niemowlę, szczoteczka do zębów, ząbki, ząbkowanie
fot. Panthermedia

Ząbkowanie bez tajemnic

Pojawienie się pierwszego mleczaka (kolejnych także!) to radość, ale i mnóstwo wątpliwości. Sprawdź, o co pytaja rodzice.
Beata Turska
niemowlę, szczoteczka do zębów, ząbki, ząbkowanie
fot. Panthermedia
Pytacie w listach o wiele rzeczy, najczęściej o to, czy ząbkowanie musi być koszmarem? Czy może mu towarzyszyć biegunka albo gorączka? Jak dbać o pierwsze ząbki maleństwa (oraz czy na pewno warto to robić, skoro i tak za kilka lat wypadną)? O odpowiedź na najczęściej zadawane przez was pytania poprosiliśmy stomatologa, lek. med. Marcina Zakrzewskiego.

Natalka ma już 13 miesięcy i ani jednego zęba. Czy to dlatego, że urodziła się przed czasem?
To możliwe. U dzieci urodzonych w terminie ząbkowanie zaczyna się zwykle między piątym a dwunastym miesiącem życia (jeśli pierwszy ząbek nie pojawi się do pierwszych urodzin, warto wybrać się do pediatry), jednak u wcześniaków może rozpocząć się z opóźnieniem, tzn. zgodnie z wiekiem ciążowym, a nie kalendarzowym.

Adasiowi ząbki jeszcze się nie wyrżnęły. Skąd mam wiedzieć, kiedy zaczną się pojawiać?
Wyłonienie się ząbka może poprzedzać zaczerwienienie i rozpulchnienie dziąsła. Dziecko zaczyna się ślinić i wkładać do buzi palce, zabawki i wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego rączek. Może także stać się drażliwe, marudne, nie mieć apetytu i gorzej spać. Pamiętaj jednak, że takie objawy mogą się wiązać także z rozwijającą  się infekcją, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości wybierz się do pediatry.

Syn ma już pierwszy ząbek. Czy szorować go szczoteczką?
Tak! Przyzwyczajanie do szorowania ząbków powinno się rozpocząć, ZANIM pojawi się pierwszy z nich – dziąsła niemowlęcia przemywa się nawiniętym na palec jałowym gazikiem zwilżonym ciepłą, przegotowaną wodą. Teraz, gdy ząbek już jest, użyj szczoteczki dla niemowląt (np. silikonowej, takiej, którą nakłada się na palec). Używaj jej przynajmniej dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji). Stosuj wyłącznie pastę dla niemowląt (nie zawiera fluoru) lub tylko wodę.

Wiktorowi wyszły dolne jedynki. Które ząbki wyrosną teraz?
Po dolnych jedynkach, które na ogół pojawiają się jako pierwsze, wyrzynają się górne jedynki, po nich górne i dolne dwójki, czwórki, trójki (kły), a na końcu piątki. Ząbków mlecznych jest mniej niż stałych – tylko 20 (uzębienie stałe składa się z 32 zębów). Na komplet mleczaków może liczyć dwu-, dwuipółlatek.

Maja bardzo źle znosi ząbkowanie, marudzi i ma gorączkę. Dlaczego tak cierpi?
Ząbkowanie jest bolesne (a jeśli nawet nie, to powoduje spory dyskomfort), bo mleczaki nie biorą się znikąd: przemieszczają się do jamy ustnej z miejsca, w którym powstały, czyli z kości szczęk. Tej wędrówce może towarzyszyć stan podgorączkowy, jednak nie powinna pojawić się wysoka gorączka, intensywna biegunka ani wymioty (jeśli wystąpią, trzeba skontaktować się z lekarzem). Sposoby na złagodzenie bólu znajdziesz w ramce obok.

Pediatra uważa, że powinnam iść z Olą do dentysty, gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek. Przesada?
Nie. Im wcześniej dziecko zacznie odwiedzać dentystę, tym szybciej oswoi się z gabinetem i zabiegami w jamie ustnej.Podczas pierwszej wizyty lekarz oceni kształt i ustawienie mleczaka, wytłumaczy ci, jak pielęgnować ząbki córeczki, jaką profilaktykę stosować itd. Jeśli wszystko będzie w porządku, ponownie pojawicie się w gabinecie dopiero po kilku miesiącach. Zadbaj o to, by Ola trafiła w ręce stomatologa, który potrafi pracować z dziećmi. Lekarze pedodonci mają swoje sposoby i poprzez zabawę potrafią przekonać do otwarcia buzi nawet wyjątkowo trudnych (np. bardzo lękliwych) pacjentów.

Czy pojawienie się ząbków oznacza, że powinnam przestać karmić dziecko w nocy?
Zacznij ograniczać karmienie i przyzwyczajać malca do tego, że w nocy pije się tylko wodę. Karmienie w nocy może doprowadzić do próchnicy butelkowej, która potrafi błyskawicznie zniszczyć zęby dziecka. Powodują ją bakterie, które podczas snu mogą działać bezkarnie – w nocy wydziela się  mniej śliny, która obmywa zęby, a także zmniejsza zakwaszenie w jamie ustnej.

Na jedynkach Ani pojawiły się nieduże zmiany. To próchnica?
Sprawdź, czy nie jest to miękki osad. Jeśli nie, idź z Anią do dentysty. U małych dzieci próchnica postępuje bardzo szybko. Im szybciej rozpoczniecie leczenie, tym będzie ono prostsze i mniej nieprzyjemne.

Coś na ból
Maluszek marudzi, nie może spać i jeść? Pomoże:
- Gryzak. Rozwiązaniem są gryzaczki wypełnione płynem – można je schłodzić w lodówce (niezbyt mocno).
- Chłodne picie. Ale uwaga! Napój nie może być prosto z lodówki.
- Masaż. Masuj dziąsła albo rysuj dziecku kółeczka na policzkach – to odwróci jego uwagę od bólu.
- Żele łagodzące ból. Zawierają środki znieczulające i odkażające. Można je kupić bez recepty (np. Calgel, Dentinox, Bobodent).
- Paracetamol. Podaj go jedynie wówczas, gdy inne sposoby zawiodą. Pamiętaj, że dawka leku musi być dostosowana do wieku i wagi maluszka.
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy