Encyklopedia zdrowia dziecka

Ząbkowanie

Dla wielu niemowląt to bardzo bolesny okres, inne nawet go nie zauważają. Sprawdź, jak wtedy pomóc maluchowi i jak zadbać o mleczaki.

Kiedy się zaczyna?
Pierwszy ząbek na ogół pojawia się między 5. a 10. miesiącem życia malucha. Zdarza się jednak, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia u malucha powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20.

Objawy ząbkowania
Mogą się one pojawić nawet 2, 3 miesiące wcześniej niż pierwsze jedynki. Maluch wtedy:
- marudzi i płacze – ząbkowanie bywa bardzo bolesne. Może pojawić się stan zapalny, który jest reakcją wrażliwych tkanek dziąseł na „intruza”. Nic dziwnego, że dziecko jest rozdrażnione, często budzi się w nocy. Na szczęście maluchy cierpią głównie przy wyrzynaniu się pierwszego ząbka. Potem przyzwyczajają się i lepiej radzą sobie z bólem.
- gryzie – wszystko, co mu wpadnie w ręce! Może też zacisnąć dziąsła na Twojej piersi lub własnym kciuku. Nacisk na obolałe i rozpulchnione dziąsła z reguły przynosi dziecku ulgę.
- ślini się – gruczoły trawienne traktują wyrzynający się ząbek jak resztkę jedzenia, którą trzeba strawić. Jeśli dziecko ślini się bardzo obficie, może się u niego pojawić wysypka na brodzie. Aby temu zapobiec, wielokrotnie w ciągu dnia delikatnie wycieraj buzię maluszka.
- nie chce jeść – ssanie może sprawiać ból ząbkującemu dziecku, dlatego zdarza się, że odpycha pierś lub butelkę. Z drugiej strony nacisk na dziąsła łagodzi jego cierpienia, dlatego staraj się cierpliwie podawać mu mleko.
Ząbkowanie to czas, kiedy musisz szczególnie zacząć dbać o higienę jamy ustnej maluszka. Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, po każdym posiłku (zwłaszcza po wieczornym karmieniu) przemywaj dziąsła malucha nawiniętym na palec wskazujący gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku.

Rodzice pytają, odpowiada dr n. med. Aleksander Remiszewski, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Instytutu Stomatologii AM w Warszawie.

Czy gorączka jest objawem ząbkowania?
- Pediatrzy nie widzą związku między wysoką temperaturą a wyrzynaniem się zębów. Początek ząbkowania zbiega się z okresem wygasania odporności nabytej od matki i dlatego maluch może wtedy częściej chorować. Jeśli ma gorączkę, trzeba zgłosić się do lekarza, a nie tłumaczyć sobie, że to efekt ząbkowania. Podobnie wygląda sytuacja z biegunką. Czasem podczas ząbkowania dzieci mają luźniejsze stolce, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych.
Zdarza się, że ból dziąseł promieniuje na uszy i policzki – ząbkujące maluchy pocierają wtedy te miejsca. Ale takie same są oznaki zapalenia ucha. W obu przypadkach zalecam wizytę u pediatry.

Czy niemowlę może mieć próchnicę?
- Oczywiście. Jest to tzw. próchnica wczesna (białe, a potem brązowe plamy). By jej uniknąć, należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka od jego narodzin. Warto pamiętać, że podawane w nocy słodzone pokarmy i soki bardzo szkodliwie wpływają na słabo zmineralizowane zęby niemowlęcia. Maluch może w nocy pić tylko przegotowaną wodę. Nie wolno też podawać dziecku smoczka oblepionego cukrem lub miodem!

Czy mogę podawać ząbkującemu dziecku skórkę chleba?
- Absolutnie nie! Pieczywo zawiera gluten, który może być źle tolerowany przez niemowlę. Odradzam też inny babciny sposób: smarowanie dziąseł alkoholem – dla dziecka jest on trucizną i mogą mu zaszkodzić nawet małe dawki.

Zobacz także:
Stomatolog
Próchnica
Higiena jamy ustnej
Fluor

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra