GRY

Czy dziecko może się bawić w zabawy wojenne?

Niektóre dzieci uwielbiają bawić się w wojnę - nie tylko zresztą chłopcy, ale i dziewczynki. Niepokoi cię to? Nie wiesz, czy to dobrze czy źle? Przeczytaj, co radzi psycholog Małgorzata Ohme.

Jaki wpływ na psychikę dziecka mają zabawy wojenne?

Zabawy wojenne pozwalają dziecku na identyfikację z negatywnymi bohaterami, których widzi np. w telewizji czy na podwórku. Dziecko wciela się w złą postać i uczy rozwiązywania konfliktów przez drastyczne unicestwienie wroga. Zabawy te są częścią życia społecznego dziecka, którego jednak nie powinniśmy ograniczać. Jednak możemy się do nich włączyć i skierować je w lepszą, bardziej rozwojową stronę (strategia, próby negocjacji z wrogiem, budowanie zespołów) niż walka fizyczna.

Sprawdź, skąd się bierze agresja u dziecka

Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Co zrobić, by skierować energię dziecka w lepszą stronę?

Dziecięce zabawy odzwierciedlają świat, w którym żyje dziecko. Jednak to ty, a nie wasze otoczenie, możesz mądrze sterować rozwojem malucha. Dlatego:

1. Kontroluj, co dziecko ogląda w telewizji. Zachowania agresywne bywają naśladownictwem bajek lub filmów. Wybieraj gry komputerowe, które są wolne od przemocy.

2. Nie kupuj zabawkowych pistoletów, które czymś strzelają. Nawet plastikowa kulka może wybić oko. A zabawki-wskaźniki z laserowym światłem są niebezpieczne dla wzroku.

3. Jeżeli zauważysz nadmierną agresję w zabawach dziecka, naucz je innych sposobów wyładowania złości. Może na przykład rzucać poduszką, rysować kredkami uczucia. Rozmawiaj z dzieckiem o emocjach.

5. Nie pozwalaj na celowanie z „broni” do ludzi i zwierząt. Ustal jasne granice i konsekwentnie reaguj na ich przekraczanie.

Zobacz też, 8 sposobów na atak histerii u dziecka


Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie


Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha