niemowlę, uśmiech, ząbki

Ząbki jak perełki

Warto o nie starannie dbać, gdy tylko zaczną wyrastać. Dzięki temu przez długi czas pozostaną mocne i zdrowe.
niemowlę, uśmiech, ząbki
Kiedy twoja pociecha przychodzi na świat, w jej jamie ustnej nie ma bakterii wywołujących próchnicę. Przedostają się tam ze śliną innych osób, np. gdy obliżesz smoczek dziecka lub podasz mu jedzenie łyżeczką, którą wcześniej sama jadłaś. Kwasy wytwarzane przez te bakterie niszczą szkliwo chroniące zęby malca. 

Staranna higiena
Nawet gdy twoja pociecha nie ma jeszcze ząbków, po każdym posiłku przecieraj jej dziąsła jałowym gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie. Dzięki temu w buzi nie będą zalegać resztki pokarmu, w których łatwo namnażają się bakterie. Kiedy zaczną pojawiać się pierwsze ząbki, kup szczoteczkę dla niemowląt. Bardzo wygodne w użyciu są te, które można nałożyć na palec. Do około 3. roku życia nie zaleca się pasty do zębów (dopiero wtedy maluch nauczy się płukać usta). Ząbki czyść przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po posiłku. Szczotkuj je przez mniej więcej dwie minuty, starając się dotrzeć do wszystkich zakamarków. 

Unikaj cukrów
Dziecko, które pije z butelki, jest bardziej narażone na próchnicę. Dlatego gdy twoja pociecha skończy 5., 6. miesiąc, naucz ją jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka. Nigdy nie pozwalaj zasypiać maluchowi z butelką. Podczas snu maleje wydzielanie śliny, która zmniejsza zakwaszenie w jamie ustnej, i w efekcie bakterie szybciej się namnażają. Jeśli karmisz naturalnie, zadbaj, by w nocy dziecko nie zasnęło przy piersi.

Rozszerzając dietę malucha, przyzwyczajaj go do picia wody mineralnej, a nie soków czy słodzonych herbatek. Cukier to główna pożywka bakterii wywołujących próchnicę. Pamiętaj także, by dbać o czystość smoczków, butelek, naczyń i łyżeczek, których używa twoje dziecko.


 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy