Po czym poznać ząbkowanie? Objawy i nieprawidłowości

Zanim pojawią się pierwsze ząbki u dziecka, czeka was trudny okres: dziecko będzie się ślinić, płakać, nie chcieć ssać. Poznaj objawy ząbkowania i sprawdź, jak możesz wtedy pomóc dziecku.
niemowlę, ząbki, ząbkowanie
fot. Panthermedia

Objawy ząbkowania mogą pojawić się na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u niemowlęcia. Dziecko wtedy wkłada wszystko do buzi, intensywnie się ślini, a do tego płacze i nie ma apetytu. Sprawdź, jak rozpoznać, że dziecko ząbkuje, zanim zauważysz białą kreskę mleczaka na jego dziąśle.

Objawy towarzyszące wyrzynaniu się zębów u niemowląt

Ząbkujące niemowlę może mieć następujące objawy:
  • marudzi i płacze – powodem jest wówczas ból. Może pojawić się też stan zapalny, który jest reakcją wrażliwych tkanek dziąseł na „intruza”. Nic dziwnego, że dziecko jest rozdrażnione, często budzi się w nocy. Na szczęście maluchy cierpią głównie przy wyrzynaniu się pierwszego ząbka. Potem przyzwyczajają się i lepiej radzą sobie z bólem.
  • gryzie – wszystko, co mu wpadnie w ręce! Może też zacisnąć dziąsła na twojej piersi lub własnym kciuku. Nacisk na obolałe i rozpulchnione dziąsła z reguły przynosi dziecku ulgę.
  • ślini się – gruczoły trawienne traktują wyrzynający się ząbek jak resztkę jedzenia, którą trzeba strawić. Jeśli dziecko ślini się bardzo obficie, może się u niego pojawić wysypka na brodzie. Aby temu zapobiec, wielokrotnie w ciągu dnia delikatnie wycieraj buzię maluszka.
  • nie chce jeść – ssanie może sprawiać ból ząbkującemu dziecku, dlatego zdarza się, że odpycha pierś lub butelkę. Z drugiej strony nacisk na dziąsła łagodzi jego cierpienia, dlatego staraj się cierpliwie podawać mu mleko.
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

Czy gorączka jest objawem ząbkowania?

Pediatrzy nie widzą związku między wysoką temperaturą a wyrzynaniem się zębów. Ich zdaniem początek tego procesu zbiega się z okresem wygasania odporności nabytej od matki i dlatego niemowlę może wtedy częściej chorować. Jeśli dziecku towarzyszy gorączka przy ząbkowaniu, trzeba zgłosić się do lekarza.

Czy biegunka jest oznaką ząbkowania?

Podobnie jak w przypadku gorączki wygląda sytuacja, gdy w okresie wyrzynania się zębów występuje biegunka u dziecka. Czasem dzieci mają wtedy luźniejsze stolce, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych, dlaczego warto to skonsultować z lekarzem. Zdarza się, że ból dziąseł promieniuje na uszy i policzki – ząbkujące niemowlęta pocierają wtedy te miejsca. Ale takie same są oznaki zapalenia ucha, dlatego w takim wypadku dziecko również powinien obejrzeć pediatra.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Zgodnie z kalendarzem ząbkowania, pierwszy ząbek na ogół pojawia się on między 5. a 10. miesiącem życia malucha. Zdarza się jednak, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia u malucha powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20.

Jak dbać o higienę jamy ustnej u niemowlaka?

Ząbkowanie to czas, kiedy musisz szczególnie zacząć dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka. Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, po każdym posiłku (zwłaszcza po wieczornym karmieniu) przemywaj dziąsła  nawiniętym na palec wskazujący gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku.

Zobacz też:

Ocena (8 ocen)

4.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem