GRY
 
 

W co się bawić na dworze?

Dokądkolwiek byś się z dzieckiem nie wybrała na spacer, możesz mu zorganizować świetną zabawę. A wtedy zwykła przechadzka zamieni się w przygodę!

rozwój dziecka, rozwój fizyczny dziecka, rozwój ruchowy dziecka
Chociaż dziecko ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą może go znudzić. A wtedy to, co powinno wam obojgu sprawić przyjemność, może stać się dla was uprzykrzonym obowiązkiem. Nie jest łatwo codziennie wymyślać nowe atrakcje na świeżym powietrzu – wykorzystaj więc nasze propozycje.

Pomysły na zabawę z dzieckiem na łące

Tu można biegać i skakać aż do utraty tchu! Możecie też na chwilkę zdjąć buty i brodzić po trawie na bosaka.
  • Maszerowanie po trawie. Pokaż bobasowi, jak różnie można chodzić: bokiem, do tyłu, na paluszkach albo na piętach, podnosząc wysoko nogi, małymi lub dużymi krokami. Maszerujcie, spacerujcie na palcach lub ślizgajcie się. Raz szybko, a raz wolno. Możecie zabawić się też w naśladowanie sposobów, w jakie chodzą zwierzęta. Zachęcaj dziecko, by biegało, podskakując jak konik, lub skakało jak wróbelek. W trakcie zabawy mów do malucha albo naśladuj odgłosy wydawane przez zwierzęta.
  • Zabawa w Indian. Rozstaw malutki namiot i zaproś do środka maluszka. Na początku pewnie będzie onieśmielony, ale już po chwili na pewno się rozbawi. Możecie malować sobie na twarzach indiańskie wzory albo wokół namiotu bawić się w berka.
Redakcja poleca: Jak bawić się z dwulatkiem - film
Bawiąc się z kilkulatkiem, możesz wspierać jego rozwój. Sprawdź, jakie zabawy warto proponować dzieciom.

W co bawić się z dzieckiem na placu zabaw?

To raj dla dziecka – ale tylko wtedy, gdy bawi się z nim mama. Zobacz, co możecie tutaj wymyślić.
  • Skakanie do piaskownicy. Postaw dziecko na kamieniu albo obramowaniu piaskownicy i złap je za obie ręce. Daj hasło: „Na miejsca, gotowi, hop!“ i pomóż maluchowi zeskoczyć. Twoje ręce powinny być na wysokości jego barków, tak by dziecko lądowało o własnych siłach.
  • Bujanie na huśtawce. Bujaj smyka i baw się z nim np. w pokazywanie śmiesznych min.
  • Spacer myszek. Weźcie ze sobą zabawkę na sznurku. Niech maluch wyprowadzi ją na spacer, tak jak wyprowadza się psa. Będzie zachwycony tym pomysłem!

Pomysły na zabawy z dzieckiem w parku

Spacer z dzieckiem parkową alejką również może być ciekawy, zwłaszcza jeśli maluch zabierze z domu np. ulubionego misia w wózku.
  • Karmienie ptaków. Naucz malca odrywać malutkie kawałki bułki albo chleba tostowego i rzucać je przed siebie. Zabawa z pewnością nie znudzi się przez dłuższy czas, brzdąc będzie zachwycony, widząc przed sobą gromadę gołębi, wróbli czy kaczek. Starsze dziecko być może da się namówić na spróbowanie „jedzonka dla ptaszków“.
  • Badanie przedmiotów. Włóż do pudełka kilka kamyków, szyszkę, patyk itd. Przykryj pudełko chustką i namów malca, aby po kolei wyciągał skarby. Niech smyk obraca je w dłoniach, ogląda, ściska, przekłada z rączki do rączki, toczy itd. Dzięki takiej zabawie malec zaczyna dostrzegać, że każda rzecz jest inna: liść daje się ścisnąć, a kamień – nie, pluszak jest włochaty, kubek – gładki i chłodny. Ale uważaj: szkrab poznaje świat wszystkimi zmysłami, więc wkrótce wszystko, co wpadnie mu w łapki, może wylądować w jego buzi.
Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe
Doładuj
Przeładuj