dzieci, matematyka, plac zabaw, zabawa
fot. fotolia

7 zabaw matematycznych dla dziecka

Listki, szyszki, kawałki kory, piórka... Wszystko, co znajdziecie w parku, na placu zabaw, w lesie czy piaskownicy, może się stać wspaniałą „pomocą naukową”.
dzieci, matematyka, plac zabaw, zabawa
fot. fotolia
Zabawy matematyczne dla małych dzieci? Czemu nie! Nie chodzi jednak o zmuszanie dziecka do nauki, lecz o zabawy, które pomagają zrozumieć podstawowe pojęcia matematyczne, zachęcają do logicznego myślenia oraz ułatwiają rozpoznawanie cyferek i figur geometrycznych. Zaskoczą cię swoją prostotą!

Sprawdź także: Przygoda z literkami. Nauka czytania dla najmłodszych.

Oto nasze propozycje zabaw matematycznych dla dzieci:

Kamyk do kamyka
Potrzebne będą: kamienie różnej wielkości i kształtów. Mogą być ogrodowe, kupione w jednym ze sklepów ogrodniczych.
Redakcja poleca: Dzień w klubie malucha - film
Zobacz, jak dzieci spędzają czas w klubiku malucha. Wychowawczyni opowiada o codziennych zajęciach i zabawach dla dzieci.

Zabawy matematyczne z kamieniami dla dwulatka

 • Małe czy duże?
  Daj dziecku kilka kamieni (na początek trzy, cztery) wyraźnie różniących się wielkością. Pokazuj je, mówiąc: „Ten kamyk jest duży, ten mały”, „Ten jest największy, a ten najmniejszy”. Ułóż kamienie od największego do najmniejszego, opisując, co robisz. Poproś dziecko, by pokazało, który kamyk jest duży, a który mały. Ułóżcie je według wielkości.
 • Budujemy wieżę
  Pokaż, jak z trzech, czterech płaskich kamieni zbudować wieżę, niech dziecko zrobi swoją. Musi wybrać kamyki według wielkości, od największego, inaczej wieża się zawali – pomóż mu.
  Uwaga! Twoje dziecko może mieć kłopot z porównywaniem wielkości, ale powinno już zacząć je rozróżniać. Będzie pewnie chętniej burzyło wieżę, niż budowało, ale to, co do niego mówisz, i tak zapamięta. I już wkrótce wykorzysta!

Zabawy matematyczne z kamieniami dla trzylatka

 • Więcej czy mniej?
  Pogrupuj kamyczki na dwa zbiory. W każdym ma być inna liczba kamyków, różnica powinna być wyraźna. Poproś dziecko, by pokazało, w której kupce jest ich więcej. A potem razem spróbujcie je policzyć. Może się uda.
  Uwaga! Trzylatek uczy się liczyć do trzech–pięciu, dalej będzie mu trudno.
 • Podłużne czy okrągłe?
  Pokaż kamienie o różnych kształtach i nazwij je: „Ten jest okrągły jak piłka, a ten podłużny jak samochód”. Zachęć dziecko, by podzieliło je na dwie kupki – z kamyków okrągłych i podłużnych. To ważna nauka segregowania według podobieństw!
 • Figury i kształty
  Ułóż z kamyków kółko. Nazwij je i pomóż dziecku ułożyć podobne. Zapytaj: „Które kółko jest większe, moje czy twoje?”. Potem układajcie trójkąty i kwadraty. Poproś dziecko, by ułożyło dwa kółka, następnie dwa kwadraty i powiedz: „Ja mam dwa kwadraty. Tyle samo co ty kółek”.

Zabawy matematyczne z kamieniami dla cztero- i pięciolatka

 • Ile kamieni?
  Niech dziecko policzy, ile ich zebraliście. Spróbujcie układać z kamyków bardziej skomplikowane kształty. Pokaż, że jeśli ułożysz trójkąt, a potem dodasz kwadrat, to powstanie domek. Dwa kółka, dwa prostokąty i jest samochód.
  Uwaga! Z początku liczcie do 10. Gdy widzisz, że malec dobrze sobie z tym radzi, próbujcie dalej. Ale nic na siłę!
 • Dwa plus jeden
  Teraz możecie pobawić się w dodawanie: „Jeśli ja mam jeden kamyk, a ty dwa, to ile mamy ich razem? A jeśli ja teraz zabiorę tobie jeden, ile ci zostanie? Ile ja będę miała?”.
Patyczkowe 1,2,3
Potrzebne będą: krótkie i dłuższe patyczki, sosnowe igły. Można wykorzystać wykałaczki, zapałki lub patyczki do nauki liczenia (ze sklepu).

Zabawy matematyczne z patykami dla dwulatka

 • Krótkie czy długie?
  Porównujcie długość patyczków. Poproś, by dziecko z dwóch różnych wybrało dłuższy.

Zabawy matematyczne z patykami dla trzylatka

 • Wprowadź pojęcie średni
  Wskaż patyk, który jest dłuższy od tego i krótszy od tamtego. Pokaż, jak z trzech wybrać najdłuższy i najkrótszy. Pogrupujcie je na długie i krótkie. Ile jest w jednym zbiorze, ile w drugim? Kolorowe patyczki do liczenia segregujcie według barw.

Zabawy matematyczne z patykami dla cztero- i pięciolatka

 • Literki i cyferki
  Jeśli uzbieracie cztery patyczki, możecie z innych ułożyć cyfrę 4. Powiedz: „Mamy dwa patyki długie i dwa krótkie. Ile jest razem?”.
Sprawdź także: Zabawa w matematykę - 7 zabaw matematycznych dla dziecka

Kreski na piasku
Potrzebne będą: kreda oraz chodnik albo asfalt lub patyk do rysowania i ubity grunt albo piasek.

Zabawy matematyczne na pisaku dla dwulatka

 • Rysowanie
  Niech dziecko swobodnie maże kreski, a potem próbuje odwzorować zamknięty kształt typu koło.
  Uwaga! Dwulatkowi może to się jeszcze nie udać, ale na pewno wkrótce to zrobi.

Zabawy matematyczne na pisaku dla trzylatka

 • Co gdzie jest?
  Rysując, używaj pojęć: „obok”, „nad”, „pod”, „w środku”. Określanie położenia rzeczy względem siebie to ćwiczenie wyobraźni przestrzennej. Narysuj koło i poproś, by dziecko narysowało w jego środku mniejsze. Potem drzewo – niech umieści nad nim słońce i obok psa.
  Uwaga! Nie liczy się jakość rysunków (piesek na pewno nie będzie podobny do prawdziwego!), ale to, czy dziecko umie odpowiednio umieścić obiekt.

Zabawy matematyczne na pisaku dla cztero- i pięciolatka

 • Gra w klasy
  Wyrysuj schemat (połączone kwadraty jeden nad drugim, boczne na ręce, podzielone koło jako głowa), wpisz w pola cyfry od 1 do 10. Rzucacie kamień, skaczecie po niego raz na jednej, raz na dwóch nogach, obrót i z powrotem. Dziecko ćwiczy liczenie, poznaje cyfry.
  Uwaga! Ta gra przy okazji trenuje koordynację ruchów i równowagę – to ważne dla prawidłowego rozwoju mózgu!

Listki, kwiatki, piórka
Potrzebne będą: różnych rozmiarów i kształtów liście, kwiatki, kawałki kory, ptasie piórka.

Zabawy matematyczne dla dwulatka

 • Ciężkie czy lekkie?
  Wybierz spory kamień oraz listek. Powiedz: „Zobacz, listek jest lekki, a kamień ciężki”. Daj dziecku do rączki, by poczuło różnicę. Wybierz jeszcze kilka takich par. Razem oceniajcie, co jest ciężkie, a co lekkie.

Zabawy matematyczne dla trzylatka

 • Wzorki
  Ułóż prosty wzór, np. kwiatek, listek, kwiatek, listek, kwiatek itd. Pokaż go dziecku, powtarzając głośno nazwy, by uświadomiło sobie powtarzalność wzoru. Poproś, by spróbowało go kontynuować.
 • Jaki kształt?
  Pokaż, że piórko może przypominać drzewo, a listek np. chmurkę. Zachęć swoje dziecko, by samodzielnie poszukało podobieństw.
 • Łączymy w pary
  Poproś: „Znajdź dwa takie same patyczki”, „Daj mi dwa duże kamienie”, „Wybierz dwa żółte kwiatki”.
  Uwaga! Obie te zabawy uczą trudnej sztuki porównywania, znajdowania różnic i wspólnych cech. To są umiejętności, które zaczynają się kształtować właśnie w tym wieku. Pomagają poznawać świat i zapamiętywać to, co dziecko widzi.

Zabawy matematyczne dla cztero- i pięciolatka

 • Wzorki
  Bawisz się podobnie jak z młodszym dzieckiem, ale wzory mogą już być troszkę trudniejsze, np. listek, listek, kamyk, piórko, listek, listek, kamyk, piórko itd. Poproś dziecko, by kontynuowało układ (z twoją pomocą). Potem zaproponuj, by wymyśliło własny wzór.
 • Czego tu brakuje?
  Potrzebujesz kilku różnych przedmiotów (np. kwiat, kamień, piórko, patyk, szyszka). Ułóż je w rzędzie, głośno je ze szkrabem nazwijcie, pozwól mu się przyjrzeć i zapamiętać. A teraz zagadka! Dziecko zamyka oczy, a ty w tym czasie zabierasz jedną z rzeczy. Dziecko otwiera oczy i zgaduje, czego brakuje. Potem zamieniacie się rolami. Liczbę i urozmaicenie przedmiotów zmieniaj w zależności od możliwości dziecka.
 • Liczymy
  Poproś dziecko, by podało ci cztery listki. Powiedz: „A teraz chcę dwa kwiatki i jedno piórko”. Zamieńcie się rolami – teraz dziecko ma cię prosić i sprawdzać, czy dobrze to robisz!

Jak zachęcić dziecko do zabaw matematycznych?

Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Zabawy i czas ich trwania dostosowuj do możliwości swojego dziecka. Zbyt trudne zniechęcają.
Dwulatek może mieć dość już po 10–15 minutach zabawy. Dla niego to już sporo i wystarczy!

Do pierwszych zabaw matematycznych zachęcaj dziecko, zanim skończy dwa latka – ale tylko jeśli mu się to podoba. Taki brzdąc może mieć trudności ze skupieniem uwagi na tyle, by z nich skorzystać.
 • Chwal i podziwiaj osiągnięcia. Starszakowi możesz zaproponować zabawę na punkty. Za rozwiązaną zagadkę przyznajesz jeden punkt. Za pięć punktów maluch może mieć życzenie. Ale bawcie się tak, tylko jeśli dziecko lubi takie wyzwania.
 • Mów prosto zrozumiale, nie zalewaj potokiem wyjaśnień.
 • Jeśli widzisz, że dziecko nie jest gotowe na te zabawy, woli się wybiegać – daj mu spokój. Wróć do tego za kilka tygodni.
Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Sprawdź także: Co zrobić żeby dziecko polubiło matematykę?
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy