GRY
 
 

5 zabaw na nudę

Jesteście w poczekalni, w samochodzie, na przystanku? Maluch właśnie zaczyna się wiercić i za chwilę zacznie marudzić? Umilcie sobie czas.

Zabawa z mamą jest ważniejsza niż zabawki
fot. Fotolia.com

Zabawy na nudę są jak koła ratunkowe. Choć odrobina nudy nigdy nie zaszkodzi, a nawet może być twórcza, są momenty, gdy trzeba coś z nią zrobić. Gdy jesteś poza domem, wystarczy dobry pomysł i troszkę wyobraźni, by zająć uwagę dziecka.
Nie potrzebujesz do tego zabawek ani żadnych innych rekwizytów. Dobry pomysł na zabawę sprawi, że czas, w którym nie wiadomo co robić, minie wam niepostrzeżenie.

Oto kilka propozycji zabaw dla dzieci w różnym wieku. Dzięki nim nawet niespełna roczne dziecko polubi czekanie u lekarza i długą jazdę autem. Do dzieła!

1. Opowiadanie 

0d 10. miesiąca

Jak się bawić: Weź dziecko na swoje kolana. Jeśli jedziecie autobusem, opowiadaj, co widzisz za oknem i wskazuj obiekty palcem, możesz nawet wymyślić jakąś historyjkę z tym związaną. Jeżeli natomiast jesteście w zamkniętym pomieszczeniu, opowiedz malcowi bajkę. Najlepiej wymyśloną przez Ciebie, taką, której jeszcze nie słyszał. Jej bohaterem może być Twoje dziecko.

Co to daje: rozwija wyobraźnię i uczy nazywania otaczającego świata.

Sprawdź także: Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 9 - 12 miesięcy
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

2. Obrazek na zaparowanej szybie lub na ziemi

Dla roczniaka i starszaka

Jak się bawić: Jadąc autobusem możecie stworzyć wyjątkowy obrazek na zaparowanej szybie (pochuchajcie wcześniej na nią). A kiedy stoicie na przystanku, zróbcie go patykiem na piasku lub ziemi. Mów maluchowi, co rysujesz i dodawaj kolejne elementy szczegółowo je opisując. Starsze dziecko zachęć, by Ci podpowiadało i pomagało tworzyć obrazek.

Co to daje: ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, uczy rysowania i opisywania przedmiotów.

Sprawdż także: Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 12 - 16 miesięcy

 


3. Co to jest?

Dla dwulatka

Jak się bawić: Wybierz przedmioty lub zwierzęta, które są na pewno znane dziecku. Teraz powiedz: „Zadam ci zagadkę. Co to jest...?”. Zacznij od bardziej ogólnego opisu i dopiero, kiedy maluch będzie miał trudności z odgadnięciem, przejdź do bardziej charakterystycznych cech. Jeżeli dziecko jest starsze (ma około trzech lat), zachęć je, by spróbowało samo zadać zagadkę Tobie.

Co to daje: uczy opisywać przedmioty, wzbogaca słownictwo.

4. Zgadywanie kształtów

Dla dwu-, trzylatka

Jak się bawić: Posadź dziecko na swoich kolanach, poproś, by zamknęło oczy. Powiedz, że narysujesz coś na jego dłoni, a ono będzie zgadywać, co to jest. Figury mogą być proste bądź bardziej skomplikowane (dla starszych dzieci). Jeśli maluch ma kłopoty z rozpoznaniem rysunku, podpowiedz mu. Potem możecie zamienić się rolami.

Co to daje: uczy rozpoznawania różnych kształtów poprzez zmysł dotyku, rozwija wyobraźnię.

Sprawdź także: Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 24 - 36 miesięcy

5. Kamień, nożyce, papier

Dla trzylatka

Jak się bawić: Wytłumacz malcowi zasady gry. Zaciśnięta piąstka oznacza kamień, otwarta dłoń – papier, a wyprostowane dwa palce (wskazujący i środkowy) oznaczają nożyczki. Każde z Was na trzy cztery pokazuje wybrany znak. Kamień wygrywa z nożyczkami, ale przegrywa z papierem, papier przegrywa z nożyczkami, a nożyczki z kamieniem. Wygrywa ten, kto pokaże silniejszy znak.

Co to daje: ćwiczy refleks i uczy gier społecznych.

Sprawdź także: Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 3 - 6 lat

 

 

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj