łóżko, zabawa, dziecko, mama, poranek
fot. fotolia

5 sposobów na zabawę z dzieckiem w łóżku o poranku

Twoje dziecko wbiegają skoro świt do sypialni, wskakując do łóżka z radosnym okrzykiem? W naszym zabieganym świecie poranki stają się dobrym momentem na wspólne spędzanie czasu. Sprawdź, jak w ciekawy sposób wykorzystać te chwile.
Marta Kabulska
łóżko, zabawa, dziecko, mama, poranek
fot. fotolia

Oto 5 sposobów na ciekawe spędzanie poranków z dziećmi – zarówno tych zabieganych, jak i bardziej spokojnych.

1. Skakanie i turlanie po łóżku najlepszą zabawą z dzieckiem

Kto z Was w dzieciństwie nie usłyszał przy najmniej raz krzyku mamy: "Nie skacz!"? Dzieci uwielbiają skakanie po łóżku. Ważne, by zabawy te były bezpieczne. Jeśli posiadacie odpowiednio miękki materac, możecie sobie śmiało pozwolić na wspólne skakanie po łóżku i inne ćwiczenia fizyczne bez obaw o siniaki czy zatarcia. Pamiętajcie jednak, że podczas mądrej zabawy rodzic powinien być partnerem dziecka. Tym samym bawimy się wszyscy – i dorośli, i dzieci. Dużo radości dostarczą zarówno proste fikołki, które stanowią przy okazji świetny masaż dla kręgosłupa, jak i dobre dla kondycji bitwy na poduszki.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

2. Ćwiczenie dla wyobraźni – zabawa dla dziecka "Podróże w nieznane"

Kto powiedział, że łóżko nie może posłużyć za prom kosmiczny, którym właśnie zmierzacie w kierunku innej galaktyki, lub statek odkrywców płynących w poszukiwaniu nowych krain? Zaaranżujcie łóżko na potrzeby zabawy, wykorzystując nie tylko poduszki czy kołdrę, ale gromadząc inne przedmioty, które przydadzą się podczas podróży w nieznane. Wspólnie stwórzcie niesamowite historie odkrywców, pobudzając wyobraźnię nie tylko swoich pociech, ale i własną!

3. Poranne łamigłówki

O poranku, po dobrze i zdrowo przespanej nocy, umysły dzieci są wypoczęte i mają nową energię do pracy. Czas to wykorzystać i pobawić się z dzieckiem w łamigłówki.
W co się bawić? W zagadki usprawniające pamięć, kojarzenie czy spostrzegawczość. Takie zabawy mogą przybrać różną formę. Możecie wymyślać, co dziś kupicie np. "Ja kupię buty" - mówi mama, a dziecko musi powtórzyć to, co powiedziała mama i dodać własny pomysł, potem kolej taty na powtórzenie dotychczasowej listy zakupów i dodanie następnego produktu.  Pamiętajcie – jedynym limitem jest wasza wyobraźnia!

4. Gry planszowe zawsze na czasie

Dlaczego by nie zagrać w grę planszową w łóżku o poranku?
Z pewnością to lepsza alternatywa dla gier komputerowych. Wśród szerokiej oferty planszówek znajdziesz propozycje na przeróżne okazje, dostosowane do wieku i zainteresowań grających. Do wyboru masz szeroki wachlarz gier rodzinnych oraz gry dedykowane małym dzieciom – proste, krótkie i intuicyjne, które pozwolą utrzymać zainteresowanie młodszych, bardziej niecierpliwych pociech.

Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film

5. A może porozmawiamy?

Łóżko rodziców to jedno z miejsc, gdzie dzieci czują się pewnie i bezpiecznie. Dlatego też jest doskonałym miejscem nie tylko do wygłupów, ale i rozmów z dzieckiem. Jest to miejsce, gdzie przeważnie dzieci nie rozprasza TV, laptop czy komputer. Dzięki tym warunkom twoje dziecko może łatwiej się przed tobą otworzyć, a ty będziesz mogła je lepiej zrozumieć i przedstawić swój punkt widzenia.
Wspólne zabawy z rodzicami przeradzają się we wspomnienia pielęgnowane przez lata. Służą nie tylko rozwojowi dzieci, ale też budowaniu zaufania, bliskich relacji oraz poznawaniu lepiej swoich pociech.  

Wybierając przestrzeń na wspólne zabawy z dziećmi, zawsze zwracaj uwagę, aby było to miejsce bezpieczne dla dzieci. W przypadku łóżek i materacy, w których spędzamy znaczną część dnia, niezwykle ważna jest dbałość o higienę tych miejsc. Idealnym rozwiązaniem będą materace, które dzięki specjalnej powłoce z naturalnych, srebrnych włókien, które mają działanie antybakteryjne, materace te są chronione przed kurzem i roztoczami (np. Dormeo z technologią CleanEffect® Silver).
W dzisiejszym jakże zabieganym świecie, gdzie mamy dużo na głowie, łóżko stwarza idealne warunki do poświęcenia czasu i uwagi dzieciom.

Zobacz też: Zabawy z kredkami - 6 oryginalnych pomysłów
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy