
Objawy ząbkowania to nie gorączka i biegunka! [Co jest normą, a kiedy iść do lekarza?]
Objawy ząbkowania mogą wystąpić na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u niemowlęcia. Dziecko wtedy wkłada wszystko do buzi, intensywnie się ślini, a do tego płacze i nie ma apetytu. Rozpoznasz, że dziecko ząbkuje, zanim zauważysz białą kreskę mleczaka na jego dziąśle.
Spis treści:
- Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt
- Jak wyglądają wyrzynające się zęby mleczne?
- Czy gorączka jest objawem ząbkowania?
- Czy biegunka jest objawem ząbkowania?
- Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
- Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?
Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt
Ząbkujące niemowlę może mieć następujące objawy:- marudzenie i płacz – powodem jest wówczas ból. Może pojawić się też stan zapalny, który jest reakcją wrażliwych tkanek dziąseł na wyrzynanie się zębów. Nic dziwnego, że dziecko jest rozdrażnione, często budzi się w nocy. Na szczęście maluchy cierpią głównie przy wyrzynaniu się pierwszego ząbka. Potem przyzwyczajają się i lepiej radzą sobie z bólem.
- gryzienie – dziecko gryzie wszystko, co mu wpadnie w ręce! Może też zacisnąć dziąsła na twojej piersi lub własnym kciuku. Nacisk na obolałe i rozpulchnione dziąsła z reguły przynosi dziecku ulgę.
- ślinienie się – gruczoły trawienne traktują wyrzynający się ząbek jak resztkę jedzenia, którą trzeba strawić. Jeśli dziecko ślini się bardzo obficie, może się u niego pojawić wysypka na brodzie. Aby temu zapobiec, wielokrotnie w ciągu dnia delikatnie wycieraj buzię maluszka.
- brak apetytu – ssanie może sprawiać ból ząbkującemu dziecku, dlatego zdarza się, że odpycha pierś lub butelkę. Z drugiej strony nacisk na dziąsła łagodzi jego cierpienia, dlatego staraj się cierpliwie podawać mu mleko.
Ząbkującemu niemowlęciu pomoże taki gryzak lub szczoteczka treningowa:
Z bólem dziąseł poradzą sobie też takie gryzaki chłodzące:
Jak wyglądają wyrzynające się zęby mleczne?
U niemowlęcia, które ząbkuje, najpierw zaobserwujesz zaczerwienie i rozpulchnienie dziąseł. To pierwsze objawy ząbkowania. Potem zauważysz niewielkie białe kreseczki, aż w końcu pojawi się ząbek. Pamiętaj, że zęby mleczne mogą zacząć się wyrzynać dopiero po kilku tygodniach od pierwszych objawów ząbkowania.

fot. Adobe Stock
Czy gorączka jest objawem ząbkowania?
Gorączka nie jest objawem ząbkowania! Pediatrzy nie widzą związku między wysoką temperaturą a wyrzynaniem się zębów. Ich zdaniem początek tego procesu zbiega się z okresem wygasania odporności nabytej od matki i dlatego niemowlę może wtedy częściej chorować. Jeśli dziecku towarzyszy gorączka przy ząbkowaniu, trzeba zgłosić się do lekarza.Czy biegunka jest oznaką ząbkowania?
A co, jeśli w okresie wyrzynania się zębów występuje biegunka u dziecka? Czasem dzieci mają wtedy luźniejsze stolce, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych, dlaczego warto to skonsultować z lekarzem.Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
Zgodnie z kalendarzem ząbkowania, pierwszy ząbek na ogół pojawia się on między 5. a 10. miesiącem życia dziecka. Objawy ząbkowania zauważysz wcześniej niż ząbek. Zdarza się nawet, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia u dziecka powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20. Kolejność wychodzenia zębów może jednak trochę się różnić u dzieci - mają na to wpływ m.in. uwarunkowania genetyczne, a także płeć!Jak dbać o higienę jamy ustnej u niemowlaka?
Kiedy zauważysz u dziecka objawy ząbkowania, czas szczególnie zacząć dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka. Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, po każdym posiłku (zwłaszcza po wieczornym karmieniu) przemywaj dziąsła nawiniętym na palec wskazujący gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku.Możesz też skorzystać ze specjalnych szczoteczek lub chusteczek do czyszczenia dziąseł niemowlaka:
Zobacz też: