
To musisz wiedzieć, zanim dziecko zacznie ząbkować
Objawy ząbkowania – jak poznać, że dziecko ząbkuje?
- Ząbkujące dziecko ślini się bardziej niż zwykle.
Bo wydzielina nawilża śluzówkę i zawiera przeciwciała, które utrudniają wnikanie bakterii (rozpulchnione i podrażnione dziąsła są dla nich świetną pożywką). - Wkłada piąstki do buzi.
Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego ustach. - Marudzi więcej niż zazwyczaj.
Np. podczas karmienia maluch odwraca głowę, przerywa jedzenie po kilku łykach, puszcza pierś, płacze. Chociaż są też dzieci, które z powodu swędzących dziąseł mogłyby ssać pierś lub smoczek bez końca. Może też się zdarzyć, że podczas karmienia poczujesz moc zaciśniętych dziąseł na swoich piersiach – dziecko nie robi tego na złość, ale dlatego, że bolą go dziąsła.
Ząbkowanie może boleć – jak pomóc dziecku?
Przeciskanie się zębów przez otwory kostne przypomina przepychanie jabłka przez dziurkę wielkości... cytryny. Korona zęba jest szersza niż szczelina w szczęce, kiedy więc ząbek zaczyna rosnąć, dziecko może odczuwać rozpierający ból. Do tego napór zęba na tkankę kostną i łączną może wywołać niewielki stan zapalny, które objawia się obrzmieniem i zaczerwienieniem dziąsła. Kłopoty pojawiają się zwłaszcza przy wrzynaniu się pierwszego ząbka oraz kiedy rośnie kilka zębów w tym samym czasie.- Podaj schłodzony gryzaczek z wodą
Dziecko ssąc i gryząc go, masuje dziąsła. Nigdy nie wkładaj gryzaczków do zamrażarki, bo kiedy zamarznie w nich woda mogą doprowadzić do powstania bolesnych krwiaczków na dziąsłach. - Masuj dziąsła
Delikatne masowanie dziąseł i policzków rozluźnia mięśnie twarzy i odwraca uwagę dziecka od bólu. Rób małe kółeczka na policzkach malca albo głaszcz go po buzi. Jeśli dziecko na to pozwoli, włóż palec do jego buzi i delikatnie masuj dziąsła. Możesz robić to także nałożoną na palec silikonową nakładką z wypustkami. - Przemywaj je rumiankiem.
Jeżeli dziąsła malucha są nabrzmiałe i zaczerwienione, kilka razy dziennie przemyj je gazikiem nasączonym wywarem z rumianku. To złagodzi stan zapalny. - Stosuj żele przeciwbólowe.
Zawierają środki znieczulające i odkażające. Jeśli ząbkujące dziecko ma gorączkę albo biegunkę, skontaktuj się z pediatrą.
Myj dziąsła i pierwsze mleczaki
Dziąsła przecieraj już od pierwszych dni życia dziecka. Najlepiej sterylnym gazikiem nasączonym wodą albo naparem z rumianku. Kilkumiesięcznemu niemowlęciu myj ząbki pastą bez fluoru dla niemowląt (do kupienia w aptekach). Rocznemu dziecku możesz już oczyszczać zęby dziecięcą pastą z fluorem (skonsultuj się to ze stomatologiem).UWAGA! Zaniedbana próchnica może doprowadzić do stanu zapalnego albo nawet zbyt wczesnego wypadania mleczaków. Brak zębów prowadzi np. do krzywego zgryzu i kłopotów z mówieniem.
Noworodek z ząbkami?
Czasem zdarza się, że dziecko rodzi się już z widocznymi ząbkami (lekarze nazywają je zębami płodowymi). Zwykle mają słabo wykształcone korzenie, zatem są płytko osadzone w kości. Mogą się chwiać, a nawet wypaść. Nie mają one żadnego związku z zębami mlecznymi ani stałymi. Normalne ząbkowanie, którego efektem jest wyrżnięcie zębów mlecznych, jest dopiero przed dzieckiem. Zęby płodowe trzeba jak najszybciej usunąć – nie tylko ze względu na karmiącą piersią mamę, ale przede wszystkim ze względu na ryzyko zakrztuszenia się dziecka, w przypadku gdyby ząbek sam wypadł. Usuwanie zębów płodowych jest bardzo łatwe i bezbolesne dla dziecka.Ząbkowanie – kojeność





