objawy ząbkowania
fot. Adobe Stock

Objawy ząbkowania to nie gorączka i biegunka! [Co jest normą, a kiedy iść do lekarza?]

Objawy ząbkowania mogą pojawić się na długo przed pierwszymi ząbkami u dziecka. Ząbkujące niemowlę może się ślinić, płakać, nie chcieć ssać. Ale jeśli ma biegunkę i gorączkę, warto poradzić się lekarza, bo nie są to typowe objawy ząbkowania.
Małgorzata Malinowska
objawy ząbkowania
fot. Adobe Stock

Objawy ząbkowania mogą wystąpić na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u niemowlęcia. Dziecko wtedy wkłada wszystko do buzi, intensywnie się ślini, a do tego płacze i nie ma apetytu.  Rozpoznasz, że dziecko ząbkuje, zanim zauważysz białą kreskę mleczaka na jego dziąśle.

Spis treści:

Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt

Ząbkujące niemowlę może mieć następujące objawy:
  • marudzenie i płacz – powodem jest wówczas ból. Może pojawić się też stan zapalny, który jest reakcją wrażliwych tkanek dziąseł na wyrzynanie się zębów. Nic dziwnego, że dziecko jest rozdrażnione, często budzi się w nocy. Na szczęście maluchy cierpią głównie przy wyrzynaniu się pierwszego ząbka. Potem przyzwyczajają się i lepiej radzą sobie z bólem.
  • gryzienie – dziecko gryzie wszystko, co mu wpadnie w ręce! Może też zacisnąć dziąsła na twojej piersi lub własnym kciuku. Nacisk na obolałe i rozpulchnione dziąsła z reguły przynosi dziecku ulgę.
  • ślinienie się – gruczoły trawienne traktują wyrzynający się ząbek jak resztkę jedzenia, którą trzeba strawić. Jeśli dziecko ślini się bardzo obficie, może się u niego pojawić wysypka na brodzie. Aby temu zapobiec, wielokrotnie w ciągu dnia delikatnie wycieraj buzię maluszka.
  • brak apetytu – ssanie może sprawiać ból ząbkującemu dziecku, dlatego zdarza się, że odpycha pierś lub butelkę. Z drugiej strony nacisk na dziąsła łagodzi jego cierpienia, dlatego staraj się cierpliwie podawać mu mleko.
 
 


Jak wyglądają wyrzynające się zęby mleczne?
U niemowlęcia, które ząbkuje, najpierw zaobserwujesz zaczerwienie i rozpulchnienie dziąseł. To pierwsze objawy ząbkowania. Potem zauważysz niewielkie białe kreseczki, aż w końcu pojawi się ząbek. Pamiętaj, że zęby mleczne mogą zacząć się wyrzynać dopiero po kilku tygodniach od pierwszych objawów ząbkowania.


objawy ząbkowania: pierwsze ząbki
fot. Adobe Stock
Redakcja poleca: Czy dzieciom wolno używać pasty do zębów z fluorem?
Pasty z fluorem stosowane w odpowiedniej ilości nie są szkodliwe dla dzieci – stwierdzili naukowcy. Dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiada szczegółowo, jak dzieci powinny myć zęby oraz której pasty do zębów mogą używać.

Czy gorączka jest objawem ząbkowania?

Gorączka nie jest objawem ząbkowania! Pediatrzy nie widzą związku między wysoką temperaturą a wyrzynaniem się zębów. Ich zdaniem początek tego procesu zbiega się z okresem wygasania odporności nabytej od matki i dlatego niemowlę może wtedy częściej chorować. Jeśli dziecku towarzyszy gorączka przy ząbkowaniu, trzeba zgłosić się do lekarza.

Czy biegunka jest oznaką ząbkowania?

A co, jeśli w okresie wyrzynania się zębów występuje biegunka u dziecka? Czasem dzieci mają wtedy luźniejsze stolce, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych, dlaczego warto to skonsultować z lekarzem.
Zdarza się, że ból dziąseł promieniuje na uszy i policzki – ząbkujące niemowlęta pocierają wtedy te miejsca. Ale takie same są oznaki zapalenia ucha, dlatego w takiej sytuacji dziecko również powinien obejrzeć pediatra.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Zgodnie z kalendarzem ząbkowania, pierwszy ząbek na ogół pojawia się on między 5. a 10. miesiącem życia dziecka. Objawy ząbkowania zauważysz wcześniej niż ząbek. Zdarza się nawet, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia u dziecka powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20. Kolejność wychodzenia zębów może jednak trochę się różnić u dzieci - mają na to wpływ m.in. uwarunkowania genetyczne, a także płeć!

Jak dbać o higienę jamy ustnej u niemowlaka?

Kiedy zauważysz u dziecka objawy ząbkowania, czas szczególnie zacząć dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka. Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, po każdym posiłku (zwłaszcza po wieczornym karmieniu) przemywaj dziąsła nawiniętym na palec wskazujący gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy