GRY

3 proste zabawy logopedyczne dla dwulatka

Wspieraj rozwój mowy swojego dziecko - to może być świetna i bardzo pożyteczna zabawa! Oto najzabawniejsze pomysły na ćwiczenia logopedyczne.
zabawa, dziecko, dziewczynka, mama, kobieta
fot. detailblick - Fotolia.com

Proste i śmieszne zabawy pomogą dziecku w rozwoju mowy. Wypróbuj te, które poleca logopeda Małgorzata Stanoch.

Rozwój mowy dziecka

Rozwój mowy warunkowany jest genetycznie i nie musi przebiegać tak samo u każdego dziecka. Zależy on także w dużym stopniu od atmosfery, w jakiej dorasta dziecko, kontaktów z rówieśnikami, innymi mówiącymi ludźmi oraz środowiska, które je otacza. Mowa dziecka stanowi podstawę rozwoju jego osobowości. Dzięki rozumieniu będzie poznawało otaczający je świat. Dzięki umiejętności mówienia będzie potrafiło wyrazić swoje uczucia, przeżycia i myśli, kontaktować się z innymi ludźmi.
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Ćwiczenia logopedyczne usprawniające język

Zabawa „języczek szczoteczka”
Bardzo prosta zabawa, która wprawi dziecko w dobry nastrój, a dodatkowo usprawni jego język.

Czubkiem języka należy dotykać ząbków i przesuwać nim tak, jakby chciało się je policzyć. Zacznij zabawę od ząbków górnych, po kolei, dokładnie, a następnie przejdź do ząbków dolnych. Opowiadaj w trakcie tego ćwiczenia prostą historyjkę o tym, że języczek jest szczoteczką i musi dokładnie wyczyścić wszystkie ząbki.

Pamiętaj o tym, aby najpierw zaprezentować dziecku to ćwiczenie.

 

Zabawa „języczek wiatraczek”
W zabawę tę możesz bawić się ze swoim dzieckiem podczas kąpieli. Wykorzystajcie do tego kolorowy, błyszczący wiatraczek na patyku. Zaproponuj dziecku, aby jego języczek był właśnie takim wiatraczkiem i wyjaśnij mu, jak ma to zrobić.
 

Ćwiczenie wykonuje się przy otwartych ustach, zataczając językiem kola w buzi (5 razy w prawą, raz w lewą stronę). Gdy stwierdzisz, że dziecku już się znudziło, zaproponuj dmuchanie w prawdziwy wiatraczek i wprawianie go w ruch (świetne ćwiczenie oddechowe). Przypomnij mu, że wpuszczamy powietrze noskiem, a wypuszczamy ustami.

Sprawdź gry logopedyczne online.

Ćwiczenie logopedyczne usprawniające wargi

Zabawa „jestem ufoludkiem”
Zabawa polega na wyraźnym wymawianiu głosek w parach:

  • a i
  • o e
  • u y

Usiądzie wygodnie na dywanie naprzeciwko siebie. Zaproponuj dziecku, że jesteście ufoludkami i mówicie w innym, dziwnym języku. Poproś je, aby powtarzało po tobie te dziwne słowa: a i, o e, u y. Otwieraj szeroko usta, aby maluch widział, jak je układasz. Powtórzcie ćwiczenie trzy razy.

Logopeda radzi, jak wspierać rozwój mowy dwulatka:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga na wiosenne alergie

Pomysły na pyszne śniadania