niemowlę, uśmiech, ząbki

Ząbki jak perełki

Warto o nie starannie dbać, gdy tylko zaczną wyrastać. Dzięki temu przez długi czas pozostaną mocne i zdrowe.
niemowlę, uśmiech, ząbki
Kiedy twoja pociecha przychodzi na świat, w jej jamie ustnej nie ma bakterii wywołujących próchnicę. Przedostają się tam ze śliną innych osób, np. gdy obliżesz smoczek dziecka lub podasz mu jedzenie łyżeczką, którą wcześniej sama jadłaś. Kwasy wytwarzane przez te bakterie niszczą szkliwo chroniące zęby malca. 

Staranna higiena
Nawet gdy twoja pociecha nie ma jeszcze ząbków, po każdym posiłku przecieraj jej dziąsła jałowym gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie. Dzięki temu w buzi nie będą zalegać resztki pokarmu, w których łatwo namnażają się bakterie. Kiedy zaczną pojawiać się pierwsze ząbki, kup szczoteczkę dla niemowląt. Bardzo wygodne w użyciu są te, które można nałożyć na palec. Do około 3. roku życia nie zaleca się pasty do zębów (dopiero wtedy maluch nauczy się płukać usta). Ząbki czyść przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po posiłku. Szczotkuj je przez mniej więcej dwie minuty, starając się dotrzeć do wszystkich zakamarków. 

Unikaj cukrów
Dziecko, które pije z butelki, jest bardziej narażone na próchnicę. Dlatego gdy twoja pociecha skończy 5., 6. miesiąc, naucz ją jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka. Nigdy nie pozwalaj zasypiać maluchowi z butelką. Podczas snu maleje wydzielanie śliny, która zmniejsza zakwaszenie w jamie ustnej, i w efekcie bakterie szybciej się namnażają. Jeśli karmisz naturalnie, zadbaj, by w nocy dziecko nie zasnęło przy piersi.

Rozszerzając dietę malucha, przyzwyczajaj go do picia wody mineralnej, a nie soków czy słodzonych herbatek. Cukier to główna pożywka bakterii wywołujących próchnicę. Pamiętaj także, by dbać o czystość smoczków, butelek, naczyń i łyżeczek, których używa twoje dziecko.


 
Redakcja poleca: Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]
Choinka ze słomek jest prosta w wykonaniu, a potrzebne materiały możesz znaleźć u siebie w domu. Aby zrobić ciekawe ozdoby świąteczne, wystarczą słomki i odrobina kleju. Obejrzyj film z instruktażem i zobacz jak w kilka minut wyczarować choinkę ze słomek do napojów.
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy