zabawy militarne niepokoją rodziców.

Mamo, kup mi czołg!

Karabiny, bojowe roboty, żołnierzyki, strzelanie... Martwisz się, czy takie zabawki są odpowiednie dla dziecka?
zabawy militarne niepokoją rodziców.

Zabawki i zabawy militarne to żadna nowość. Chłopcy zawsze bawili się w wojnę, używając do tego różnych akcesoriów. Szansa na to, że akurat Twój przedszkolak będzie zagorzałym pacyfistą i nigdy nie zapragnie plastikowego czołgu lub karabinu jest niewielka. Co w takim razie robić?

Nadzoruj zabawy militarne

Niezależnie od Twoich poglądów na militarne zabawy,  staraj się je nadzorować i w miarę możliwości w nich uczestniczyć. Masz wtedy szansę przekształcić je tak, aby poza rozwiązaniami siłowymi przy okazji nauczyć malucha strategii. Możesz również stworzyć własnego dobrego bohatera.
Nie ingeruj zbytnio w zabawy kreatywne, jak walki piratów czy udawanie superbohaterów zwalczających zło.  Jeśli jednak zobaczysz, że Twoje dziecko wykorzystuje zabawy wojenne głównie do rozładowania złości, zasięgnij rady psychologa lub postaraj się zapewnić smykowi inne, bardziej pokojowe rozrywki.

Przeczytaj także: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Nie pozwalaj na agresję

Bądź czujna. Jeśli maluch należy do podwórkowej lub przedszkolnej „bandy”, walczącej z innym „gangiem”, dopilnuj, aby bitwy nie przerodziły się w znęcanie nad słabszymi lub młodszymi kolegami.

Zdobywanie fortecy „wroga” na placu zabaw może być znakomitą twórczą zabawą, ale nie jest nią walka na plastikowe miecze.

Dobrze przemyśl decyzję o zakupie zabawki militarnej

Jeżeli nie zgadzasz się na zakup plastikowego pistoletu, wyjaśnij dziecku, dlaczego podjęłaś taką decyzję. Gdy jednak kupisz taką zabawkę, pamiętaj, że dziecko odbierze to jako aprobatę dla wojennych zabaw. To powinna być przemyślana decyzja.  Licz się z tym, że kategoryczny zakaz uczyni z tych rzeczy zakazany owoc i maluch zamiast o nich zapomnieć, skorzysta z każdej okazji, by się nimi pobawić, choćby u kolegi.


Przeczytaj także: Agresja dziecięca 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy