GRY
 
 

Sposoby na spokojne ząbkowanie

Ząbkowanie to po kolce największy straszak rodziców niemowlęcia – bo naprawdę może ono malucha boleć. Ale nie musi. I dużo tu zależy od ciebie!

niemowlę, uśmiech, ząbki
fot. Panthermedia

Na bolesne ząbkowanie może pomóc masaż dziąseł, żel chłodzący, napar z rumianku lub żel na ząbkowanie. Dobrym pomysłem jest też podanie dziecku schłodzonego w lodówce gryzaka.

Objawy ząbkowania

Oznaki ząbkowania są różne. Dziecko może np. bardziej niż zwykle się ślinić albo wkładać piąstki do buzi. Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego w ustach. Od pierwszych objawów ząbkowania u niemowląt do wyjścia ząbka mija kilka tygodni (a nawet miesięcy).
Redakcja poleca: Czy korale z bursztynu pomagają na ząbkowanie?
Kwas bursztynowy, uwalniany pod wpływem temperatury ciała dziecka, uśmierza ból podczas ząbkowania - twierdzą producenci korali i bransoletek z bursztynu na ząbkowanie. Dlaczego jednak eksperci przestrzegają przed ich używaniem?

Co na bolesne ząbkowanie?

Ząbkowanie może boleć! Ból pojawia się dlatego, że rosnący ząbek przeciska się przez bardzo ciasny otwór kostny. Nawet jeśli wyrzynanie się pierwszych ząbków przeszło bezboleśnie, problem może pojawić się dopiero przy czwórkach i piątkach. Bolesny nacisk naj­bardziej doskwiera podczas ssania i w nocy (ząbkujące dziecko może budzić się nawet co godzinę). Aby pomóc ząbkującemu dziecku:
  • smaruj mu dziąsła żelem chłodzącym
  • podawaj kojącą herbatkę ziołową, np. z melisy albo rumianku.
Napór wyrzynającego się ząbka na tkankę łączną i kostną często oprócz bólu wywołuje także lekki stan zapalny, którego objawem może być podwyższona odrobinę temperatura – do 38˚C. W takim wypadku stosuj żel na ząbkowanie o działaniu przeciwzapalnym (zwykle zawierają rumianek lub szałwię). Aplikuj je również pół godziny przed karmieniem.
UWAGA! Nie podawaj ząbkującemu dziecku żadnych środków uspokajających ani nasennych. Nie stosuj też środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem.

Masaż dziąseł na ząbkowanie

Delikatne masowanie dziąseł i policzków rozluźnia mięśnie twarzy i odwraca uwagę dziecka od promieniującego bólu. Rób małe kółeczka na policzkach dziecka albo głaszcz go po buzi. Jeśli niemowlę na to pozwoli, włóż palec do jego buzi i delikatnie masuj dziąsła. Możesz robić to także nałożoną na palec silikonową nakładką z wypustkami. Taki masaż złagodzi ból opuchniętych dziąseł i swędzenie. Jednak niektóre dzieci bronią się przed wkładaniem im do buzi palca – kiedy twoje dziecko zaciska wargi, nie rób nic na siłę.
UWAGA! Nigdy nie masuj dziąseł dziecka gazikiem nasączonym alkoholem – dla dziec­ka to trucizna.

Gryzaczek z lodówki

Kiedy ząbki są już prawie wyrżnięte, dziąsła mogą stać się wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Dziecku pomoże gumowy gryzaczek wypełniony wodą. Zanim podasz gryzak dziecku, schłódź go w lodówce (zimno znieczula). Pamiętaj: w lodówce, a nie w zamrażarce – zamrożony i twardy okład mógłby poranić dziąsła.
UWAGA! Zrezygnuj z babcinego sposobu podawania zimnej marchewki czy skórki chleba podczas ząbkowania u dzieci. Choć malec nie ma jeszcze zębów, to może przypadkowo odgryźć dziąsłami kawałek i się zakrztusić.

Dbaj o dziąsła niemowlaka

Nie czekaj z myciem zębów dziecka, aż pojawi się cały biały komplet. Już od pierwszych dni życia maluszka przecieraj jego dziąsła sterylnym gazikiem nasączonym wodą albo naparem z rumianku. Nie zapominaj o tym zwłaszcza wieczorem. Kilkumiesięcznemu dziecku myj ząbki pastą bez fluoru przeznaczoną dla niemowląt (do kupienia w aptekach). Rocznemu dziecku możesz już oczyszczać ząbki dziecięcą pastą z fluorem (zanim ją wybierzesz, skonsultuj się najpierw ze stomatologiem dziecięcym).
UWAGA! Zaniedbana próchnica może doprowadzić do poważnego stanu zapalnego albo nawet zbyt wczesnego wypadania mleczaków. To spory problem, bo brak zębów prowadzi np. do krzywego zgryzu i w konsekwencji do kłopotów z mówieniem.

Kiedy do lekarza przy ząbkowaniu?

Poproś pediatrę o pomoc, kiedy ząbkujące niemowlę:
  • ma wysoką gorączkę (ząbkowanie może wywołać stan podgorączkowy, ale nie gorączkę)
  • dostało biegunki
Uwaga! Koniecznie skonsultuj się z dentystą, jeśli mleczne zęby zachodzą na siebie, zauważysz na nich szarą albo czarną plamkę oraz jeśli półtoraroczne dziecko nadal nie ma ani jednego ząbka.

Kiedy dzieci zaczynają ząbkować?

Zgodnie z kalendarzem ząbkowania, wyrzynanie się mleczaków zaczyna się w okolicy 6. miesiąca życia, ale od tej reguły są wyjątki. U niektórych niemowląt pierwszy ząbek pojawia się już w 3. miesiącu, a u jeszcze innych – dopiero kilka tygodni po pierwszych urodzinach. Tempo wyrzynania się ząbków jest indywidualne, jednak dość często dzieci ząbkują w podobnym okresie życia, co kiedyś ich rodzice.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj