zabawy walentynkowe
fot. Adobe Stock

Zabawy walentynkowe dla dzieci - gry, wróżby, konkursy

Fajne zabawy walentynkowe sprawią, że 14 lutego pozostanie na długo w pamięci dziecka. Zróbcie wszystko, by miło spędzić czas tego dnia i podkreślić jego wyjątkowość, w końcu to jeden z najpiękniejszych dni w roku. W dniu zakochanych możecie spróbować wróżb walentynkowych i innych gier. Mamy dla was też kilka fajnych propozycji na konkursy walentynkowe.
Joanna  Biegaj
zabawy walentynkowe
fot. Adobe Stock
Zabawy walentynkowe jeszcze bardziej umilą dzieciom ten wyjątkowy dzień. Warto, poza prezentami na walentynki, przygotować też coś specjalnego i kreatywnego. Świetną rozrywką dla rodziców i maluchów może być np. wspólne wykonanie kartki walentynkowej lub nauka walentynkowych wierszyków. My przedstawiamy propozycje zabaw walentynkowych, które nie pozwolą się wam nudzić w walentynki. 

Fajne zabawy walentynkowe:

Gry walentynkowe

Dzięki różnym grom walentynkowym maluchy nie będą się nudzić. Poza naszymi pomysłami możecie wykorzystać też inne propozycje, np. na zabawy ruchowe w domu. Dużo zabaw można zorganizować w klimacie walentynkowym, wystarczy odrobina kreatywności.  
 
  • Złamane serca
Każdy z uczestników musi dostać po połówce przeciętego serca (możecie je wykonać z papieru). Na znak osoby prowadzącej wszyscy uczestnicy muszą sprawdzić, który z pozostałych uczestników gry ma połówkę serca, pasującą do ich. Na koniec, gdy już każdy znajdzie swoją parę, niech każda z nich wykona piękny taniec. Jeśli nie ma wystarczająco wielu osób do zabawy, możecie ze „złamanych" serduszek zrobić memo z papieru o różnych wzorach - zadaniem dziecka będzie dopasowanie połówki serduszka.
 
  • Gorące serce
Ta gra to po prostu „gorący ziemniak”, jednak pod walentynkową nazwą i w miłosnym klimacie. Uczestnicy siadają na podłodze w kółku. Prowadzący znajduje się na środku, Ma on za zadanie rzucić do jednego z uczestników „gorące serce” i zamknąć oczy, by nie widzieć,  kto jest posiadaczem serca w tym momencie. Gra toczy się dalej i dzieci szybko rzucają do siebie serce. Jeżeli serce wypadnie poza koło – musi po nie pójść osoba, która jako ostatnia go dotknęła. Po jakimś czasie osoba prowadząca krzyczy „gorące”. Ten, kto w tym momencie ma w rękach serce – odpada z gry. Gra toczy się do momentu, gdy zostanie tylko jeden zawodnik. Będzie on zwycięzcą.  
 
  • Zagadka cukierkowa
Należy wypełnić dużą torbę cukierkami. Każde z dzieci chwyta tyle cukierków, ile tylko zmieści mu się w rękach. Następnie każdy uczestnik ma za zadanie odgadnąć, ile cukierków udało mu się chwycić. Jeśli maluch podał prawidłowy wynik - wszystkie cukierki są jego, jeżeli nie - musi oddać taką ilość słodyczy, ile wyniosła różnica między faktyczną liczbą a podaną przez niego. Zabawa może trwać aż do momentu, gdy każde z dzieci będzie miało garści pełne cukierków (tak, by nikt nie czuł się smutny i zawiedziony!).  

Wróżby walentynkowe

Walentynki są wspaniałą okazją do wróżb miłosnych. Można w ten sposób poznać imię przyszłego ukochanego lub ukochanej, wywróżyć miłosną historię. Należy jednak pamiętać, by do tej walentynkowej zabawy podchodzić z bardzo dużym dystansem i w ten sposób walentynkowe wróżby prezentować dziecku.
 
  • Piekło-niebo
Do tej wróżby będziecie potrzebować kartki papieru. Zróbcie z niej znane ze szkoły origami, zwane „piekło-niebo" (patrz: instrukcja wideo poniżej). W środku wpisujecie imiona wybranków lub wybranek i odgadujcie, który będzie wam przeznaczony.
  • Wróżba z obrączką
Ńapiszcie na kartkach papieru imiona różnych osób, a na nitce zawieście obrączkę. Przesuwajcie ją nad karteczkami, a te imiona, nad którymi się nie porusza, odrzućcie - z tymi osobami nie powinniście się wiązać...
 
  • Wróżba z pestkami jabłka
Przetnijcie jabłko na pół i policzcie pestki. Właśnie tyle będziecie mieć dzieci!

Pomysły na konkursy walentynkowe

Dzieci zawsze mają dużo frajdy z brania udziału w konkursach. Jest to również dobra okazja, by nauczyć dziecko mądrej rywalizacji, umiejętności pogodzenia się z porażką i pogratulowania zwycięzcy. Walentynki są wyjątkowym dniem, dobrze byłoby więc zadbać także o nagrody pocieszenia dla dzieci.
 
  • „Co wiecie o walentynkach” - podczas tego konkursu dzieci będą mogły wykazać się swoją wiedzą na temat święta zakochanych. Pytania muszą być dostosowane do wieku uczestników, nie mogą być zbyt trudne. Odpowiednie pytania to np. jaki kolor kojarzy się z walentynkami, kto jest patronem zakochanych, czyja strzała kojarzy się z miłością.
 
  • Najpiękniejsza kartka walentynkowa – ten konkurs polega na wykonaniu najpiękniejszej kartki lub laurki walentynkowej. Kryteriami oceny może być np. kreatywność, estetyka wykonania itp.
 
  • Recytowanie wierszyków – w tym konkursie dzieci mają za zadanie pięknie wyrecytować wierszyk (ewentualnie zaśpiewać piosenkę). Jego tematem powinna być oczywiście miłość. Decydować o zwycięzcy mogą np. najgłośniejsze lub najdłuższe brawa publiczności. 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Dzień w klubie malucha - film
Zobacz, jak dzieci spędzają czas w klubiku malucha. Wychowawczyni opowiada o codziennych zajęciach i zabawach dla dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy