ząbkowanie
fot. RF

Ząbkowanie to nie choroba

Wyrzynanie się zębów to naturalny proces rozwoju uzębienia. U niektórych dzieci pierwsze zęby pojawiają się niespodziewanie, ale większość nie ma takiego szczęścia. Przeczytaj, jak pomóc maluchowi przetrwać ten okres.
Alicja Rotfeld
ząbkowanie
fot. RF

Co to jest ząbkowanie?

Ząbkowanie to naturalny etap rozwoju dziecka. Polega na przebijaniu się przez dziąsła pierwszych zębów mlecznych. Najwcześniej pojawiają się jedynki, zwykle dolne, ale mogą to równie dobrze być dolne dwójki lub jedynki na górze. 

Kiedy zęby zaczynają się wyrzynać?

Pierwsze objawy pojawiają się czasem już w 2. miesiącu życia dziecka, częściej jednak miesiąc lub dwa później. Dziecko zaczyna obficie się ślinić, wkładać rączki do buzi, by pocierać swędzące dziąsła. Są one zaczerwienione i podrażnione.
Pierwsze ząbki wychodzą zwykle około 6. misiąca życia malucha, ale równie dobrze może to być pół roku później. Jeśli rodzice ząbkowali późno, dziecko raczej nie pochwalli się pierwszym zębem w wieku 4-5 miesięcy. Proces ząbkowania trwa kilka tygodni i nie jest to łatwy okres ani dla dziecka, ani dla rodziców.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jakie dolegliwości mogą wystąpić?

Wyrzynające się ząbki powodują ból, swędzenie i dyskomfort u dziecka. Dlatego maluch popłakuje, wkłada do buzi ręce, twarde przedmioty, gryzie, ślini się, często towarzyszą temu niepokój, zaburzenia snu. Ząbkowanie trwa kilka tygodni, czasem kilka miesięcy, ważne więc jest, żeby umieć pomóc cierpiącemu niemowlakowi.

Jak pomóc dziecku?

Na pewno niejedna mama słyszała rady, by podawać dziecku schłodzony gryzaczek (nie jest jednak dobrze przesadzać z chłodzeniem, by nie spowodować szoku termicznego), przemywać dziąsła rumiankiem czy masować dziąsła. Są to metody niefarmakologiczne. Przy ich stosowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na to, by gaza czy silikonowa nakładka do masowania były czyste i jałowe, podobnie gryzak. Inaczej można spowodować infekcję bakteryjną, a to na pewno nie pomoże obolałym dziąsłom.

Jaki środek wybrać, kiedy dziecko boleśnie ząbkuje?

W aptekach znajdziemy wiele specyfików na bolące dziąsła, jednak popularne żele zawierają środek znieczulający – lidokainę, działają więc krótkotrwale i miejscowo. Decydując się na środek farmakologiczny trzeba zadbać, by był on kompleksowy, tzn. łagodził podrażnienie i ból, nie wymagał kontaktu z bolącymi dziąsłami i był wygodny do stosowania.
 
Takim lekiem jest Camilia® - bezbarwny płyn do wkrapiania do jamy ustnej dziecka. Dzięki temu unikasz podrażniania dziąseł, a naturalne składniki czynne: rumianek, rzewień i szkarłatka wnikają przez błonę śluzową łagodząc nieprzyjemne objawy.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Bolące, zaczerwienione dziąsła, ślinienie i pobolewanie są naturalnym objawem ząbkowania. Podobnie lekko podwyższona temperatura – ok. 37.1 – 37.8 st. C. Ale gorączka już nie - jeśli maluch ma temperaturę ciała powyżej 38 stopni, nie jest to naturalna konsekwencja wyrzynania się ząbków. Zwykle okres nasilenia się zachorowań dzieci zbiega się w czasie z ząbkowaniem, bo wtedy właśnie dziecko zaczyna tracić naturalną odporność od mamy.
 
Górną granicą wieku, po której należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli dziecko wciąż nie ma pierwszego ząbka, są pierwsze urodziny. Przeczyn opóźnionego zabkowania jest wiele i ustalić je może tylko specjalista.

Jak dbać o pierwsze zęby dziecka?

Na początku wystarczy delikatne oczyszczanie wałów dziąsłowych i języka. Później można kupić już pierwszą szczoteczkę, ale specjalną dla niemowlaków, silikonową z malutką główką. Kilkumiesięcznym dzieciom nie powinno się myć ząbków pastą, bo są jeszcze zbyt małe, by poradzić sobie z jej wypluciem. Pamiętaj też, żeby w nocy podawać już dziecku tylko wodę.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy