GRY
 
 

Po czym poznać ząbkowanie? Objawy i nieprawidłowości

Ząbkowanie u dziecka to bardzo trudny okres: ślini się, płacze, nie może ssać. Poznaj objawy ząbkowania i sprawdź, jak możesz pomóc ząbkującemu dziecku.

niemowlę, ząbki, ząbkowanie
fot. Panthermedia

Objawy ząbkowania mogą pojawić się na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u niemowlęcia. Dziecko podczas ząbkowania wkłada wszystko do buzi, intensywnie się ślini, a do tego płacze i nie ma apetytu. Sprawdź, jak rozpoznać, że dziecko ząbkuje, zanim zauważysz białą kreskę mleczaka na jego dziąśle.

Objawy ząbkowania

Ząbkujące niemowlę może mieć następujące objawy:
  • marudzi i płacze – ząbkowanie bywa bardzo bolesne. Może pojawić się stan zapalny, który jest reakcją wrażliwych tkanek dziąseł na „intruza”. Nic dziwnego, że dziecko jest rozdrażnione, często budzi się w nocy. Na szczęście maluchy cierpią głównie przy wyrzynaniu się pierwszego ząbka. Potem przyzwyczajają się i lepiej radzą sobie z bólem.
  • gryzie – wszystko, co mu wpadnie w ręce! Może też zacisnąć dziąsła na twojej piersi lub własnym kciuku. Nacisk na obolałe i rozpulchnione dziąsła z reguły przynosi dziecku ulgę.
  • ślini się – gruczoły trawienne traktują wyrzynający się ząbek jak resztkę jedzenia, którą trzeba strawić. Jeśli dziecko ślini się bardzo obficie, może się u niego pojawić wysypka na brodzie. Aby temu zapobiec, wielokrotnie w ciągu dnia delikatnie wycieraj buzię maluszka.
  • nie chce jeść – ssanie może sprawiać ból ząbkującemu dziecku, dlatego zdarza się, że odpycha pierś lub butelkę. Z drugiej strony nacisk na dziąsła łagodzi jego cierpienia, dlatego staraj się cierpliwie podawać mu mleko.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Czy gorączka jest objawem ząbkowania?

Pediatrzy nie widzą związku między wysoką temperaturą a wyrzynaniem się zębów. Ich zdaniem początek ząbkowania zbiega się z okresem wygasania odporności nabytej od matki i dlatego niemowlę może wtedy częściej chorować. Jeśli dziecku towarzyszy gorączka przy ząbkowaniu, trzeba zgłosić się do lekarza.

Czy biegunka jest oznaką ząbkowania?

Podobnie jak w przypadku gorączki wygląda sytuacja, gdy podczas ząbkowania występuje biegunka u dziecka. Czasem podczas ząbkowania dzieci mają luźniejsze stolce, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych, dlaczego warto to skonsultować z lekarzem. Zdarza się, że ból dziąseł promieniuje na uszy i policzki – ząbkujące niemowlęta pocierają wtedy te miejsca. Ale takie same są oznaki zapalenia ucha, dlatego w takim wypadku dziecko również powinien obejrzeć pediatra.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Zgodnie z kalendarzem ząbkowania, pierwszy ząbek na ogół pojawia się on między 5. a 10. miesiącem życia malucha. Zdarza się jednak, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia u malucha powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20.

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas ząbkowania?

Ząbkowanie to czas, kiedy musisz szczególnie zacząć dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka. Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, po każdym posiłku (zwłaszcza po wieczornym karmieniu) przemywaj dziąsła  nawiniętym na palec wskazujący gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!