zabawka

Zabawki przyszłości

W XXI wieku elektroniczne gadżety otaczają nas ze wszystkich stron, stanowiąc nieodłączny element codziennego życia.
Marta Kabulska
zabawka
Nic więc dziwnego, że także dzieci nie wyobrażają sobie świata bez interaktywnych gadżetów i zabawek. Interaktywne zabawki to urządzenia nie tylko współpracujące z dzieckiem i służące rozrywce, lecz także praktyczne pomoce edukacyjne. Nic więc dziwnego, że zabawki na baterie stają się coraz popularniejsze.

Przyjemne z pożytecznym

Idealna zabawka nowoczesnego malucha powinna być interaktywna tj. powinna poruszać się, wydawać dźwięki, reagować na dotyk. Takie inteligentne funkcje posiadają głównie zabawki zasilane bateriami. Interaktywne zabawki na baterie dla dzieci przede wszystkim mają za zadanie rozwijać zmysły, pobudzać i stymulować dziecko do rozwoju. Im więcej różnorodnych bodźców, tym bogatsze są zdobywane doświadczenia. Dodatkowo, zabawki na baterie rozwijają nowe, nieosiągalne wcześniej możliwości w zabawie. Pozwalają napełnić zabawkę dźwiękiem, wprawić ją w ruch, wyposażyć w inteligentne funkcje niczym robota, a to z kolei jest doskonałą okazją do rozwijania różnego rodzaju zdolności malucha, pobudzania jego kreatywności oraz chęci poznawania świata. Nauka poprzez taką zabawę jest o wiele ciekawsza i zapewnia dzieciom wiele radości.
Redakcja poleca: Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film
Jaką kupić pierwszą grę planszową? Jak wybrać odpowiednią grę dla całej rodziny? Poznajcie najciekawsze gry dla dzieci, a wśród nich taka, która pachnie ogniem!

Ubezpieczenie od płaczu

Warto zwrócić uwagę, że większość zabawek interaktywnych zużywa dużo energii. Oznacza to, że w przypadku zabawek zasilanych na baterie źródło zasilania szybko się wyczerpuje i musimy często je wymieniać. Dlatego warto wybierając baterie do zabawek tego typu wybrać baterie rekomendowane do urządzeń energochłonnych czy typu hi-tech. Na przykład, nowością na rynku są baterie  Energizer Maximum z technologią PowerBoost, które działają aż do 70% dłużej*, dzięki czemu rzadziej będziesz wymieniał/a baterie, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz chronić środowisko.
Natomiast, jeśli lubisz trzymać baterie na zapas, tak na wszelki wypadek, wypróbuj baterie Energizer z technologią PowerSeal, która sprawia, że baterie zachowują moc do 10 lat**. Dzięki czemu zawsze,  gdy sięgniesz po baterie masz pewność, że będą one w pełni naładowane i  gotowe do użycia.

Dla dziecka w każdym wieku

Producenci zabawek starają się sprostać coraz bardziej wymagającemu klientowi, jakim jest dziecko. Na rynku znajdziemy zabawki na baterie odpowiednie dla dzieci w każdym wieku  zaczynając od niemowląt, których rozwój wspomagają zabawki interaktywne poprzez dostarczanie im odpowiednio stymulujących zmysły bodźców, a kończąc na zabawkach dla dzieci starszych, które pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności oraz zmieniających naukę w niezapomnianą przygodę.
Znajdź interaktywną zabawkę odpowiednią dla wieku Twojego dziecka!

Niemowlak (wiek do 1 r. ż)

Ruchome zabawki z pozytywką

 
Bardzo popularną i lubianą przez dzieci zabawką dla najmłodszych jest karuzela nad łóżeczko. Jeśli wybierzmy karuzelę zasilaną bateriami to będzie ona wzbogacona o dodatkowe funkcje na przykład granie kołysanki. Zabawka ta stymuluje rozwój zmysłów, oddziałując na dotyk, słuch, wzrok. Noworodek odwraca główkę w kierunku dźwięku, przygląda się i śledzi poruszające się przedmioty. Rozwijający się jeszcze wzrok pozwala dziecku do 3 miesiąca życia najlepiej dostrzegać obiekty znajdujące się blisko, z czasem widzenie dziecka staje się coraz bardziej ostre a w 12 m-cu życia dorównuje dorosłemu człowiekowi. Obracające się zabawki, grająca melodia, możliwość dotknięcia rączką zawieszonych elementów karuzeli to doskonała stymulacja rozwijającej się percepcji wzrokowej i słuchowej.

Interaktywne konsole z odtwarzaniem dźwięków

Konsole to interaktywne zabawki przeznaczone dla dzieci od chwili ich narodzin. Na początku rozwoju naszego malucha pozwalają stymulować jego rozwój dźwiękiem. Urządzenia z bogatym wyborem muzyki klasycznej i nowoczesnej potrafią odtwarzać odgłosy bicia serca, natury czy słodkie kołysanki.  Na początku swojego rozwoju dziecko preferuje czyste tony. Noworodek umie odróżniać niemal wszystkie dźwięki mowy ludzkiej, lubi wysokie dźwięki. Dziecko poprzez słuchanie muzyki rozwija zmysł słuchu, poznaje dźwięki, uczy się zwracać na nie uwagę. Konsola posłuży maluchowi jeszcze przez dłuższy czas, ponieważ dodatkowe opcje urządzenia uczą pierwszych słów, a zabawka zawiera także gry edukacyjne i kreskówki.

Zabawki świetlne z melodią

Lampki interaktywne są bardzo lubiane przez dzieci. Dodatkowo, możemy zmienić  je w pozytywkę lub projektor, który wyświetli na suficie obrazki przyciągające uwagę malucha. Delikatne światło zabawek rozbudzi dziecko, a łagodne dźwięki wydobywające się z pozytywki ukołyszą je do snu. Zabawka działa na dwa tak ogromnie ważne zmysły jak wzrok i słuch, stymulując je do rozwoju. Zapewnia dziecku wiele bodźców słuchowych, przykuwa jego uwagę i rozwija. Noworodki potrafią reagować na zmiany intensywności światła, otwierają oczy w ciemności a zamykają przy ostrym świetle. Ponad to noworodki odróżniają kolor zielony od czerwonego , a w wieku 4 m-cy rozróżniają podstawowe barwy.

Małe dziecko (wiek 2-3 r. ż.)

Zabawki typu "Naciśnij i jedź"

Z myślą o dzieciach uczących się raczkować i chodzić powstały zabawki typu "Naciśnij i jedź". Maluchy samodzielnie wprawiają lokomotywę, wóz strażacki czy zwierzątko w ruch, które ku radości najmłodszych np. wydają realistyczne dźwięki i błyskają światłami. Zabawki zachęcają dzieci do samodzielnego poruszania, uczą się utrzymywać równowagę, ćwiczą też koordynację wzrokowo-ruchową, tak ważną w chwytaniu i manipulowaniu przedmiotami. Ruchoma zabawka dodatkowo wykształca spostrzegawczość i refleks. Kolorowe światełka i dźwięki pozwolą przykuć uwagę dziecka, a także zachęcą je do poruszania zabawką. Interaktywne zabawki tego typu zasilane na baterie sprawiają, że maluch może bawić się samodzielnie, dając rodzicom chwilę wytchnienia i przyjemność z obserwowania rozwoju swojej pociechy.

Interaktywne zabawki edukacyjne

U małych dzieci bardzo ważne jest rozwijanie i doskonalenie zdobytych już umiejętności (rozróżniania kształtów, barw, szybkości reakcji, precyzji ruchów, logicznego myślenia, manipulowania przedmiotami, spostrzegania różnic i podobieństw itp.). Ogromną rolę odgrywają tu interaktywne zabawki edukacyjne w pewien sposób nawiązujące do codzienności np. maluchy mogą poznawać różnorodne zawody i słownictwo branżowe poprzez zabawki tematyczne tj. kasa sklepowa, dziecięcy laptop, żelazko czy odkurzacz, a jednocześnie uczyć się liczenia, rozróżniania, klasyfikowania, wykonywania poleceń, pokonywania przeszkód. Takie zabawki kształtują myślenie, wyobraźnię, rozwijają zdolności manualne tak ważne w szkole.
Interaktywne zabawki muzyczne

Zabawki muzyczne uwrażliwiają dziecko na dźwięk, kształtują wrażliwość muzyczną i rozwijają wyobraźnię. Zabawki imitujące prawdziwe instrumenty muzyczne pozwalają wprowadzić dziecko w świat muzyki, kształtują wrażliwość dziecka. Zaciekawiają i budzą w maluchach chęć nauki gry na jakimś instrumencie, co może zaowocować wyłowieniem prawdziwego talentu. Dzieci podczas zabawy poznają nazwy instrumentów oraz ich brzmienie. Doskonała edukacja muzyczna poprzez zabawę. Słuchanie muzyki i obcowanie z nią tworzy nowe połączenia nerwowe, pobudza umysł do działania, relaksuje i umila czas.

Przedszkolak (wiek 4-6 r. ż)

Interaktywne zabawki przygotowujące do nauki szkolnej (mapy, globusy mikroskopy)

Przedszkole to czas przygotowania dziecka do nauki szkolnej. To okres w życiu dziecka, w którym wyobraźnia odgrywa ogromną rolę, dlatego warto ja rozwijać. Dzieciaki uwielbiają bawić się w zabawy odwzorowujące prawdziwe życie,  tzw. zabawy tematyczne, dzięki którym uczą się prawdziwego życia. Maluchy głodne wiedzy chłoną każdą nową informację, szybko się uczą i doskonalą swoje umiejętności. W tym okresie życia gry edukacyjne są ogromnie ważne dla przedszkolaków. Pozwalają kształtować logiczne myślenie, pamięć i wyobraźnie, uczą poprzez zabawę. Dzieci w zabawowej formie przyswajają sobie wiele informacji, rozwijają swoją wiedzę, a także ćwiczą spostrzegawczość i koncentrację uwagi tak ważne w nauce szkolnej.
Interaktywne pluszaki

Zabawki dla przedszkolaka mogą także uczyć troski o innych, odpowiedzialności i empatii. Firmy wprowadzają ciekawe interaktywne zabawki, z którymi dzieci mogą współpracować. Do złudzenia przypominają one prawdziwe zwierzątka. Można je karmić, mówić do nich, puszczać im muzykę. Wielką radość sprawia im przytulanie i głaskanie miękkiego futerka. Pieszczoty te odwzajemniają spojrzeniem w stronę właściciela oraz radosnym odgłosem. Wydają rzeczywiste dźwięki, poruszają się i reagują na dotyk. Dla opiekuna najważniejsze jest jednak to, że zwierzątko naprawdę potrzebuje miłości i potrafi ją odwzajemnić. Takie zabawki, to wspaniałe przygotowanie dziecka do zakupu prawdziwego zwierzątka lub rekompensata za jego brak.

Interaktywny animator zabaw – mata interaktywna

Dzieci w wieku przedszkolnym lubią bawić się z innymi i potrzebują pomocy w animowaniu zabaw np. chcą, żeby dorośli wymyślali im zajęcia, same też wciągają bacie, dziadków, rodziców w różnorodne gry. Bezprzewodową Konsolę do gier można zabrać ze sobą wszędzie. Lekka, trwała i wodoodporna konstrukcja zapewni wielogodzinną zabawę oferując gry ruchowe, quizy, słuchanie bajek i muzyki. Urządzenia na baterie można uruchomić w każdym miejscu, bez martwienia się o źródło zasilania. Taka zabawka pozwoli dziecku aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, zapewni doskonałą zabawę połączoną z nauką. Przedszkolaki są w wieku tzw. apogeum motorycznego, potrzebują jak najwięcej ruchu. Dzieci potrzebują zabaw, które dadzą możliwość spożytkowania nagromadzonej energii.

Starsze dzieci (wiek 7-12 r. ż.)

Interaktywne hobby – roboty, kolejki, samoloty

Starsze dzieci w swojej zabawie kierują się własnymi upodobaniami i zainteresowaniami. Pojawia się hobby, szczególne upodobania w zabawie. Wiele dzieciaków oddaje się modelarstwu, szczególnie chłopcy lubią budować przestrzenne makiety po których jeżdżą kolejki czy pola bitew wypełnione żołnierzami. Taka zabawa uczy wytrwałości, precyzji, cierpliwości. Rozwija zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, zdolności konstruktorskie. Dzieci interesują się robotami, zdalnie sterowanymi zabawkami, które doskonale kształtują refleks, koncentrację uwagi, wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie.

Autor: Magdalena Kordaszewska - ekspert ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci. Redaktor naczelna serwisu z recenzjami produkty dla dzieci www.zabawkowicz.pl testującego zabawki razem z dziećmi i rodzicami. Prowadząca cykl \"Mali eksperci testują zabawki\" dla Dzień Dobry TVN, autorka cyklu \"Mama ma malucha\" dla Pytania na Śniadanie TVP2. Jurorka najważniejszych konkursów branży zabawkarskiej. Prywatnie mama dwóch córek.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy