Zabraknie szczepionek na grypę dla dzieci
fot. Adobe Stock

UWAGA, zabraknie szczepionek na grypę dla dzieci: nie ma donosowych ani w zastrzyku!

Donosowej szczepionki na grypę wystarczy zaledwie dla 1% dzieci w Polsce. Czy zatem będzie można zaszczepić dziecko przeciw grypie szczepionką w zastrzyku? To również mało realne, bo dawek starczy tylko dla kilku procent Polaków.
Magdalena Drab
Zabraknie szczepionek na grypę dla dzieci
fot. Adobe Stock
Donosowa szczepionka na grypę miała zachęcić rodziców do szczepień i ułatwić szczepienie na grypę najmłodszych dzieci. Tymczasem do Polski prawdopodobnie trafi na tyle mało dawek szczepionki Fluenz Tetra, że zaszczepi się nią jedynie 1% dzieci.

Zabraknie szczepionek na grypę dla dzieci?

W sezonie 2020-2021 w Polsce mają być dostępne 2 miliony dawek szczepionki na grypę, w tym zaledwie 100 tys. dawek donosowej szczepionki Fluenz Tetra (dla dzieci w wieku 2-18 lat) − zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. To zatrważająco mała liczba, bo polskich dzieci, kandydatów do szczepienia, jest ok. 6 milionów. Co więcej, większość dzieci potrzebuje nie jednej, a dwóch dawek szczepienia na grypę (jeśli szczepią się po raz pierwszy w życiu). Jeśli więc nawet dostaną pierwszą dawkę, prawdopodobnie nie doczekają się drugiej.

Czy zatem można zaszczepić dziecko na grypę preparatem podawanym w zastrzyku? Teoretycznie tak, ale tej szczepionki również będzie w Polsce wyjątkowo mało! Szczepionek domięśniowych (Fluarix Tetra, Vaxigrip Tetra), które można podawać dzieciom od 6. miesiąca życia, mają dotrzeć do Polski tylko 2 miliony. Starczy więc dla kilku procent obywateli: dzieci i dorosłych.
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Dzieci częściej chorują na grypę

Na grypę co roku choruje ok. 10% dorosłych i aż 20-30% dzieci − wynika z danych WHO. Co gorsza, najmłodszym dzieciom do 5. roku życia najbardziej grożą poważne pogrypowe powikłania, jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i powikłania neurologiczne. Poza tym dzieci z łatwością roznoszą wirusa grypy i zarażają dorosłych: rodziców, dziadków i opiekunów. W dobie pandemii koronawirusa szczepienia na grypę powinny być priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia. Wiadomo przecież, że grypa zwiększa ryzyko wnikania do organizmu wirusa SARS-CoV-2. Z kolei szczepionka znacząco zmniejsza liczbę chorych na grypę i pozwala uniknąć powikłań, a nawet zwykłych przeziębień! U osób zaszczepionych na grypę łatwiej też odróżnić objawy grypy od objawów koronawirusa.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy