GRY
 
 

23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Wyścigi, siłowanki czy gra w piłkę – dzieci kochają zabawy na powietrzu z rówieśnikami. To najlepsza kuracja na wzmocnienie tężyzny i odporności.

zabawy dla dzieci, zabawy ruchowe, rozwój dziecka, zabawy dla przedszkolaka, wakacje z dzieckiem
fot. Panthermedia

Gry i zabawy ruchowe są bardzo ważne w rozwoju dziecka. Dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej dziecka na jego zdrowie i samopoczucie sposób przecenić. Bez niej maluch po prostu nie będzie dobrze się rozwijał. Lekarze alarmują, że ruch i wysiłek fizyczny to w dzisiejszych czasach już nawet nie środek zapobiegający chorobom cywilizacyjnym, ale wręcz warunek przetrwania ludzkiego gatunku. Jeśli nie będziemy (tak, tak, nie tylko dzieciaki, ich rodzice także!) się ruszać, to pokonają nas nadciśnienie, cukrzyca czy nowotwory. O nadwadze nie wspominając. A zatem wykorzystajmy naturalne upodobanie dzieci do rywalizacji i dajmy im jak najwięcej okazji do ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu.
Oto nasze propozycje zabaw starych i nowych, indywidualnych i zespołowych, które powinny zainteresować każdego przedszkolaka.

Zobacz też: Garść pomysłów na proste zabawy dla całej rodziny

4 zabawy ruchowe na kółkach

  • Tor przeszkód - Możesz na drodze przejazdu dzieciaków poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom.
  • Slalom - Klasyczna zabawa polegająca na płynnym mijaniu zygzakiem rozstawionych kijków.
  • Grand Prix na żużlu - Oczywiście nie chodzi o wyścigi motocyklowe, tylko na rowerach, i nie na żużlu, tylko np. na placu zabaw :) Zaopatrz się w stoper i startuj maluchy parami do wyścigu na ok. 30 m. Koniecznie mierz im czas! 
  • Skrzyżowanie - Narysuj na ziemi „skrzyżowanie”, czyli dwie przecinające się „ulice”, i stań z boku, trzymając w ręce dwie kartki – czerwoną i zieloną. Na twój sygnał maluchy, które jadą na siebie z naprzeciwka, muszą jak najszybciej znaleźć się po drugiej stronie skrzyżowania.  Stosując się jednak do tego, co pokazuje sygnalizacja świetlna, czyli ty (zmieniasz światła w równych odstępach czasu). Wygrywa ten brzdąc, który najszybciej dojedzie do krzyżówki i któremu dopisze szczęście, ponieważ trafi na zielone światło.
Redakcja poleca: Domowe eksperymenty: cukierkowa tęcza [WIDEO]
Co robić, kiedy pada deszcz? Dobrze się bawić! Zróbcie z dziećmi tęczę z cukierków. To proste!

3 ćwiczenia gimnastyczne dla umysłu dla dzieci

  • Skojarzenia - Zacznij zabawę, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę („morze”, „piasek”, „babki”...).
  • Poszukiwanie skarbów - Na dworze w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole....”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.
  • Gry planszowe - Aby podarować przy okazji malcowi nieco ruchu, umówcie się, że kto przegra, ten np. rozdaje sztućce do posiłku lub drapie wygranego po plecach :)
Polecamy: Letnie zabawy na świeżym powietrzu - 6 kreatywnych pomysłów!

3 zabawy - ganianki z piłką

  • Głupi Jaś - Dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „głupi Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.
  • Podawanie piłki górą - Dzieciaki siedzą w rozkroku na ławeczce, jedno za drugim tyłem do siebie. Pierwsze dziecko podaje górą pikę następnemu, a ono przekazuje ją kolejnemu, aż do samego końca.
  • Celowanie - Ustawiamy na środku placu dużą piłkę (najlepiej do koszykówki). Metr od niej rysujemy linię, na której stają rzucające dzieci. Każde dziecko otrzymuje małą piłkę, którą stara się trafić w dużą. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.
Czytaj też: Rozwój pięciolatka - 5 dowodów, że przebiega prawidłowo

Doładuj
Przeładuj