rozwój dziecka, rozwój fizyczny dziecka, rozwój ruchowy dziecka

W co się bawić na dworze?

Dokądkolwiek byś się z dzieckiem nie wybrała na spacer, możesz mu zorganizować świetną zabawę. A wtedy zwykła przechadzka zamieni się w przygodę!
rozwój dziecka, rozwój fizyczny dziecka, rozwój ruchowy dziecka
Chociaż dziecko ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą może go znudzić. A wtedy to, co powinno wam obojgu sprawić przyjemność, może stać się dla was uprzykrzonym obowiązkiem. Nie jest łatwo codziennie wymyślać nowe atrakcje na świeżym powietrzu – wykorzystaj więc nasze propozycje.
 

Pomysły na zabawę z dzieckiem na łące

Tu można biegać i skakać aż do utraty tchu! Możecie też na chwilkę zdjąć buty i brodzić po trawie na bosaka.
 • Maszerowanie po trawie. Pokaż dziecku, jak różnie można chodzić: bokiem, do tyłu, na paluszkach albo na piętach, podnosząc wysoko nogi, małymi lub dużymi krokami. Maszerujcie, spacerujcie na palcach lub ślizgajcie się. Raz szybko, a raz wolno. Możecie zabawić się też w naśladowanie sposobów, w jakie chodzą zwierzęta. Zachęcaj dziecko, by biegało, podskakując jak konik, lub skakało jak wróbelek. W trakcie zabawy mów do malucha albo naśladuj odgłosy wydawane przez zwierzęta.
 • Zabawa w Indian. Rozstaw malutki namiot i zaproś maluszka do środka. Na początku pewnie będzie onieśmielony, ale już po chwili na pewno się rozbawi. Możecie malować sobie na twarzach indiańskie wzory albo wokół namiotu bawić się w berka.
Redakcja poleca: Wars i Sawa: spacer z dzieckiem po Warszawie - film
Legendę o Warsie i Sawie opowiada dzieciom przewodniczka miejska - posłuchajcie!

W co bawić się z dwulatkiem na placu zabaw?

To raj dla dziecka – ale tylko wtedy, gdy bawi się z nim mama. Zobacz, co możecie tutaj wymyślić.
 • Skakanie do piaskownicy. Postaw dziecko na kamieniu albo obramowaniu piaskownicy i złap je za obie ręce. Daj hasło: „Na miejsca, gotowi, hop!“ i pomóż maluchowi zeskoczyć. Twoje ręce powinny być na wysokości jego barków, tak by dziecko lądowało o własnych siłach.
 • Bujanie na huśtawce. Bujaj smyka i baw się z nim np. w pokazywanie śmiesznych min.
 • Spacer myszek. Weźcie ze sobą zabawkę na sznurku. Niech maluch wyprowadzi ją na spacer, tak jak wyprowadza się psa. Będzie zachwycony tym pomysłem!

Pomysły na zabawy z dwulatkiem w parku

Spacer z dzieckiem parkową alejką również może być ciekawy, zwłaszcza jeśli maluch zabierze z domu np. ulubionego misia w wózku.
 • Karmienie ptaków. Naucz malca odrywać malutkie kawałki bułki albo chleba tostowego i rzucać je przed siebie. Zabawa z pewnością nie znudzi się przez dłuższy czas, brzdąc będzie zachwycony, widząc przed sobą gromadę gołębi, wróbli czy kaczek. Starsze dziecko być może da się namówić na spróbowanie „jedzonka dla ptaszków“.
 • Badanie przedmiotów. Włóż do pudełka kilka kamyków, szyszkę, patyk itd. Przykryj pudełko chustką i namów malca, aby po kolei wyciągał skarby. Niech smyk obraca je w dłoniach, ogląda, ściska, przekłada z rączki do rączki, toczy itd. Dzięki takiej zabawie malec zaczyna dostrzegać, że każda rzecz jest inna: liść daje się ścisnąć, a kamień – nie, pluszak jest włochaty, kubek – gładki i chłodny. Ale uważaj: szkrab poznaje świat wszystkimi zmysłami, więc wkrótce wszystko, co wpadnie mu w łapki, może wylądować w jego buzi.
 •  
Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Pomysły na zabawy nad jeziorem

Nawet jeśli to nie czas na kąpiel, możesz założyć malcowi kalosze i bawić się z nim na plaży.
 • Budowanie i burzenie. Zasady zrozumie już roczny maluch. Ty robisz babę z piasku, a burzy ją twój malec. Potem zamieniacie się rolami.
 • Wykopaliska. Wystarczy łopatka i wiaderko, aby zafundować maluchowi wyprawę w świat fantazji. Kopcie jak najgłębsze dołki – a każdy wykopany patyk czy kamień oglądajcie jak skarb. A może pokażesz malcowi, jak taki skarb wygląda pod lupą?
 • Robienie śladów. Pokaż malcowi, jak można na mokrym piasku palcami rysować linie. Zacznijcie od prostych linii. Potem możecie przejść do rysowania krętych i skośnych, a także kółek. Taki malunek możecie później wykorzystać jako trasę do zabawy np. samochodzikami. Jeśli bawicie się z dwulatkiem w błocie, możecie zrobić odciski różnych rzeczy, np. swoich dłoni, kamyków, kółek samochodów – wszystkiego, co macie pod ręką. Maluchy uwielbiają bawić się w błocie, dlatego zabierz ze sobą nawilżane chusteczki.

Pomysły na zabawy z dzieckiem na podwórku

Świetna jest np. gra w kręgle, rysowanie kredą, a także....
 • Puszczanie baniek mydlanych. Ty puszczasz bańki, a maluszek je rozbija (np. klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha, usiłując nie dopuścić do tego, by wylądowała na ziemi. Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy i wargi, dlatego jest bardzo pomocne w nauce mowy.
 • Gra w klasy. Na chodniku narysuj kolorową kredą (lub utwórz ze sznurka) wielkie koła w takich odstępach, by maluch miał szansę przeskoczyć z jednego na drugie. Skaczcie, udając żabki albo zajączki. Możecie też w środek kół rzucać miękką piłkę albo urządzić zawody, kto rzuci nią najdalej.
 

Zobacz też: 8 aktywności, które pomagają dziecku w rozwoju.

W co bawić się z dzieckiem w lesie?

Możecie budować szałas albo obserwować życie mrówek. Tu na pewno pomysłów wam nie zabraknie.
 • Poszukiwanie mamy. Schowaj się za drzewem, ale tak, by smyk cię widział. Zawołaj: „Schowałam się. Chodź i mnie poszukaj!“. Możesz urozmaicać zabawę, np. wystawiając zza drzewa raz rękę, raz nogę.
 • Wyścigi z taczkami. Zachęć malca, aby pościgał się z tobą, tocząc przed sobą zabawkę. Zdyszany maluch będzie głęboko oddychał, a zawarte w powietrzu leśne olejki eteryczne zadziałają jak inhalacja.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy