zabkowanie-niemowlecia-wszystko-co-musisz-wiedziec
fot. Fotolia

Ząbkowanie u niemowląt - wszystko, co musisz wiedzieć!

W jakiej kolejności ząbki się wyrzynają? Czy ząbkujące dziecko może gorączkować? Czy wiecie co to jest "ząbkowe" i czy ząbkowanie rzeczywiście boli? Sprawdź, co warto wiedzieć o ząbkowaniu u niemowląt.
Magdalena Drab
zabkowanie-niemowlecia-wszystko-co-musisz-wiedziec
fot. Fotolia

Ząbkowanie kojarzy się z dyskomfortem dziecka. Pierwszy ząbek pojawia się najczęściej między 6-11 miesiącem życia, a objawy ząbkowania mogą być czasami zaskakujące dla rodziców: dziecko nie tylko ślini się i płacze, ale może być rozdrażnione, mieć biegunkę lub stan podgorączkowy. Jak przebiega ząbkowanie u niemowląt? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Jak przebiega ząbkowanie u niemowlaka?

Dzień, w którym w buzi niemowlaka pojawia się pierwszy ząbek, to prawdziwe święto. Niektóre rodziny utrzymują nawet stary zwyczaj: mama dostaje wtedy prezent, czyli „ząbkowe”. Pierwszy mleczak pojawi się między 5. a 12. miesiącem życia, ostatni między 21. a 31. Lekarze zauważyli, że ząbkowanie u niemowląt szybciej przychodzi u dzieci, które są zdrowe, przyszły na świat z dużą wagą i są karmione piersią. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy twojemu dziecku wyrośnie pierwszy ząbek, zapytaj rodziców, kiedy sama ząbkowałaś – geny mają duży wpływ na zęby mleczne.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Kalendarz ząbkowania

Kolejność wyrzynania się mleczaków:
 • Jako pierwsze pojawiają się zwykle dolne jedynki (6.–11. miesiąc), jako drugie górne jedynki (6.–12. miesiąc).
 • Po nich wyrzynają się dwójki górne (6.–16. miesiąc) i dolne (7.–16. miesiąc).
 • Pierwsze zęby trzonowe, czyli czwórki, wyrosną między 10. a 19. miesiącem.
 • Kły, czyli trójki, wyrastają w 15.–24. miesiącu.
 • Ostatnie piątki pojawią się w 21.–31. miesiącu.
Jeśli twoje dziecko ząbkuje później niż rówieśnicy, nie martw się. Jego ząbki będą lepiej zmineralizowane, a więc mocniejsze i zdrowsze.

Typowe objawy towarzyszące wyrzynaniu się mleczaków

Jeśli zaobserwujesz u dziecka następujące objawy ząbkowania, możesz przypuszczać, że wkrótce pojawi się pierwszy ząbek:
 • ślinienie
 • płaczliwość
 • rozdrażnienie
 • gorszy sen
 Z powodu ślinienia czasem na brodzie dziecka pojawia się wysypka (często wycieraj mu buzię, ale uwaga na mokre chusteczki, które często mogą podrażniać buzię chemicznymi składnikami). Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina bywa powodem pokasływania. Może pojawić się katar i zatkany nos. Niemal regułą jest to, że w czasie ząbkowania pogarsza się apetyt, bo ssanie może sprawiać dziecku ból. Ząbkujące dziecko wkłada do buzi paluszki i zabawki, bo nacisk na dziąsła pomaga złagodzić ból.

Czy podczas ząbkowania dziecko może mieć wysoką gorączkę?

Podczas ząbkowania dziecko nie powinno mieć gorączki, ale może pojawić się u niego stan podgorączkowy (do 38°C) wywołany zapaleniem dziąseł. Po 2–3 dniach temperatura powinna wrócić do normy. Jeśli jednak niemowlę ma gorączkę przy ząbkowaniu, skontaktuj się z lekarzem, bo może to oznaczać chorobę.

Biegunka przy ząbkowaniu - czy to normalne?

Wprawdzie niektóre mamy zauważają, że podczas ząbkowania ich niemowlęta mają luźniejsze kupki – być może jest to efekt połykania dużej ilości śliny, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych. Może to być także związane z tym, że dziecko wkłada niemal wszystko do buzi, więc i więcej bakterii dostaje się do przewodu pokarmowego. Ból dziąseł może promieniować na uszy i policzki i zdarza się, że ząbkujące maluchy pocierają te miejsca. Mogą być to jednak symptomy zapalenia ucha. Gdy pojawią się niepokojące dolegliwości, skontaktuj się z pediatrą.

Dlaczego wyrzynanie ząbków boli?

Mleczaki podczas ząbkowania przesuwają się do jamy ustnej z miejsc, w których powstały, czyli z kości obu szczęk. Ta wędrówka może być bolesna, bo otwór kostny, przez który ząb musi się przecisnąć, jest mniejszy niż średnica jego korony. Napór na sąsiadującą z nim tkankę łączną i kostną wywołuje stan zapalny. To dlatego dziąsła bolą i swędzą i ząbkowanie jest bolesne. Są teorie, które podkreślają jednak, że najczęściej chodzi o spory dyskomfort dziecka, a nie faktyczny ból.

Co podać dziecku, by złagodzić ból podczas ząbkowania?

Szukając sposobów, które pomogą dziecku, uważaj na wszelkie kremy i maści na bolące i swędzące dziąsła! Żele na ząbkowanie zawierają zazwyczaj silne środki znieczulające, np. lidokainę, które mogą podrażniać przewód pokarmowy. Najlepiej skonsultować się z pediatrą w przypadku dużego dyskomfortu u dziecka. Dobry pediatra powinien doradzić bezpieczny środek dla niemowlęcia.

Zastanawiasz się, co pomoże na ząbkowanie, skoro żel jest niekoniecznie dobrym pomysłem? Najlepsze sposoby to:
 • masaż dziąseł;
 • schłodzony wodny gryzak.

Alternatywne i domowe sposoby na ząbkowanie

Schłodzona marchewka, schłodzony ogórek czy też drewniane gryzaki są czasami równie skuteczne przy ząbkowaniu, a nie zawierają szkodliwej chemii. Trzeba jednak uważać, by dziecko się nie zadławiło. Wielu zwolenników ma też bursztyn jako środek na ząbkowanie, trzeba jednak zachować ostrożność, bo korale grożą zadławieniem lub uduszeniem.

Czy pierwsze zęby mleczne u niemowlaka narażone są na próchnicę?

Oczywiście. Jest to tzw. próchnica wczesna (białe, a potem brązowe plamy) - wyjaśnia dr Remiszewski. - By jej uniknąć, należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka od jego narodzin. Warto pamiętać, że podawane w nocy słodzone pokarmy i soki bardzo szkodliwie wpływają na słabo zmineralizowane zęby niemowlęcia. Maluch może w nocy pić tylko przegotowaną wodę. Nigdy nie pozwalaj też dziecku zasypiać z butelką mleka, by nie doprowadzić do próchnicy butelkowej. Nie wolno też podawać dziecku smoczka oblepionego cukrem lub miodem! - przestrzega. Takie zwyczaje to prosta droga do próchnicy u dziecka.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy