zabawy na dzień babci i dziadka
fot. Adobe Stock

Zabawy na Dzień Babci i Dziadka –​ ruchowe, integracyjne, konkursy [10 PROPOZYCJI]

Zabawy na Dzień Babci i Dziadka mogą pełnić funkcję integracyjną między dziadkami a wnukami. Przede wszystkim jednak są doskonałym sposobem na miłe spędzenie wspólnego czasu. Oto najlepsze propozycje.
Joanna Biegaj
zabawy na dzień babci i dziadka
fot. Adobe Stock
Zabawy na Dzień Babci i Dziadka to pomysł na świetną rodzinną rozrywkę w tym wyjątkowym dniu. Gdy dzieci wręczą już laurki babci i dziadkowi, powiedzą piękny wierszyk – czas na zabawowe szaleństwo. 
 

Dzień Babci i Dziadka – zabawy z babcią i dziadkiem:

 1. Konkursy na Dzień Babci i Dziadka
 2. Zabawy integracyjne na Dzień Babci i Dziadka
 3. Zabawy ruchowe na Dzień Babci i Dziadka  

Konkursy na Dzień Babci i Dziadka 

Zaproponowane przez nas konkursy dla babci i dziadka nie tylko dostarczą wspaniałej rozrywki, ale rozruszają całą rodzinę. Najważniejsza w konkursach jest oczywiście... nagroda! Dla wnuka może być to kawałek pysznego ciasta, które upiekła babcia, natomiast dziadkowie z pewnością ucieszą się z buziaka lub rysunku od ukochanego wnuczka/wnuczki. 
 • Przenoszenie jajka
Uczestnicy mają za zadanie przenieść przez całą długość pokoju jajko ułożone na płaskim talerzyku. Wygrywa osoba, która jako pierwsza dojdzie do końca pokoju i nie stłucze jajka.  
 • Zwijanie włóczki
Zadaniem uczestników jest jak najszybsze zwinięcie włóczki w kłębek. Ważne, aby fragment włóczki nie był zbyt długi, ponieważ zabawa stanie się nudna. 
 • Kto ulepi więcej pierogów
W tej zabawie konkurować mogą ze sobą np. tylko babcia z dziadkiem, a dziecko będzie sędzią. Jeśli jednak maluch również ma ochotę się bawić, niech dołączy do jednej z osób dorosłych – będzie sprawiedliwiej ;) Wygrywa osoba, która ulepi najwięcej pierogów w ciągu 7 minut. 
 • Prucie szalika
Każdy uczestnik powinien otrzymać kawałek wydzierganego na drutach szalika. Zadanie polega na tym, aby jak najszybciej spruć swój szalik (potem można urządzić konkurs w zwijanie włóczki).

Zabawy integracyjne na Dzień Babci i Dziadka

Zabawy integracyjne na Dzień Babci i Dziadka to świetny pomysł, by wnuki zbliżyły się do swoich dziadków. Jest to ważne zwłaszcza, jeżeli mieszkacie daleko, a maluchy rzadko mają okazję się z nimi widywać. 
 • Kto tak ma?
Bawić mogą się nie tylko dziadkowie z wnukami, ale również inne osoby. Usiądźcie na krzesłach. Wybierzcie uczestnika, od którego zaczniecie, a następnie kierujcie się ruchem wskazówek zegara. Pierwsza osoba wstaje i mówi o sobie jedną rzecz, kończąc pytaniem „kto tak ma?” (np. nie lubię groszku). Osoby, które tak mają – wstają i muszą zamienić się z kimś miejscem.   
 • Kalambury
Jedna osoba ma za zadanie naśladować wykonywanie jakiejś czynności, np. jedzenie lodów, mycie okien, gotowanie. Pozostali uczestnicy muszą odgadnąć, o jaką czynność chodzi.
 • To lubię
Na przygotowanych kartkach należy wypisać pionowo litery swojego imienia i znaleźć do nich odpowiednie słowa np. nazwy, wydarzenia, rzeczy, które lubię. Na przykład imię Joanna może wyglądać w następujący sposób: 
J – jagody
O – ogród
A – arbuzy
N – noc
N – natura
A – awokado

Zabawy ruchowe na Dzień Babci i Dziadka

Po pysznym babcinym obiedzie – czas się troszkę poruszać :) Jest to też dobra opcja dla maluchów, które z pewnością chętnie poskaczą i potańczą. Oto nasze propozycje zabaw ruchowych:
 • Jedzie pociąg z daleka
​„Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka…” - ta znana piosenka jest idealna do wspólnych zabaw. Dziadkowie z wnukami mogą pobawić się właśnie w taki pociąg. Za pierwszą osobą ustawiają się kolejne. Zabawa polega na tym, by podczas grania muzyki pociąg poruszał się po pokoju/sali, a w czasie przerwy w muzyce działo się coś innego. Można modyfikować zabawę w dowolny sposób, gdy muzyka nie gra możecie np. trzymać się za ramiona, za głowy, poruszać się do tyłu – wedle uznania i kreatywności. 
 • Taniec z balonami
W pojedynkę można po prostu odbijać balona w górę. Osoba, której balon najdłużej utrzyma się w powietrzu – wygrywa. Możecie również tańczyć w parach z balonem umieszczonym pośrodku na wysokości brzucha, nie można jednak dotykać się za ręce. Wygrywa para, której balon nie spadnie przez najdłuższy czas. 
 • Skok w dal
Zabawa polega na tym, by skoczyć jak najdalej. Uczestnicy muszą stanąć razem obok siebie w tym samym miejscu. Wyznaczcie sobie linię startu. Ten, komu uda się skoczyć dalej – wygrywa. Jest to wspaniała okazja, by próbować pobić swoje rekordy w dziedzinie skoków.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Dzień Babci i Dziadka - kiedy? Obejrzyj krótki film
Czy pamiętasz kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka? Zobacz wideo
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy