marko
fot. Marko

Zabawki, które uczą mówić, słuchać i odkrywać świat!

Nic tak nie cieszy rodzica, jak maluch, który wypowiada pierwsze słówka, zdobywa nowe umiejętności i z każdym dniem rozumie coraz więcej. Jedną z rzeczy, która może wspierać rozwój dziecka, są różne zabawki edukacyjne. Zobacz, jakie będą najlepsze dla twojej pociechy.
marko
fot. Marko
Pierwszy uśmiech, pierwsze słówko i pierwszy kroczek – właściwie całe pierwsze dwanaście miesięcy życia to czas, gdy maluch uczy się praktycznie wszystkiego. Tym, co pomaga mu zdobywać nowe umiejętności, jest przede wszystkim zabawa. Eksperci K’Kids doskonale o tym wiedzą, dlatego opracowali obszerny zestaw porad na różne etapy rozwoju dziecka. Dowiedz się, czym jest Trójkąt umiejętności i sprawdź, które zabawki wspomogą rozwój twojego malucha.

Na czym dokładnie polega Trójkąt umiejętności?

Rozwój dziecka dotyczy trzech ważnych obszarów:

  • fizycznego – maluch uczy się słuchać, poznaje kształty i kolory, a także ćwiczy ruchy precyzyjne podczas zabawy w rzucanie i łapanie,
  • poznawczego – dziecko uczy się literek, cyferek i rozróżniania dźwięków,
  • społecznego – smyk komunikuje się z nami w trakcie zabawy, okazuje emocje i potrafi rozpoznać w lusterku swoje odbicie.

Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Kostka, która rozwija zmysły

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, dlatego nieocenioną pomocą w rozwoju wszelkich umiejętności są odpowiednie zabawki. Np. Interaktywna kostka – Muzyczna Farma, która szczególnie dba o zmysły – naciskając na ścianki kostki dziecko usłyszy głosy, jakie wydają zwierzątka. Dodatkowo, zabawka zawiera różne „szeleszczące” elementy, co rozwija zmysł słuchu, a oprócz tego maluszek może badać struktury materiału i bawić się grzechotką rozwijając zmysł dotyku. Różnorodne barwy stymulują wzrok. Maluch może też obserwować swoje odbicie w lusterku, co wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Kostka uczy także dziecko rozróżniania odgłosów zwierząt, np. prezentuje, że baran robi „bee", a świnka „chrum chrum".

Julia i Wayne uczą słówek

Chcesz zachęcić swoje dziecko do słuchania, mówienia i reagowania? Pomoże ci w tym Przytulanka interaktywna Julia uczy mówić, która nie tylko rozwinie zdolność komunikowania i umiejętności językowe malucha, ale też wzmocni empatię oraz poczucie własnej wartości. Gdy ustawisz ją w trybie nauki mówienia, lalka powtórzy słowa wypowiedziane przez twoją pociechę. To ćwiczenie utrzymuje zainteresowanie dziecka nauką mówienia i wydawania dźwięków. Możesz też nagrywać proste słowa takie jak „tata”, „mama”, „dziękuję” lub „przepraszam”. Po naciśnięciu brzuszka lalki, dziecko usłyszy nagrane przez ciebie zwroty – a to doskonały trening pamięci! W tej przytulance maluch znajdzie również przyjaciela, który nauczy go okazywania uczuć i budowania relacji z bliskimi.Towarzyszem Julii jest równie urocza Przytulanka interaktywna Wayne uczy mówić, która także wspiera każdy z trzech obszarów rozwoju. Wayne i Julia są idealnymi kompanami. Dzieci mogą opiekować się nimi i je przytulać, a po opanowaniu pierwszych słówek – wcielić się w rolę nauczyciela. Ponadto chwytanie lalki np. za rączki rozwija ruchy precyzyjne dziecka, a uruchomienie melodii wbudowanych w zabawkę, wzbudza zainteresowanie dziecka i zachęca je do raczkowania.

„Cały świat” w jednej książeczce

Grzechoczące nóżki, szeleszczące, kolorowe uszy oraz piszcząca trąba będą idealne do rozwijania zdolności sensorycznych twojego dziecka. Przenośna mata książka – Słoń wzmacnia nie tylko integrację sensoryczną, ale też zdolność obserwacji. Książka przedstawia zwierzątka jadące pociągiem – po jej otwarciu maluch poznaje nazwy zwierząt oraz kolorów. Przewracanie stron ćwiczy motorykę małą, rozpoznawanie nazw zwierząt wspiera zdolności poznawcze, a zapinanie i odpinanie książki rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkowo, podczas pikników z dzieckiem można wyjąć strony i rozwinąć z nich matę. A słoń? Świetnie sprawdzi się jako przytulanka. Wykonano go z wysokiej jakości materiałów, przez co jest miękki i delikatny.

Zabawka wszechstronnie stymulująca rozwój

Czy to możliwe, że istnieje taka zabawka, która jednocześnie rozwija sprawność intelektualną oraz ruchową? Ależ tak! Jest nią Mówiąca Piłka 2w1, która pomoże każdemu maluszkowi w nauce alfabetu oraz liczenia od 1 do 10. Jest różnokolorowa i wykonana z miękkiego, przyjemnego w dotyku materiału, dzięki czemu wspaniale nadaje się do zabaw sportowych.
Jak działa? Wystarczy rzucić piłkę do dziecka, aby usłyszeć wydobywający się z niej dźwięk cyferki. Gdy maluch odrzuci piłkę do ciebie, również usłyszycie cyferkę. I tak od 1 do 10. A co z nauką literek? Gdy przełączysz moduł dźwiękowy na piłce, usłyszycie kolejno „A,B,C,D....”, a także wiele innych zaskakujących dźwięków! Podczas takiej zabawy twoja pociecha szybko opanuje podstawy alfabetu, nauczy się liczyć i rozwinie koordynację ruchową oraz motorykę dużą. Możesz też wybrać angielską wersję Mówiącej Piłki 2w1, co ułatwi dziecku poznawanie obcojęzycznych słówek.


 

Jak sprawdzić, która zabawka będzie najlepsza dla twojego dziecka? Skorzystaj z ze wsparcia Internetowego Doradcy Rozwoju. Zaprojektowany przez specjalistów algorytm pozwala wychwycić na ile dziecko ma rozwinięte poszczególne obszary rozwojowe. Wystarczy wybrać wiek dziecka i zaznaczyć stwierdzenia, które dotyczą malucha. Na tej podstawie powstaje szczegółowa analiza oraz propozycja zabawek, które będą skupiać się na obszarach wymagających poprawy. Przykład? Jeżeli twoje dziecko potrafi siedzieć samodzielnie, rozumie pojęcie kolorów i lubi naciskać przyciski – idealną zabawką będzie dla niego Interaktywna kostka - Muzyczna Farma. Taki Internetowy Doradca Rozwoju to nieoceniona pomoc dla rodziców, którzy chcą wesprzeć rozwój swojej pociechy.
 Materiał powstał przy współpracy z: Marko

Zobacz także

Popularne tematy