zabawy dla dzieci na dworze
adobe stock
Gry i zabawy

Zabawy dla dzieci na dworze – najlepsze pomysły również na urodziny

Zabawy dla dzieci na dworze można wymyślać na poczekaniu, przypominając sobie choćby własne dzieciństwo. Nie pamiętasz, w co lubią bawić się maluchy na podwórku? Podajemy propozycje najpopularniejszych zabaw dziecięcych na świeżym powietrzu. Sprawdzą się niezależnie od pogody. Niektóre z powodzeniem wykorzystasz np. na urodzinach dziecka urządzanych w ogrodzie lub parku.

Zabawy dla dzieci mają dużo zalet. Oprócz tego, że integrują najmłodszych z rówieśnikami, uczą także zasad życia w grupie, wyrażania emocji oraz rozumienia uczuć innych osób. Rozwijają spryt, inteligencję emocjonalną i koordynację ruchową. Są także formą aktywności fizycznej, która jest niezastąpiona w dobie telewizji czy Internetu. Jakie zabawy na dworze dzieci polubią najbardziej?

Zabawy dla dzieci na dworze:


Zabawa w chowanego – to jedna z tych zabaw dla dzieci na dworze, którą znają zarówno nasi rodzice, jak i dziadkowie. Zabawa polega na tym, aby dobrze się schować na umówionym wcześniej terenie. Osoba, która szuka pozostałych dzieci, zamyka oczy i liczy np. do 15. W tym czasie reszta graczy musi się schować. Po odliczeniu zaczynają się poszukiwania. Zabawa w chowanego jest tym ciekawsza i dłuższa, im więcej dzieci bierze w niej udział. Zabawa w chowanego nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli uczestniczą w niej maluszki i zabawa toczy się na mniej znanym terenie, najlepiej żeby dzieci ukrywały się razem z rodzicem (poczytaj więcej o zasadach bezpiecznej zabawy w chowanego).

Zabawa w berka – popularny „berek” to świetna atrakcja na świeżym powietrzu dla dzieci z nadmiarem energii lub po prostu tych, które lubią biegać! Zasady gry są bardzo proste. Na początku wybiera się osobę, która będzie berkiem. Jej zadaniem jest dogonienie dowolnego grającego, klepnięcie go w dowolną część ciała z okrzykiem „berek!”. Złapana w ten sposób osoba staje się berkiem i teraz ona goni pozostałych (poznaj też różne odmiany zabawy w berka). 

Gra w gumę – to jedna z tych zabaw na dworze znana rodzicom z własnego dzieciństwa. Wyrabia nie tylko koordynację ruchową, ale i pomysłowość. Potrzebny jest jedynie długi kawałek gumy, np. 2-3 metry, związany w kółko. Dwójka stojących naprzeciwko siebie dzieci zakłada gumę na kostki i rozciąga ją tak, aby była naprężona. Trzeci uczestnik naskakuje na gumę według ustalonego wcześniej układu np.: jedna noga musi znaleźć się na jednej gumie, druga na drugiej. Potem trzeba zrobić obrót o 180 stopni i znów trafić na gumę. Pomysł na grę w gumę jest dobry, zwłaszcza dla dzieci powyżej 5 roku życia. Ale można bawić się również z maluszkiem, który może przechodzić pod gumą na czworaka tak, żeby jej nie dotknąć (to od was zależy, jakie wymyślicie zasady).

Raz, dwa, trzy Baba-Jaga patrzy! – ta zabawa dla dzieci polega na tym, że jedna osoba, która jest w grze Babą-Jagą, odwraca się tyłem do reszty uczestników i krzyczy: „Raz, dwa trzy, Baba-Jaga patrzy”. W czasie, gdy Baba-Jaga jest odwrócona, pozostałe dzieci biegną w jej kierunku. Baba Jaga musi w tym samym czasie krzyknąć „patrzy” i odwrócić się przodem do graczy. Ten, któremu nie udało się zatrzymać w bezruchu na słowo „patrzy”, ląduje na starcie, zaś kto pierwszy dotknie Baby-Jagi, ten zamienia się z nią miejscem.

Wąż ze skakanki – skakać przez skakankę można pojedynczo lub w grupie. Jednak nie od dziś wiadomo, że najwięcej frajdy sprawiają te aktywności, które zrzeszają gromadkę dzieci. Jedną z popularniejszych zabaw z użyciem skakanki jest tzw. wąż. Zabawa polega na tym, że jeden z graczy trzyma koniec skakanki i kręci nią dookoła siebie, tuż przy ziemi. Reszta uczestników otacza osobę trzymającą skakankę i przeskakuje nad liną. Ten, kto pierwszy skusi, czyli dotknie skakanki, zajmuje miejsce kręcącego.

Ciuciubabka – to propozycja zabawy na świeżym powietrzu zarówno dla małych, jak i dużych dzieci. Jest prosta i nie wymaga większych przygotowań. Jednemu z graczy zawiązuje się na oczach chustkę (przez którą nie powinien nic widzieć). Jego zadanie polega na złapaniu jednego z uczestników. Chodzi oczywiście o to, by dobrze uciekać przed osobą w chustce i by dobrze łapać uciekających. Ważne, aby miejsce zabawy było bezpieczne, tak aby dziecko w chustce nie uderzyło o żaden kant i nie zrobiło sobie krzywdy.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA