dzieci się bawią
fot. fotolia.com

Zabawy dla 1-2–latków

Nawet bardzo małe dzieci mogą bawić się ze sobą. Oczywiście, jeśli nimi umiejętnie pokierujesz. Zobacz 5 propozycji zabaw dla dzieci w wieku 1-2 lat!
dzieci się bawią
fot. fotolia.com

Wielu rodziców ma problemy z wymyśleniem zabaw dla rocznego dziecka. Tymczasem maluchowi niewiele trzeba, aby zaangażować je do wspólnych, prostych aktywności. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które mają szansę wzbudzić zainteresowanie malucha. Możecie w ten sposób bawić się całą rodziną (ze starszym dzieckiem włącznie) albo wykorzystać nasze propozycje do tego, by zorganizować czas kilku maluchom, które znajdą się pod twoją opieką.
 

  1. Baloniku nasz malutki
  2. Ciepło-zimno
  3. Parada strażacka
  4. Superbohater
  5. Zespół muzyczny

1. Zabawa w „Baloniku nasz malutki”

W czasie jej trwania, dzieci robią koło, chwytają się za ręce i mówią wierszyk:

Baloniku nasz malutki
rośnij duży, okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach
przerwał miarę, no i trach!


Gdy dzieci (i rodzice) recytują, koło coraz bardziej rozszerza się, aby na końcu się przerwać - czyli dzieci już nie trzymają się za ręce, ale przewracają się na ziemię, tam, gdzie kto stoi. Zabawa wymaga, aby w okolicy było bezpiecznie, nikt nie wszedł na dzieci z ciepłym napojem czy potrawą. Upewnij się też, że w otoczeniu, w którym poprzewracają się dzieci, nie ma nic ostrego (np. mebla o ostrych kantach, szklanego stolika).
To idealna zabawa dla rocznego dziecka – niewymagająca, a sprawiająca mu masę radości!
Redakcja poleca: Z maluszkiem w Centrum Nauki Kopernik - galeria Bzzz! (video)
Nie musisz czekać, aż twoje dziecko podrośnie, by zainteresować je nauką. Do galerii Bzzz! w warszawskim Centrum Nauki Kopernik można przyjść już z dwulatkiem!

2. Zabawa w chowanego, czyli „w ciepło-zimno”

Chowasz przedmiot i wybierasz dziecko, które będzie go szukało (przedmiot może być od razu nagrodą) i wołasz – wraz z innymi dziećmi: „ciepło, cieplej...”, gdy dziecko się zbliża do przedmiotu, lub „zimno, zimniej...”, kiedy się od niego oddala. No i „gorąco!” jak znajdzie.

3. Zabawa "Parada Strażacka"

Wiele dzieci uwielbia wielkie, czerwone i głośne samochody strażackie i pewnie z radością weźmie udział w zabawie pod takim hasłem. Strażackie przyjęcie ma taką zaletę, że jest odpowiednie dla dzieci w różnym wieku.

Będziesz potrzebować czerwonych czapek strażackich (wiele sklepów z akcesoriami na przyjęcia ma takie w swoim asortymencie) lub po prostu czerwonych czapek. Szukaj takich, które będą pasowały na dziecięce główki i nie będą spadały podczas zabawy na oczy.

Zatrudnij rodziców i starsze dzieci do dzwonienia w dzwonki, wymachiwania czapkami i trąbienia. Wszystko może się odbyć na podwórku lub w pokoju, zależy od tego, jak entuzjastycznych gości zaprosiłaś.

4. Zabawa "Superbohater"

Przygotowanie tej zabawy jest proste, a wspomnienia z niej wspaniałe. Poproś rodziców, aby ubrali swoje pociechy w strój jakiegoś bohatera – z przeszłości lub znanego obecnie. Każdy może sfotografować się z superbohaterem (najlepiej sprawdza się tu polaroid); dzieci pozują same lub w grupach, zdjęcia przyczepiamy w widocznych miejscach, umieszczając je wcześniej w kolorowych ramkach. Na zakończenie zabawy każdy gość może dostać swoje zdjęcie do domu, co na pewno będzie wspaniałą pamiątką.

5. Zabawa "Zespół muzyczny"

Ten pomysł na przyjęcie niesie ze sobą konieczność robienia hałasu, wiec upewnij się, że zaprosiłaś lub uprzedziłaś sąsiadów. Dzieci uwielbiają muzykę i lubią grać. Na wszelki wypadek przygotuj podwójną ilość każdego z popularnych instrumentów, takich jak bębenek, tamburyn, grzechotki, cymbałki. Niech dzieci najpierw oswoją się ze swoimi instrumentami, a potem można urządzić koncert przed publicznością. Niech przyszłe gwiazdy rocka wyjdą na środek pokoju. Włącz jakąś muzykę, by zachęcić małych wykonawców do zabawy.

Dzieci mogą też:
  • budować z klocków różne przedmioty,
  • lepić z plasteliny, modeliny, masy solnej
  • bawić się piłką, najlepiej na zewnątrz.
Każda z tych zabaw może mieć formę konkursu (na najlepszą budowlę, figurkę z plasteliny itp.) Ważne jest w takiej sytuacji, aby każde dziecko dostało nagrodę.

Czytaj też: Zabawki, które uczą i nigdy się nie znudzą - jak je znaleźć?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy