Zabawki, które rozwijają – co kupić pod choinkę dla malucha?

W grudniu pojawia się coroczny dylemat związany z zakupem świątecznych prezentów. I chociaż każdemu maluchowi frajdę sprawi zabawka, to czy wiesz, jaką konkretnie wybrać, aby pojawił się błysk w oku? Podpowiadamy, jaka niespodzianka będzie idealna dla najmłodszych.
Zakup zabawki dla dziecka w wieku od 6 miesięcy do 3 lat to nie lada wyzwanie! Trzeba skupić się nie tylko na tym, by wywołała radość, ale także zadbać o to, by nie stanowiła zagrożenia dla malucha. Przygotowaliśmy świąteczny niezbędnik, z którym sprawdzisz, czy gwiazdkowy podarek jest odpowiedni, czy może lepiej z niego zrezygnować.

Zabawka musi być dopasowana do wieku – dlaczego jest to ważne?

Wybierając konkretny prezent należy pamiętać, aby dobrać go do wieku malucha. Dzięki temu istnieje większa szansa, że spodoba się dziecku i tym samym chętnie będzie się nim bawił. Jeśli zakup będzie odpowiedni, to oprócz miłego spędzania wolnego czasu, dziecko będzie mogło ćwiczyć umiejętności motoryczne odpowiednie do danego etapu rozwoju. Nie warto kupować zabawek „na wyrost”, ponieważ dziecko nie będzie potrafiło się nimi bawić i nie wykorzysta w pełni ich funkcji.

Jaki podarek gwiazdkowy będzie bezpieczny dla malucha?

Małe dzieci testują zabawki na wiele sposobów, dlatego nierzadko gryzą je i wkładają do buzi. Co za tym idzie, aby były one dla nich bezpieczne, muszą być wykonane z atestowanych materiałów. Nie mogą zawierać substancji takich jak: formaldehyd, barwniki oraz metale ciężkie. Najlepiej przed zakupem sprawdzić, czy m.in. wybrany produkt nie ma mocnego zapachu oraz czy w żadnym miejscu nie schodzi z niego farba lub lakier. Ponadto wszystkie zabawki dostępne na polskim rynku muszą mieć znak CE na opakowaniach, który potwierdza, że spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa obowiązujące na terenie UE.
Wybrana zabawka nie powinna zawierać ostrych krawędzi, sztywnych lub drobnych elementów, a jeśli ma sznurki, to w tych przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 lat nie powinny mieć one więcej niż 22 cm. Ponadto w przypadku składanych podarków, muszą być one wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Z kolei te grające nie powinny przekraczać 80 decybeli, w przeciwnym razie grożą uszkodzeniami słuchu.

Co kupić pod choinkę dziecku w wieku od 6 miesięcy do 3 lat?

Zabawki dla niemowląt pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia powinny uwzględniać to, że na tym etapie dziecko zaczyna się samodzielnie poruszać oraz chętnie przenosi, rzuca i gryzie przedmioty. Sprawdzonym prezentem pod choinkę dla bobasa w tym wieku będą m.in. grzechotki, gryzaczki, miękkie klocki lub książeczki z grubej tektury. Niemowlę chętnie się przytula, dlatego świetnie sprawdzą się również miękkie maskotki, które maluch dodatkowo będzie mógł upuszczać i podnosić. Dlatego na gwiazdkowy prezent możesz wybrać np. pluszowego jednorożca lub wydrę usypiankę-przytulankę.

Z kolei dla dzieci w przedziale wiekowym 1-2 lata idealne zabawki to takie, które uwzględniają, że te raczkują, nierzadko już chodzą, trudno im usiedzieć przez dłuższy czas w jednym miejscu, a także chętnie uczą się rozpoznawania kształtów, kolorów i rozwijają motorykę dużą. Dobrym pomysłem będzie podarowanie im pod choinkę m.in.: pchacza, jeździka, sortera lub klocków. Sprawdzi się także mata z pianinkiem muzycznym.

A co dla starszych dzieci? Dwulatek chętnie bawi się konikiem na biegunach, puzzlami, klockami magnetycznymi czy milusimi maskotkami. Coraz więcej mówi, dlatego niezastąpione będą książeczki lub zabawki interaktywne umożliwiające śpiewanie piosenek bądź rozpoznawanie przedmiotów i zwierząt. Dobrym pomysłem będą także te zabawki, które umożliwiają odgrywanie ról, czyli np. zestaw lekarza, kuchnia lub skrzynia majsterkowicza. Przydać się może także zabawka do nauki samodzielnego zasypiania, np. króliczek usypianka.


Nie wiesz, gdzie szybko kupić prezenty gwiazdkowe dla dziecka? Sklep Carrefour oferują bogaty  asortyment zabawek w atrakcyjnych, często promocyjnych cenach.
Sprawdź ofertę promocyjną >>> TUTAJ
 
Materiał powstał z udziałem marki Carrefour
Oceń artykuł

Ocena 0 na 0 głos

Zobacz także

Popularne tematy