dzieci, zabawa, piłka, skakanie
fot. gallery

9 idealnych zabaw w domu na zimne dni

Turlanie po dywanie, a może przepychanki – próbowaliście kiedyś tak bawić się z dzieckiem? Nie zawsze przecież da się wyjść na dwór, choć szczerze zachęcamy do codziennych spacerów, a w domu można hulać do woli. Nawet kiedy pada śnieg lub leje deszcz.
Aleksandra Sobieraj
dzieci, zabawa, piłka, skakanie
fot. gallery

Zabawa w domu z mamą lub tatą to dla dziecka wielka radość, a jednocześnie doskonały trening. Takie igraszki również świetnie zbliżają całą rodzinę. W niektóre proponowane przez nas zabawy możesz bawić się ze starszym niemowlakiem (np. tor przeszkód, turlanie), inne będą odpowiedniejsze dla kilkulatków. Jeśli dziecko protestuje, bo zabawa nie sprawia mu radości, nie nalegaj. Spróbujcie czegoś innego.

Zabawa 1: Bujanie w kocu

Potrzebny będzie: duży koc.
Jak się bawić: rozłóż koc na podłodze, dziecko powinno się na nim położyć. Teraz razem z mężem złapcie rogi koca – każdy za dwa. Powoli unieście i bujajcie dziecko. Zacznijcie delikatnie, potem możecie robić to bardziej energicznie. Jeśli dziecko protestuje lub mówi, że się boi, nie nalegajcie. Nic na siłę.
Co to daje: trenuje równowagę, doskonale odpręża.

Zobacz też, dlaczego dzieci lubią się bujać
Redakcja poleca: Rozwój zmysłów dziecka - dlaczego zajęcia ogólnorozwojowe to dobry pomysł? Film
Zmysły dziecka rozwijają się od pierwszego dnia życia. Rodzice mogą wspierać ten rozwój zapisując dziecko na zajęcia lub sami. Jak to zrobić, podpowiada instruktorka Baby's Academy by Egurrola.

Zabawa 2: Tor przeszkód

Potrzebne będą: poduszki, kartonowe pudło, duże klocki, pluszaki.
Jak się bawić: na drodze, którą ma pokonać twoje dziecko, ustaw barykadę z dużych klocków, tunel z kartonu, górę z poduszek, wieżę z misiów. Zachęć malucha, by zmierzył się z tymi przeszkodami. A starszemu dziecku dodatkowo zbuduj z krzeseł nakrytych kocem specjalny tunel do czołgania się.
Co to daje: uczy pokonywania przeszkód, trenuje planowanie ruchów.

Zabawa 3: Naleśnik

Potrzebne będą: koc lub kołdra.
Jak się bawić: na miękkim dywanie (taki jest najlepszy) rozłóż koc. Na jednym z jego końców połóż dziecko i zawiń je, zwijając koc w rulon. Teraz chwyć brzeg koca i rozwiń go razem z maluchem. Uważaj, by nie zrobić tego zbyt energicznie. Dziecko mogłoby uderzyć w coś z impetem.
Co to daje: pomaga dziecku dobrze poczuć swoje ciało.

Zobacz też, dlaczego zabawy paluszkowe uczą i bawią

Zabawa 4: Turlanie

Potrzebne będą: miękki dywan lub duże łóżko.
Jak się bawić: kładziesz się na plecach, a dziecko – na tobie, na brzuszku. Obejmij pociechę i turlajcie się razem – raz ono jest na górze, a raz ty. Rękami asekuruj malucha, żeby nie przygnieść go swoim ciężarem.
Co to daje: ćwiczy równowagę, pomaga planować ruchy ciała.

Zabawa 5: Malowanie palcami

Potrzebne będą: duży karton (papier pakowy), farby do malowania palcami.
Jak się bawić: na podłodze rozłóż folię, włóż maluchowi ubranko, które można zabrudzić. Rozłóż karton i pozwól dziecku malować po nim palcami. Potem zróbcie wystawę dziecięcych prac. Możesz również na stałe zawiesić na ścianie w pokoju dziecka dużą tablicę z papierem – do rysowania kredkami na co dzień.
Co to daje: rozwija precyzyjne ruchy rąk, dostarcza bodźców dotykowych, uczy skupiania się.

Zobacz też 9 prostych zabaw rozwijających zmysły dziecka


Zabawa 6: Rysowanie na plecach

Potrzebny będzie: własny palec.
Jak się bawić: dziecko leży na brzuszku, a ty palcem kreślisz na jego pleckach kółka, kreski, kropki. Maluch odgaduje, co rysujesz. Potem zmiana ról – dziecko rysuje, ty zgadujesz.
Co to daje: uczy skupiania uwagi, ćwiczy odbieranie bodźców z ciała.

Zobacz też, dlaczego rysowanie pomaga dziecku w rozwoju

Zabawa 7: Kubełek z ziarenkami

Potrzebne będą: naczynie (np. miska), suchy groch, fasola, ryż, autko, mała laleczka, łyżeczka.
Jak się bawić: wsyp ziarna do miski i wymieszaj je. Ukryj pod nimi różne przedmioty, np. autko, laleczkę. Poproś dziecko, by je odnalazło (pilnuj, żeby maluch nie wkładał ziarenek do buzi!). Zanim wyjmie przedmiot, niech powie, co to jest. Wkładajcie różne rzeczy do worka i bawcie się w rozpoznawanie rączką tego, co tam się znajduje. Wybierajcie z miski jeden rodzaj ziaren.
Co to daje: stymuluje zmysł dotyku, uczy interpretowania bodźców odbieranych rączką.

Zabawa 8: Siłowanie

Potrzebne będą: ręcznik, koc.
Jak się bawić: bawcie się w wyciąganie ręczników: chwyćcie każdy po dwa rogi, na przemian ciągnijcie raz za jeden, raz za drugi – gdy ty cofasz prawą rękę, dziecko wyciąga ją do przodu. Z tatą maluch może siłować się na ręce.
Co to daje: ćwiczy kontrolę nad własnym ciałem, czucie swojej siły.

Zabawa 9: Rzucanie do celu

Potrzebne będą: duży pojemnik, np. miska lub czysty kosz na śmieci, piłeczki.
Jak się bawić: ustawcie pojemnik w odległości 1–2 metrów od siebie (w zależności od wieku dziecka), wyznacz linię, np. kładąc kawałek wstążeczki. Stańcie za nią i wrzucajcie piłki do miski.
Co to daje: ćwiczy koordynację ruchów, umiejętność skupiania się.

Zobacz też, co to jest integracja sensoryczna

Konsultacja: Joanna Zawistowska, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej, zajmuje się rehabilitacją dzieci z opóźnionym rozwojem mowy i innymi zaburzeniami rozwojowymi. Jest pracownikiem naukowym Zakładu Komunikacji Interpersonalnej i Logopedii Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Prowadzi poradnię Centrum Rozwoju Dziecka „Leksja” w Warszawie (www.leksja.pl).

td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy