Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka
fot. AdobeStock

Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka (zabawy i wierszyki)

Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka wcale nie muszą być nudne i żmudne. Najlepiej, by ćwicząc mowę, dziecko dobrze się bawiło. Przedstawiamy propozycje zabaw i wierszyków do ćwiczeń logopedycznych dla przedszkolaków.
Aleksandra Sobieraj
Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka
fot. AdobeStock

Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka opierają się nie tylko na trenowaniu języka, lecz także na ćwiczeniu pamięci wzrokowej czy prawidłowym oddychaniu. Logopeda Małgorzata Stanoch przygotowała zestaw ćwiczeń i zabaw logopedycznych, które pomogą dziecku w wieku przedszkolnym w rozwoju mowy. 

Spis treści:

Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka

Zabawy logopedyczne dla przedszkolaków proponowane przez logopedę Małgorzatę Stanoch to:

Zabawa na pamięć wzrokową

Usiądźcie wygodnie na dywanie naprzeciwko siebie. Pośrodku rozłóż wspólnie z dzieckiem sześć przedmiotów (jeden obok drugiego), np. klocek, misio, lalka, książeczka, kredka, wiaderko. Nazwijcie je. Następnie poproś dziecko o to, aby zapamiętało ich nazwy i zamknęło oczka. Ty w tym czasie schowasz jedną z nich za siebie.

Zadanie dla dziecka: dziecko odgaduje, której zabawki brakuje. Pochwal je, gdy mu się uda. Gdy zabawa sprawi mu trudność, pociesz, mówiąc, że za pierwszym razem zawsze jest trudniej i powtórzcie zabawę raz jeszcze. Możecie zamieniać się rolami, wtedy twoje dziecko będzie miało podwójną radość z zabawy.

Zabawa na rozwijanie słownictwa

Tę zabawę możesz stosować w każdej domowej sytuacji, np. podczas posiłku, kąpieli, porządkowania pokoju, ubierania się dziecka.

Zadanie dla dziecka: nazywanie przedmiotów i podawanie ich rozmaitych cech. Ty mówisz np.: „Zobacz, tu leży klocek, to duży klocek, znajdź inny klocek”. Dziecko szuka i znajduje, krzyczy: „Mam mały klocek!”. Ty mówisz: „Brawo! A jaki jeszcze może być klocek?”. Dziecko mówi: „Czerwony”.

Zobacz także: Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy u dziecka. Wywiad z ekspertem

Zabawy logopedyczne na prawidłowe oddychanie

  • Zabawa logopedyczna „Kto strzeli gola?”: Usiądźcie obok siebie przy stole. Poproś dziecko o zbudowanie bramki z klocków. Następnie przygotuj dwie słomki i lekką piłeczkę.

Zadanie dla dziecka: „strzelenie” piłką gola do bramki, poprzez dmuchanie w rurkę. Pamiętaj o tym, aby zaprezentować dziecku prawidłowe wykonanie tego ćwiczenia, tzn. wdech nosem a wydech ustami, prosto w piłeczkę, kierując ją do bramki. Zaproponuj dziecku, aby teraz ono spróbowało strzelać gole.
 
  • Ćwiczenie logopedyczne z bańkami mydlanymi: Pewnie nie raz kupowałaś plastikowy pojemniczek do robienia mydlanych baniek? Jeżeli tak, to wspaniale!

Zadanie dla dziecka: puszczanie baniek. Ta prosta zabawa doskonale ćwiczy prawidłowy oddech, wydłuża fazę wydechu, a przy tym dostarcza dziecku wiele radości.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Wierszyki logopedyczne

W nauce prawidłowego mówienia świetnie sprawdzą się proste wyliczanki i rymowanki, które z pewnością znają też rodzice z własnego dzieciństwa. Polecamy następujące krótkie wierszyki logopedyczne dla dzieci 4-letnich:

1. Ele mele dudki
Gospodarz malutki,
Gospodyni garbata,
A jej córka smarkata.


2. Poszła baba do piwnicy,
Napisała na tablicy:
Es o es czarny pies


3. Lata osa koło nosa,
Koło nosa Stasia.
Mały Staś chowa nos,
A ucieka Kasia.


4. Dwa malutkie misie
chcą potańczyć dzisiaj.
Hopsa-hopsa, dana-dana,
tańczą misie dziś od rana.


5. Kipi kasza, kipi groch,
Lepsza kasza niż ten groch.
Bo po grochu brzuszek boli,
Za to kasza brzuszek goi.


Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy