objawy ząbkowania
fot. Adobe Stock

Objawy ząbkowania to nie gorączka i biegunka! [Co jest normą, a kiedy iść do lekarza?]

Objawy ząbkowania mogą pojawić się na długo przed pierwszymi ząbkami u dziecka. Ząbkujące niemowlę może się ślinić, płakać, nie chcieć ssać. Ale jeśli ma biegunkę i gorączkę, warto poradzić się lekarza, bo nie są to typowe objawy ząbkowania.
Małgorzata Malinowska
objawy ząbkowania
fot. Adobe Stock

Objawy ząbkowania mogą wystąpić na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u niemowlęcia. Dziecko wtedy wkłada wszystko do buzi, intensywnie się ślini, a do tego płacze i nie ma apetytu.  Rozpoznasz, że dziecko ząbkuje, zanim zauważysz białą kreskę mleczaka na jego dziąśle.

Spis treści:

Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt

Ząbkujące niemowlę może mieć następujące objawy:
  • marudzenie i płacz – powodem jest wówczas ból. Może pojawić się też stan zapalny, który jest reakcją wrażliwych tkanek dziąseł na wyrzynanie się zębów. Nic dziwnego, że dziecko jest rozdrażnione, często budzi się w nocy. Na szczęście maluchy cierpią głównie przy wyrzynaniu się pierwszego ząbka. Potem przyzwyczajają się i lepiej radzą sobie z bólem.
  • gryzienie – dziecko gryzie wszystko, co mu wpadnie w ręce! Może też zacisnąć dziąsła na twojej piersi lub własnym kciuku. Nacisk na obolałe i rozpulchnione dziąsła z reguły przynosi dziecku ulgę.
  • ślinienie się – gruczoły trawienne traktują wyrzynający się ząbek jak resztkę jedzenia, którą trzeba strawić. Jeśli dziecko ślini się bardzo obficie, może się u niego pojawić wysypka na brodzie. Aby temu zapobiec, wielokrotnie w ciągu dnia delikatnie wycieraj buzię maluszka.
  • brak apetytu – ssanie może sprawiać ból ząbkującemu dziecku, dlatego zdarza się, że odpycha pierś lub butelkę. Z drugiej strony nacisk na dziąsła łagodzi jego cierpienia, dlatego staraj się cierpliwie podawać mu mleko.
 
 


Jak wyglądają wyrzynające się zęby mleczne?
U niemowlęcia, które ząbkuje, najpierw zaobserwujesz zaczerwienie i rozpulchnienie dziąseł. To pierwsze objawy ząbkowania. Potem zauważysz niewielkie białe kreseczki, aż w końcu pojawi się ząbek. Pamiętaj, że zęby mleczne mogą zacząć się wyrzynać dopiero po kilku tygodniach od pierwszych objawów ząbkowania.


objawy ząbkowania: pierwsze ząbki
fot. Adobe Stock
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

Czy gorączka jest objawem ząbkowania?

Gorączka nie jest objawem ząbkowania! Pediatrzy nie widzą związku między wysoką temperaturą a wyrzynaniem się zębów. Ich zdaniem początek tego procesu zbiega się z okresem wygasania odporności nabytej od matki i dlatego niemowlę może wtedy częściej chorować. Jeśli dziecku towarzyszy gorączka przy ząbkowaniu, trzeba zgłosić się do lekarza.

Czy biegunka jest oznaką ząbkowania?

A co, jeśli w okresie wyrzynania się zębów występuje biegunka u dziecka? Czasem dzieci mają wtedy luźniejsze stolce, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych, dlaczego warto to skonsultować z lekarzem.
Zdarza się, że ból dziąseł promieniuje na uszy i policzki – ząbkujące niemowlęta pocierają wtedy te miejsca. Ale takie same są oznaki zapalenia ucha, dlatego w takiej sytuacji dziecko również powinien obejrzeć pediatra.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Zgodnie z kalendarzem ząbkowania, pierwszy ząbek na ogół pojawia się on między 5. a 10. miesiącem życia dziecka. Objawy ząbkowania zauważysz wcześniej niż ząbek. Zdarza się nawet, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia u dziecka powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20. Kolejność wychodzenia zębów może jednak trochę się różnić u dzieci - mają na to wpływ m.in. uwarunkowania genetyczne, a także płeć!

Jak dbać o higienę jamy ustnej u niemowlaka?

Kiedy zauważysz u dziecka objawy ząbkowania, czas szczególnie zacząć dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka. Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, po każdym posiłku (zwłaszcza po wieczornym karmieniu) przemywaj dziąsła nawiniętym na palec wskazujący gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy