niemowlę, ząbki, mycie zębów, szczoteczka do zębów
fot. Panthermedia

To musisz wiedzieć, zanim dziecko zacznie ząbkować

Już się boisz, że niedługo skończą się spokojne noce i apetyt bobaska? Sprawdź, jak ulżyć ząbkującemu dziecku.
Sylwia Niemczyk
niemowlę, ząbki, mycie zębów, szczoteczka do zębów
fot. Panthermedia
Są maluchy, które zaczęły ząbkować w wieku 4. miesięcy, i są takie, u których pierwszy ząbek pojawił się dopiero w 12. albo 13. miesiącu życia. I jedne, i drugie mieszczą się w normie. Czas ząbkowania zapisany jest w genach i ani żadna dieta, ani masaże dziąseł na pewno nie będą miały na niego wpływu. Generalna zasada brzmi: im później, tym lepiej: zęby, które wyrżnęły się  w 3–5. miesiącu życia dziecka, mogą być słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę niż mleczaki, które pojawiły w okolicy pierwszych urodzin dziecka.
 

Objawy ząbkowania – jak poznać, że dziecko ząbkuje?

 • Ząbkujące dziecko ślini się bardziej niż zwykle.
  Bo wydzielina nawilża śluzówkę i zawiera przeciwciała, które utrudniają wnikanie bakterii (rozpulchnione i podrażnione dziąsła są dla nich świetną pożywką).
 • Wkłada piąstki do buzi.
  Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego ustach.
 • Marudzi więcej niż zazwyczaj.
  Np. podczas karmienia maluch odwraca głowę, przerywa jedzenie po kilku łykach, puszcza pierś, płacze. Chociaż są też dzieci, które z powodu swędzących dziąseł mogłyby ssać pierś lub smoczek bez końca. Może też się zdarzyć, że podczas karmienia poczujesz moc zaciśniętych dziąseł na swoich piersiach – dziecko nie robi tego na złość, ale dlatego, że bolą go dziąsła.
Uwaga! Od pierwszych objawów ząbkowania do ukazania się białego ząbka mija kilka tygodni (a nawet miesięcy).
 
NURODENT® to wyrób medyczny, który szybko łagodzi ból, dyskomfort i stan zapalny powodowany przez ząbkowanie. Zawiera kwas hialuronowy i naturalne ekstrakty.
Sprawdź
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.

Ząbkowanie może boleć – jak pomóc dziecku?

Przeciskanie się zębów przez otwory kostne przypomina przepychanie jabłka przez dziurkę wielkości... cytryny. Korona zęba jest szersza niż szczelina w szczęce, kiedy więc ząbek zaczyna rosnąć, dziecko może odczuwać rozpierający ból. Do tego napór zęba na tkankę kostną i łączną może wywołać niewielki stan zapalny, które objawia się obrzmieniem i zaczerwienieniem dziąsła. Kłopoty pojawiają się zwłaszcza przy wrzynaniu się pierwszego ząbka oraz kiedy rośnie kilka zębów w tym samym czasie.
 • Podaj schłodzony gryzaczek z wodą
  Dziecko ssąc i gryząc go, masuje dziąsła. Nigdy nie wkładaj gryzaczków do zamrażarki, bo kiedy zamarznie w nich woda mogą doprowadzić do powstania bolesnych krwiaczków na dziąsłach.
 • Masuj dziąsła
  Delikatne masowanie dziąseł i policzków rozluźnia mięśnie twarzy i odwraca uwagę dziecka od bólu. Rób małe kółeczka na policzkach malca albo głaszcz go po buzi. Jeśli dziecko na to pozwoli, włóż palec do jego buzi i delikatnie masuj dziąsła. Możesz robić to także nałożoną na palec silikonową nakładką z wypustkami.
 • Przemywaj je rumiankiem.
  Jeżeli dziąsła malucha są nabrzmiałe i zaczerwienione, kilka razy dziennie przemyj je gazikiem nasączonym wywarem z rumianku. To złagodzi stan zapalny.
 • Stosuj żele przeciwbólowe.
  Zawierają środki znieczulające i odkażające. Jeśli ząbkujące dziecko ma gorączkę albo biegunkę, skontaktuj się z pediatrą.

Myj dziąsła i pierwsze mleczaki

Dziąsła przecieraj już od pierwszych dni życia dziecka. Najlepiej sterylnym gazikiem nasączonym wodą albo naparem z rumianku. Kilkumiesięcznemu niemowlęciu myj ząbki pastą bez fluoru dla niemowląt (do kupienia w aptekach). Rocznemu dziecku możesz już oczyszczać zęby dziecięcą pastą z fluorem (skonsultuj się to ze stomatologiem).

UWAGA! Zaniedbana próchnica może doprowadzić do stanu zapalnego albo nawet zbyt wczesnego wypadania mleczaków. Brak zębów prowadzi np. do krzywego zgryzu i kłopotów z mówieniem.

Noworodek z ząbkami?

Czasem zdarza się, że dziecko rodzi się już z widocznymi ząbkami (lekarze nazywają je zębami płodowymi). Zwykle mają słabo wykształcone korzenie, zatem są płytko osadzone w kości. Mogą się chwiać, a nawet wypaść. Nie mają one żadnego związku z zębami mlecznymi ani stałymi. Normalne ząbkowanie, którego efektem jest wyrżnięcie zębów mlecznych, jest dopiero przed dzieckiem. Zęby płodowe trzeba jak najszybciej usunąć – nie tylko ze względu na karmiącą piersią mamę, ale przede wszystkim ze względu na ryzyko zakrztuszenia się dziecka, w przypadku gdyby ząbek sam wypadł. Usuwanie zębów płodowych jest bardzo łatwe i bezbolesne dla dziecka.

Ząbkowanie – kojenośćCztery siekacze dolne (4–12. miesiąc)

Cztery siekacze górne (8–12. miesiąc)

Dolne i górne pierwsze trzonowe (12–16. miesiąc)

Dolne i górne kły (15–24. miesiąc)

Dolne i górne drugie trzonowe (21–31. miesiąc)
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy