszku, coraz pewniej także siedzi.

Na rynku nie brakuje kolorowych pięknych zabawek, ale przed zakupem koniecznie zwróć uwagę czy wybrana przez ciebie zabawka posiada niezbędne atesty. Wszakże bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Zabawki, nie tylko te do kąpieli, ale w ogóle wszystkie powinny być zatem wykonane z nietoksycznych materiałów, łatwych w pielęgnacji. Coraz więcej zabawek da się myć w zmywarce, co jest szczególnie wygodnym rozwiązaniem.

Gumowe zabawki

Pierwsze co przychodzi do głowy to gumowe zabawki, sprawdzą się świetnie dla maluszka, który już pewnie siedzi w wannie lub lubi zabawę na brzuszku w płytkiej wodzie. Takie zabawki są lekkie, miękkie, bezpieczne dla dzieci, kolorowe. Sprawdzą się w przypadku dzieci w każdym wieku. Pamiętaj jednak, że po każdej zabawie należy je porządnie osuszyć.

Puzzle naklejki do wody

Dla nieco starszego smyka duża frajda będą naklejki i puzzle piankowe, które można przyczepiać do wilgotnej wanny lub płytek w łazience. Trzeba jednak uważać, by małe dziecko nie próbowało ich gryźć.

Piramida kubeczkowa

Oczywiście wystarczy zwykły plastikowy kubek, ale na rynku mamy różne fajne kubeczkowe rozwiązania. Można budować piramidy i przelewać wodę. Zabawka taka także sprawdzi się do zabawy w pisaku.

Książeczki i kredki do kąpieli

Choć nie są to zabawki, które kojarzyłabyś z wodą, na rynku nie brakuje książeczek plastikowych i gumowych, które maluch może oglądać w wodzie, a także kredek, którymi może malować po wannie. Kredki takie są oczywiście bardzo łatwo zmywalne.

Piana, fontanna i prysznic

Te zabawki będą idealne dla dzieci, które trochę obawiają się wody i nie lubią mycia główki. Zabawne akcesoria sprawią, że malec pokocha się moczyć, a moczenie włosów nie będzie takie straszne.

Zręcznościowe gry i zabawy

To propozycja dla trochę starszych dzieci. Jeśli nie straszna ci mokra łazienka, może cię w wannie poćwiczyć motorykę. Zabawki sprawdzą się także latem podczas zabawy w ogrodzie lub basenie.
Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!

Nowe czy używane zabawki do kąpieli?

Wiele zabawek da się umyć i odkazić więc nie ma przeciwwskazań, by były przekazywane między dziećmi, jednak nie tyczy się to wszystkich zabawek. Do tych, których nie należy przekazywać, należą choćby gryzaki. Podobnie jest w przypadku zabawek do kąpieli. To, że gumowi i plastikowi towarzysze zabaw pływają w wodzie, nie oznacza, że się umyli. Po każdej zabawie należy pozbyć się wody z gumowych zabawek i pozostawić do całkowitego wyschnięcia! Wilgotny środek gumowych zabawkę, czy gąbczasta struktura to idealne środowisko dla pleśni i drobnoustrojów. Dlatego warto je wymieniać często w przypadku jednego dziecka, a potem powinny lądować w koszu na śmieci.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy