mama, kobieta, skarbonka, finanse
fot. Panthermedia

Zabezpiecz dziecku przyszłość

Dobre wykształcenie, mieszkanie - to kapitał, jaki chciałabyś zapewnić dziecku. Masz szansę go zdobyć, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz oszczędzać na to pieniądze. Podpowiadamy, jak lokować oszczędności.
mama, kobieta, skarbonka, finanse
fot. Panthermedia
W dawnych czasach córka dostawała od rodziców posag, zwykle określoną sumę pieniędzy. Dziś najczęściej posag przybiera formę wykształcenia, które ma zapewnić dziecku lepszą przyszłość. Jak kiedyś, tak i teraz wymaga to niemałych nakładów finansowych. Jak je zgromadzić? Oszczędzając nawet drobne kwoty. Najważniejsze, by robić to regularnie i… nie trzymać pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, bo w ten sposób nic nie zyskasz. Podpowiadamy, jak rozsądnie ulokować oszczędności, żeby przyniosły jeszcze dodatkowy zysk. Możliwości jest kilka.

Polisa posagowa z dodatkowymi opcjami

Mają ją w ofercie towarzystwa ubezpieczeniowe. Polega na tym, że wpłacasz regularnie składki w określonej wysokości, by na koniec umowy (zwykle obowiązuje do 18. roku życia dziecka, najpóźniej do 25.) ubezpieczyciel wypłacił dziecku określoną kwotę. Składkę możesz uiścić jednorazowo albo wpłacać systematycznie: miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie.
Polisa posagowa w zależności od towarzystwa może być rozszerzona o dodatkowe świadczenia, np. ubezpieczyciel zobowiązuje się do przejęcia opłacania składki w wypadku, gdy zostaniesz inwalidką lub stracisz pracę. Możesz też wykupić opcję gwarantującą dziecku w razie śmierci rodziców wypłatę renty do osiągnięcia przez nie zapisanego w polisie wieku.
Warto wiedzieć! Zaletą tej polisy jest zwolnienie uzyskanych na niej środków z podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. (tzw. podatku Belki) oraz podatku od spadków. 
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Konto oszczędnościowe lub lokata bankowa

Polisa posagowa to niejedyny sposób oszczędzania na przyszłość dziecka. Możesz gromadzić dla niego pieniądze w banku. Masz do wyboru:
- Konto oszczędnościowe. Zaletą takiego rachunku jest to, że możesz wpłacać na niego pieniądze, gdy tylko je masz. Drugi plus to możliwość wypłacania z niego środków w razie potrzeby.
Uwaga! Tylko jedna wypłata w miesiącu jest bez prowizji. Za każdą następną bank pobierze opłatę, co oznacza stratę części funduszy. Oprocentowanie takiego konta często zależy od kwoty zgromadzonej na rachunku.
Warto wiedzieć! Zwróć uwagę, jak są naliczane odsetki – miesięcznie czy codziennie? Ta druga opcja daje szansę na uniknięcie podatku Belki.
- Lokatę bankową. Możesz ją założyć w dowolnym banku (większość z nich ustala dolny limit depozytu, np. 200 zł). Oprocentowanie lokaty zależy od kwoty i czasu, na jaki opiewa umowa z bankiem. Wadą lokaty jest to, że nie można – jak w wypadku konta oszczędnościowego – dopłacać do niej pieniędzy ani też ich wyjmować. Zerwanie lokaty przed terminem spowoduje utratę zysku.
Uwaga! Lepiej wybrać lokatę krótkoterminową, bo w razie potrzeby możesz ją zlikwidować, nie narażając się na duże straty.
Warto wiedzieć! Z chwilą wygaśnięcia lokaty będziesz musiała zapłacić tzw. podatek Belki, chyba że jest to lokata z codzienną kapitalizacją odsetek.

A może fundusz inwestycyjny

Gromadzi pieniądze wpłacane przez przedsiębiorstwa, gminy i indywidualne osoby, takie jak ty. Pieniędzmi nie zarządzasz sama, robią to za ciebie specjaliści. W fundusze możesz inwestować w różny sposób.
- Sama wybierasz fundusz i wpłacasz na niego pieniądze. Na początku sprawdź, jakie zyski przyniósł wybrany przez ciebie fundusz w poprzednich latach. Potem idź do banku lub biura maklerskiego i podpisz umowę o tzw. otwarcie rejestru. Minimalna pierwsza wpłata wynosi zwykle 100 zł. Kolejne też nie muszą być wysokie ani regularne. Przy każdej wpłacie otrzymujesz tzw. jednostki uczestnictwa. Musisz też liczyć się z pewnymi kosztami: opłatą manipulacyjną i opłatą za zarządzanie . Inwestując, musisz się zdecydować, czy wolisz mały, lecz stały zysk (wtedy warto wybrać np. fundusz obligacji), czy stawiasz na większy zysk i związane z tym ryzyko (inwestujesz np. w fundusz zrównoważony).
Warto wiedzieć! Przy wieloletnim inwestowaniu specjaliści polecają wybór funduszu, który inwestuje głównie w akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.
- Wybierasz jeden z Programów Systematycznego Oszczędzania. Oferuje je większość towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI). W tym wypadku musisz regularnie inwestować określoną kwotę. Pierwsza wpłata wynosi zwykle 50–100 zł, ale bywa też wyższa.
- Oszczędzasz z firmą, która oferuje programy inwestycyjne. Specjalizują się w tym określone firmy, np. TU Skandia, TU Axa. Umowę podpisujesz na określony czas (w Skandii – nie krócej niż 15 lat i nie dłużej niż 30). Twoje składki są inwestowane w wybrane fundusze inwestycyjne.
Warto wiedzieć! Jeśli zdecydujesz się na wcześniejsze wycofanie pieniędzy, poniesiesz sporą stratę (nawet połowę wpłaconego kapitału). Dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej oszczędzania w tego typu firmie zapoznaj się z warunkami umowy i przeanalizuj tabelę wpłat i prowizji. Firma pobiera bowiem prowizje od wpłacanych kwot, za prowadzenie rachunku i inne operacje.
Zobacz też: Zabezpiecz dziecku przyszłość

Zanim kupisz polisę posagową

Zwróć uwagę na:
- Podział składki – jaki procent jest przeznaczony na ochronę, a jaki na inwestycję. Im większa część ochronna, tym mniejszy kapitał zgromadzisz.
- Okres obowiązywania umowy. Standardowo wynosi on 5–25 lat. Im krótszy, tym lepiej, bo wtedy łatwiej wycofać się z umowy na rzecz atrakcyjniejszej oferty.
- Możliwość dodatkowego ubezpieczenia, np. na wypadek utraty pracy. Zapytaj, czy wybrana przez ciebie polisa daje taką możliwość i ile kosztuje dodatkowa umowa.
- Opłaty pobierane za zerwanie umowy.
- Wysokość opłat dodatkowych, np. za zmianę wysokości składki.
Sprawdź: Pieniądze, które rosną

Zapytaj doradcę

Jeśli masz wątpliwości, która forma oszczędzania jest dla ciebie najkorzystniejsza, skorzystaj z pomocy doradcy finansowego.

- Expander: www.expander.pl, infolinia – 0 801 67 00 00; 22 295 44 44
- Finamo: www.finamo.pl
- Open Finance: www.open.pl
- A-Z Finanse: www.azfinanse.pl
- Xelion: www.xelion.pl; infolinia – 0 801 370 370; 42 683 83 70
Zobacz też: Koperta z kokardką, czyli jak podarować pieniądze
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy