Zabawy dla rocznego dziecka
fot. AdobeStock

Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 propozycji wspierających rozwój

Zabawy z rocznym dzieckiem stają się coraz bardziej zaawansowane i wymagające od rodziców zaangażowania w świadomy rozwój maluszka. Polecamy 5 typów zabaw.
Milena Oszczepalińska
Zabawy dla rocznego dziecka
fot. AdobeStock
Dziecko w okolicach pierwszych urodzin zaczyna potrzebować innych zabaw, niż dotychczas. Najczęściej to właśnie w tym okresie stawia swoje pierwsze kroczki, poza tym z chwilą zdmuchnięcia pierwszej świeczki na torcie oficjalnie przestaje być niemowlakiem. Jakie zabawy mu wówczas proponować? Podpowiadamy!

Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 propozycji

Ważną rolą różnego rodzaju zabaw z dzieckiem w tym wieku jest wspieranie rozwoju malca, zarówno tego fizycznego, jak i emocjonalnego oraz poznawczego. Cenne mogą być:
  1. Zabawy sensoryczne z rocznym dzieckiem
  2. Zabawy ruchowe z roczniakiem
  3. Zabawa klockami i sorterami z rocznym dzieckiem
  4. Zabawy muzyczne z dzieckiem w okolicach roczku
  5. Czytanie książek z rocznym dzieckiem

1. Zabawy sensoryczne z rocznym dzieckiem

Maluszek poznaje świat wszystkimi zmysłami. Ważne jest, by mógł uczyć się rozróżniać różne przedmioty, dotykając ich faktur, oglądając je, wąchając, słuchając, jakie wydają dźwięki. Świetnym pomysłem jest zrobienie takiego kosza sensorycznego, w którym znajdą się piłeczki z wypustkami, kawałki różnych w dotyku nich materiałów, gąbki, szczotki.
Dotykanie tego rodzaju rzeczy działa na dziecko bardzo stymulująco i rozwija jego zmysł dotyku. W dodatku jest niesamowicie atrakcyjne i, co ważne, zajmujące. Pamiętajmy, że roczniak to wciąż maluszek i większość zabaw przestaje być dla niego interesująca w momencie, gdy my, rodzice, jeszcze na dobre nie zaczęliśmy uczestniczyć w danej zabawie.

Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka po 1 roku życia

2. Zabawy ruchowe z roczniakiem

Wspieranie prawidłowego rozwoju ruchowego jest niesamowicie istotne, dlatego jak najczęściej turlajmy dziecko, pozwalajmy mu raczkować za zabawkami, a jeśli już umie, to samodzielnie po nie chodzić. Unikajmy natomiast wyprzedzania faktów, czyli nie bawmy się z maluszkiem w spacerowanie po domu na takiej zasadzie, że on tylko przebiera nóżkami, a my go trzymamy za wyciągnięte do góry rączki. Bądźmy cierpliwi, malec nauczy się chodzić (i biegać) w swoim czasie i jeszcze kiedyś możemy zatęsknić za okresem, gdy był bardziej „statyczny”.
Przyjazny lew Leonardo, zaprojektowany przez zespół ekspertów specjalizujących się w rozwoju dzieci, uczy o codziennych czynnościach i zachęca do wspólnej zabawy.
Sprawdź

3. Zabawa klockami i sorterami z rocznym dzieckiem

Wszelkiego rodzaju sortery, które służą do porządkowania elementów i piramidy, które można zbudować, są znakomitymi pomocami do ćwiczenia małej motoryki. Bawiąc się nimi dziecko trenuje koordynację ręka-oko oraz wzmacnia swoje zdolności manualne. Dodatkowo w przypadku wielobarwnych, różnych elementów poznaje kolory, kształty, uczy się ich nazw, a zatem rozbudowuje swój słownik (na początku bierny).

4. Zabawy muzyczne z dzieckiem w okolicach roczku

Z muzyką jest tak, że nigdy nie jest za wcześnie na bawienie się nią. Okres sensytywny na muzykę zaczyna się już w życiu płodowym dziecka i po urodzeniu trwa nadal, w pierwszym roku jest najbardziej intensywny. Dlatego słuchajcie razem piosenek, ruszajcie się do nich, klaszczcie, grajcie na zabawkowych instrumentach, jeśli takie macie (na początek warto zaopatrzyć maluszka w bębenek lub dzwonki, czyli instrumenty, w które się uderza pałeczkami, by z łatwością mógł sam wydobywać z nich dźwięki).
Zobacz też: Słuchanie muzyki a rozwój mowy dziecka

5. Czytanie książek z rocznym dzieckiem

Czytanie to świetna forma zabawy wyciszającej, dzięki której uczymy malca skupienia. Ale nie tylko. To również czas, dzięki któremu buduje się bliskość między rodzicem a malcem, dziecko zdobywa zdolności językowe oraz poznaje świat.

Książki powinny towarzyszyć dziecku w rozwoju każdego dnia. Te pozycje to hity wśród maluszków:


 
Zobacz też:
Redakcja poleca: Superniania: Zabawa ma pobudzać kreatywność dziecka – obejrzyj film
Moja ulubiona zabawa z dzieciństwa? Bezkonkurencyjnie: zabawa w dom i w szkolę. Moje lalki dostawały bardzo dużo dwój, bo nic się nie uczyły! – opowiada Dorota Zawadzka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy