ogród, dziecko, kwiaty
fot. Panthermedia

Zabawy z roślinami

Tworzenie krajobrazów z roślin jest bardzo atrakcyjną zabawą. Jednocześnie to doskonała lekcja biologii.
ogród, dziecko, kwiaty
fot. Panthermedia
Krajobraz pustynny
W płaskim naczyniu sadzimy sukulenty ( koniecznie bez kolców - Bardzo bezpiecznym kaktusem jest ripsalis. /Rhipsalis Casshuta/). Między nimi poustawiajmy lalkę, leżaczek, parasol. Opowiedz dziecku, że rośliny, które zatrzymują wodę to sukulenty, że na pustyni jest susza. Maluch na pewno szybko zapamięta taką atrakcyjną lekcję.

Krajobraz wiejski
Podobnie można zrobić z rzeżuchą, należy zasiać ją na dużym płaskim talerzu, dookoła rzeżuchy stawiamy płotek z klocków i gumowe zwierzątka, można też zrobić zagrody.

Krajobraz mazurski
Do misy ( najlepiej przezroczystej)  wlewamy wodę, wkładamy do niej rośliny pływające, można je kupić w sklepach ogrodniczych. Rośliny pływające: pistia - osiąga rozmiar sałaty. Lubi jasne i ciepłe miejsce, w sprzyjających warunkach szybko się mnoży przez rozłogi, więc też może być ciekawym polem do obserwacji. Inne rośliny: rzęsa wodna, paprocie wodne. Poproś dziecko, żeby wybrało zabawki ( gumowe kaczuszki, rybki, żabki) i wrzuciło je do wody. Roślinom widać korzenie. To świetna lekcja biologii, a jednocześnie można odegrać sceny np. z Calineczki i opowiedzieć dziecku o jeziorach, rzekach.
Redakcja poleca: W lesie – bagno – film
Jakie rośliny rosną na bagnach? Niektóre z nich były kiedyś wykorzystywane do ochrony ubrań przed molami.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy