niemowlę, ząbki, mycie zębów, szczoteczka do zębów
fot. Panthermedia

To musisz wiedzieć, zanim dziecko zacznie ząbkować

Już się boisz, że niedługo skończą się spokojne noce i apetyt bobaska? Sprawdź, jak ulżyć ząbkującemu dziecku.
Sylwia Niemczyk
niemowlę, ząbki, mycie zębów, szczoteczka do zębów
fot. Panthermedia
Są maluchy, które zaczęły ząbkować w wieku 4. miesięcy, i są takie, u których pierwszy ząbek pojawił się dopiero w 12. albo 13. miesiącu życia. I jedne, i drugie mieszczą się w normie. Czas ząbkowania zapisany jest w genach i ani żadna dieta, ani masaże dziąseł na pewno nie będą miały na niego wpływu. Generalna zasada brzmi: im później, tym lepiej: zęby, które wyrżnęły się  w 3–5. miesiącu życia dziecka, mogą być słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę niż mleczaki, które pojawiły w okolicy pierwszych urodzin dziecka.
 

Objawy ząbkowania – jak poznać, że dziecko ząbkuje?

 • Ząbkujące dziecko ślini się bardziej niż zwykle.
  Bo wydzielina nawilża śluzówkę i zawiera przeciwciała, które utrudniają wnikanie bakterii (rozpulchnione i podrażnione dziąsła są dla nich świetną pożywką).
 • Wkłada piąstki do buzi.
  Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego ustach.
 • Marudzi więcej niż zazwyczaj.
  Np. podczas karmienia maluch odwraca głowę, przerywa jedzenie po kilku łykach, puszcza pierś, płacze. Chociaż są też dzieci, które z powodu swędzących dziąseł mogłyby ssać pierś lub smoczek bez końca. Może też się zdarzyć, że podczas karmienia poczujesz moc zaciśniętych dziąseł na swoich piersiach – dziecko nie robi tego na złość, ale dlatego, że bolą go dziąsła.
Uwaga! Od pierwszych objawów ząbkowania do ukazania się białego ząbka mija kilka tygodni (a nawet miesięcy).
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Ząbkowanie może boleć – jak pomóc dziecku?

Przeciskanie się zębów przez otwory kostne przypomina przepychanie jabłka przez dziurkę wielkości... cytryny. Korona zęba jest szersza niż szczelina w szczęce, kiedy więc ząbek zaczyna rosnąć, dziecko może odczuwać rozpierający ból. Do tego napór zęba na tkankę kostną i łączną może wywołać niewielki stan zapalny, które objawia się obrzmieniem i zaczerwienieniem dziąsła. Kłopoty pojawiają się zwłaszcza przy wrzynaniu się pierwszego ząbka oraz kiedy rośnie kilka zębów w tym samym czasie.
 • Podaj schłodzony gryzaczek z wodą
  Dziecko ssąc i gryząc go, masuje dziąsła. Nigdy nie wkładaj gryzaczków do zamrażarki, bo kiedy zamarznie w nich woda mogą doprowadzić do powstania bolesnych krwiaczków na dziąsłach.
 • Masuj dziąsła
  Delikatne masowanie dziąseł i policzków rozluźnia mięśnie twarzy i odwraca uwagę dziecka od bólu. Rób małe kółeczka na policzkach malca albo głaszcz go po buzi. Jeśli dziecko na to pozwoli, włóż palec do jego buzi i delikatnie masuj dziąsła. Możesz robić to także nałożoną na palec silikonową nakładką z wypustkami.
 • Przemywaj je rumiankiem.
  Jeżeli dziąsła malucha są nabrzmiałe i zaczerwienione, kilka razy dziennie przemyj je gazikiem nasączonym wywarem z rumianku. To złagodzi stan zapalny.
 • Stosuj żele przeciwbólowe.
  Zawierają środki znieczulające i odkażające. Jeśli ząbkujące dziecko ma gorączkę albo biegunkę, skontaktuj się z pediatrą.

Myj dziąsła i pierwsze mleczaki

Dziąsła przecieraj już od pierwszych dni życia dziecka. Najlepiej sterylnym gazikiem nasączonym wodą albo naparem z rumianku. Kilkumiesięcznemu niemowlęciu myj ząbki pastą bez fluoru dla niemowląt (do kupienia w aptekach). Rocznemu dziecku możesz już oczyszczać zęby dziecięcą pastą z fluorem (skonsultuj się to ze stomatologiem).

UWAGA! Zaniedbana próchnica może doprowadzić do stanu zapalnego albo nawet zbyt wczesnego wypadania mleczaków. Brak zębów prowadzi np. do krzywego zgryzu i kłopotów z mówieniem.

Noworodek z ząbkami?

Czasem zdarza się, że dziecko rodzi się już z widocznymi ząbkami (lekarze nazywają je zębami płodowymi). Zwykle mają słabo wykształcone korzenie, zatem są płytko osadzone w kości. Mogą się chwiać, a nawet wypaść. Nie mają one żadnego związku z zębami mlecznymi ani stałymi. Normalne ząbkowanie, którego efektem jest wyrżnięcie zębów mlecznych, jest dopiero przed dzieckiem. Zęby płodowe trzeba jak najszybciej usunąć – nie tylko ze względu na karmiącą piersią mamę, ale przede wszystkim ze względu na ryzyko zakrztuszenia się dziecka, w przypadku gdyby ząbek sam wypadł. Usuwanie zębów płodowych jest bardzo łatwe i bezbolesne dla dziecka.

Ząbkowanie – kojenośćCztery siekacze dolne (4–12. miesiąc)

Cztery siekacze górne (8–12. miesiąc)

Dolne i górne pierwsze trzonowe (12–16. miesiąc)

Dolne i górne kły (15–24. miesiąc)

Dolne i górne drugie trzonowe (21–31. miesiąc)
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy